1. Ana Sayfa
  2. KREDİ HESAPLAMA
  3. Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?

Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?

Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?

Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?

Tüketicilerin ihtiyaçları olan finansal kaynağı sağlayan firmalar olarak hizmet veren bankalar, verdikleri hizmetlerden elde ettikleri gelirlerle kazanç sağlarlar. Bu gelirlerin büyük kısmını doğal olarak faiz uygulamaları sağlamaktadır ancak çeşitli hizmet bedelleri de tüketicilere yansıtılır ve bu sayede bankalar farklı gelirler de elde ederler. Bu yazımızda kredi çekerken hangi masraflar alınır sorusunun yanıtını arayacağız ve alınan masraflar hakkında merak edilen detayları aktaracağız.

Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?

Kredi Alırken Ödenen Masraflar Nelerdir?

Dosya Masrafı: Öncelikle kredi çekerken hangi masraflar alınır sorusu ile birlikte doğrudan bahsetmemiz gereken başlık doğal olarak dosya masrafı olacaktır. İhtiyaç kredisi kullanan kişilerin sıklıkla karşılaştıkları masraf türü budur Dosya masrafının alınmasında bankalar genellikle alınan kredi tutarını dikkate alırlar. Talep edilen kredinin miktarı yükseldikçe, dosya masrafı ortaya çıkmaktadır ancak düşük kredi tutarlarında “Dosya Masrafsız” ibaresini görürüz.

Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?
Komisyon: Komisyon sıklıkla karşılaşılmayan ancak uygulamasını yapan bankaların yüksek kazanç sağlamasına sebep olan bir uygulamadır. Komisyon uygulaması %1-2 gibi bir oranla uygulanmaktadır ve bu kredi tutarınızın büyüklüğüne göre önemli bir boyuta ulaşabilmektedir, bu noktada banka vermiş olduğu kredinin faiz oranını düşük gösterirken aslında bu komisyon ile sizden alamadığı bu faiz bedelini komisyonla çıkarmaktadır.
Kasko Masrafı: Taşıt kredilerini kullanırken karşımıza çıkan kasko masrafı, birçok bankada zorunlu tutulan bir uygulamadır. Kasko ile ilgili kesintilerde dikkatli araştırma yapmanızda fayda vardır çünkü her bankanın kasko ile ilgili prosedürleri birbirinden farklı olmaktadır. Ayrıca kimi bankalar kasko bedelini kredi borcunuzun üzerine eklemekte veya kredinizden kesinti olarak almaktadırlar.
Hayat Sigortası: Özellikle bankalardan aldığınız yüksek tutarlı kredilerde bankalar hayat sigortası uygulaması yapmaktadır. Bu uygulama avantajı sizi gelecekteki ödeme güçlüklerinden koruyabilmesidir. Bazı bankalarda zorunlu olan bu uygulamayı bazı bankalardan özel olarak kendiniz talep edebilmektesiniz.

Kredi Çekerken Hangi Masraflar Alınır?
Ekspertiz Ücreti: Konut kredisi ve ikinci el taşıt kredisinde sıklıkla karşılaşılan ekspertiz bedeli alım yapacağınız konutun veya taşıtın değerinin öğrenilmesi için ekspertiz tutulması gerekliliğinden doğar. Ekspertiz bedeli banka tarafından alacağınız krediye eklenmektedir. Ekspertiz için ödenen tutar genellikle üç yüz elli TL ile bin TL arasındadır.
DASK: Konut kredisi ile birlikte devlet tarafından da zorunlu kılınan deprem sigortası iki yüz TL’ye kadar değişen bir bedele sahiptir.
Bu yazımızda sizlerle kredi çekerken hangi masraflar alınır sorusunun yanıtını paylaştık. Ancak unutulmamalıdır ki bu masraflardan bazıları, kimi bankalar tarafından uygulanmayabilmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap