1. Ana Sayfa
  2. KREDİ FAİZ ORANLARI
  3. Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Yükseldi?

Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Yükseldi?

Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Yükseldi?

Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Yükseldi?

Kredi faiz oranları özellikle son yıllarda kredi talebinde bulunan kredi tüketicileri tarafından en fazla araştırılan konuların başında geliyor. Artan masrafları, ihtiyaçların karşılanması ve yatırım yapmak isteyen tüketicilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için tüketicilerin en fazla aklına gelen banka kredileri son zamanlarda yukarıya doğru bir artış göstermiş durumdadır. Son zamanlarda faiz oranlarının artmasından dolayı girişimcilerin de yatırım yapmamasından dolayı bankalar aradaki farkı kredi talebinde bulunan kişilere karşı faiz oranlarını artırarak önlemlerini almaya çalıştıklarından dolayı bu durum ortaya çıkıyor.

Kredi faiz oranları ne kadar artarsa kredi talebinde bulunan tüketicinin de ödeyeceği borç aynı oranda artıyor. Kredi faiz oranlarının artması tüketicilerin kredi çekme taleplerinde de bir azalmanın olmasına sebep oluyor. Tam tersi bir şekilde kredi faiz oranları azalma görüldüğü takdir de tüketiciler tarafından kredi çekme taleplerinde de hızlı bir artış görülüyor.

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim

Kredi Faiz Oranları Nedir?

Krediler tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çektikleri nakit paradır. Fakat bankalar bu parayı talep eden tüketicilere verirken vadeler karşılığından geri aldığı için paranın değerinin kaybolmaması adına verilen krediye belirli bir faiz oranı işletiyor. Bu faiz oranı nakit parayı çeken tüketicinin para karşılığı borçlandığı orandır. Yıllar geçmesine rağmen paranın aynı değerinde olması adına bankaların almış olduğu bir önlemdir. Aksi halde bankalar hiçbir şekilde bu işten para da kazanamazlar.

Tüketici Kredileri

Tüketici kredilerinin ana amacı insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere verilen bir tutar olmasıdır. Örneğin, düğün ihtiyaçları, ev masrafları, araba alımları, borç kapatmaları ya da kredi kartı ödemeleri gibi harcamalar için çok fazla talep görülen kredi türleridir. Tüketici kredilerinin azami tutarı ortalama 200 bin TL olmakla beraber yasa gereği hiçbir tüketici kredisinin kredi vadesi 48 ayı geçemiyor. Özellikle tüketici kredisi çekileceği zaman kredi notunuza bakılarak kredi faiz oranları da göz önünde bulundurularak kredi çekme talebinize yanıt veriliyor. Kredi faiz oranları bir değişikliğe uğradığı an geriye ödenecek tutarlarda da bir değişiklik oluyor. Hatta bazı tüketiciler kredi çektikten sonra kredi faiz oranları düştüğü an kredisini tekrar yapılandırıyor.

Kara Listedeyim Kredi Alabilir miyim

Konut Kredileri

Konut kredileri çekilebilmesi için tüketicilerin konut alma taleplerinin olması gerekiyor. Konut olma gibi bir durumu olmayan hiçbir tüketici konut kredisine başvuru yapamıyor. Yapsa bile konutu belgelendiremeyeceği için konut kredisi talebine olumsuz cevap veriliyor. Konut kredileri tüketici kredilerine göre daha düşük kredi faiz oranları olan fakat çok daha büyük meblağlar çekilebilen bir kredi türüdür. Konut kredisinin evin fiyatına göre belirli bir üst limiti vardır. Örneğin, bankanın görevlendirdiği eksper eve giderek evin cari değerinin belirler. Banka bu cari değer üzerinden %75’i kadar tutarı konut sahibine kredi olarak veriyor. Kalan tutarı ise tüketiciler genellikle ya biriktirmişliği ya da başka bankadan kredi çekerek aradaki açığı kapıyor. Bundaki amaç kişiyi çok uzun süre konut kredisine bağımlı yapmamaktır. Ayrıca konut kredi faiz oranları düşük olmakla beraber kredi vadeleri hiçbir şekilde 120 ayı geçemiyor. Konut kredisi çekildikten sonra kredinin vadeleri bitene kadar tapu belgesine banka tarafından şerh vuruluyor. Kredi ödemelerinin yapılamaması durumundan konut banka tarafından haciz edilerek satılıyor ve satıştan alınan tutar banka borcu olarak ödeniyor.

Kredi notu öğrenme

Kredi Notu

Kredi notu kurum ya da şahısların bankalar ile yaptıkları her türlü işlemler sonucu onlara verilen bir değerlendirme puanıdır. Kredi notukredi faiz oranları ile de çok ilgilidir. Kredi notu, 9 büyük bankanın temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturduğu findeks adlı kurum tarafından belirlenerek bankalara gönderiliyor. Kurum ya da şahıslar bankalarla yapmış oldukları kredi alışverişi, konut kredisi, tüketici kredisi, çek senet işlemleri ve kredi kartı gibi pek çok işlemler sonucu bu kredi notu belirleniyor. Bu işlemleri zamanında ve yeterince yapanların kredi notları azami seviyede olurken bunların ödemesi konusunda sorun yaşayan tüketicilerin de kredi notları çok düşük oluyor. Kredi notunun azami seviyede olmasını isteyen tüketicilerin bu ödemelerini geciktirmeden zamanında yapmaları gerekiyor. Hele ki icralık olarak kredi notları findeks şirketi tarafından hesaplanamayan hale geliyor. Böyle bir durumda bankalar tarafından kredi alamaz ya da kredi kartı taleplerinize olumsuz dönütler veriliyor. Kredi faiz oranları yüksek olan krediler çekilirse kredi notu olumsuz etkilenebiliyor.

Kredi Notu Hangi Aralıklarda Değer Alıyor?

Kredi notu en düşük 0 değerini alabiliyorken kredi faiz oranları yüksekken bile kredisini zamanında ödeyen yüksek kredi faiz oranları kefil iken bile aksatmayan tüketicilerin kredi notu ise en fazla değer olan 1900 notunu alabiliyor.

Kredi notu öğrenme

Kredi Notu Yükselmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi notunun yüksek olmasını isteyen tüketiciler özellikle zamanında ödeyebileceği, kredi faiz oranları düşük olan kredi çekme talebinde bulunmalılar. Kredilerinizi zamanında öderseniz, en fazla 3 ay geciktirirseniz ve sonra yine ödemesini yaparsanız, kredi kartınızın en az asgari tutarını öderseniz çek ve senet işlemlerinizde bir hile olmazsa kredi notunuz daima her zaman en üstte olacaktır. Kredi notunun yüksek olması banka ile ilgili yapacağınız işlemlerde her zaman avantajlı konumda olmanızı sağlıyor. Kredi notu düşük olan tüketiciler ne kredi kartı talebinde bulunabiliyor ne de istediği kredi miktarları tarafına tahakkuk ettiriliyor.

Kredimi Ödeyemezsem Ne Olur?

Kredi faiz oranları yüksek olan bir kredi çekip bu krediyi zamanında ödeyemezseniz acilen bankanıza başvurarak kredi faiz oranları daha düşük olan bir kredi ile yapılandırmalısınız. Kredinizi yapılandırırken o zaman kadar ödeyip de kalan borcunuz üzerinden yapılandırma yapılıyor. Burada önemli olan husus ödeyebileceğiniz tutarlarda kredi taksiti belirlemelisiniz. Yoksa krediden dolayı icralık olabilir hesaplanamayan bir kredi notu ile karşılaşabilirsiniz.

Kredi notu öğrenme

En İyi Kredi Hangisidir?

En iyi kredi tüketicinin zamanında ödeyebileceği, zorlamadan vadesinde karşılayabileceği, ona en az masraf yapan ve en düşük kredi faiz oranları olan kredidir. Bazı kredilerden kredi faiz oranları düşükken kredi kesintileri çok olabiliyor. Özellikle kredi çeken kişilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Hangi kredide daha az para ödeyeceğinin kar zarar ilişkisini kurması çok önemli bir husus oluyor.

Kredilerden Hangi Kesintiler Yapılıyor?

Kredi çekerken kredi faiz oranları dışında 2 kesinti daha yapılıyor. Bunlarda kredi işlemleri adı altında alınan kredi dosya masrafı ve kredi çeken kişinin ölümü halinde sigorta tarafından tahsil edilecek olan sigorta masrafıdır. Özellikle kredi çekerken tarafınızdan sigorta masrafı kesintisi yapılmasını sağlamalısınız. Ölüm halinde yakınlarınıza borcun miras kalmaması adına sigorta masrafının kredi sözleşmesi aracılığıyla kesintisi yapılmalıdır.

En Uygun Kredi Çeşitleri

Krediye Başvurma Şartları Nelerdir?

Kredi faiz oranları bakarak kredi çekme talebinde bulunmanız durumunda banka tarafından sizden aylık kazancınızı gösteren bordro, son 1 yılda çalıştığınızı belgeleyen sigorta hizmet süresi ve kimlik belgeleriniz isteniyor. Bu belgeler banka tarafından taranarak merkeze gönderiliyor. Merkez gönderilen bu evrakları inceleyerek kredi notunuzla karşılaştırıyor. Daha sonra kredi tutarını vadesinde ödeyeceğiniz kanaati uyandığı an kredi talebinize banka tarafından gün içinde onay verilerek açılan hesabınıza kredi yatırılıyor. Kredi faiz oranları düşük olan kredileri devamlı tercih etmelisiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap