Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplama

Bankaların vatandaşların anlık ihtiyaçlarını karşılayabilmek için nakit olarak toplu miktarda para vermesi işlemine kredi denmektedir. Banka kurumları tarafından taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi olmak üzere toplamda üç ana dala ayrılan kredi çeşitlerinin altında kendi içlerinde birbirinden farklı alanlarda olmak üzere krediler bulunmaktadır. Kredi hesaplama aracı kullanılarak banka kurumları tarafından yapılacak olan geri ödeme işlemlerinin müşteriye bildirilmesi durumu söz konusu olur. Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli web siteleri üzerinden kredi hesaplama işlemlerini yapabilecek olan müşterilerin banka kurumuna gitmeye gerek kalmadan kredi çekmeleri halinde ne kadar geri ödeme yapabileceklerini görmeleri sağlanmaktadır.

kredi hesaplama

Kredi Hesaplama Formülü

Kredi çekiminin bir hesaplama formülü üzerinden hesaplanması durumu söz konusu olmakla birlikte bireyin alacağı kredi tutarını ve türünü belirtmesi halinde bu etmenlere göre formül uygulanmaktadır. Kredi hesaplama formülünün temeli müşterinin almak istediği kredi tutarı, müşterinin kredi notu ve gelir durumuna göre belirlenen bir skala içerisinde yer almaktadır. Müşterinin kredi notunun yüksek olması istediği kredinin çıkması adına neredeyse kesinlik sağlar. Kredi hesaplama formülü içerisinde yer alan matematiksel bileşenler banka kurumları tarafından ve internet siteleri tarafından müşteriye sunulmaktadır. Formül hesaplanırken alınacak olan kredinin toplam taksidinin hane içerisine giren tutarın %50’sini geçmemesi kuralı söz konusu olur. Bu formül bankalar tarafından kullanılan standart bir formüldür.

kredi hesaplama

Kredi Hesaplama Nasıl Olur?

Müşterilerin banka kurumları tarafından verilecek olan krediyi alabilmeleri durumu bireyin bu kredinin geri dönüşünü hesaplarken üç farklı yol üzerinden hesaplama yapmalarına olanak tanımaktadır. Bu yollardan bir tanesi faiz oranı üzerinden kredi hesaplama yapmaktır. Alınan kredi içerisinde toplam geri ödeme miktarını ve aylık taksitleri doğruda etkileyen faiz oranı bu anlamda hesaplama işlemlerinde bir etken olarak rol almaktadır. İkinci yol ise vade süresi üzerinden hesaplama işlemi yapmak olup müşterinin vade süresini uzun tutması kredinin geri ödemesinin de uzamasını ve ödenecek tutarın artmasını beraberinde getirir. Kredi hesaplama işlemlerinde bir etmen olarak vade süresinin etkisi görülürken bir diğer etken ise kredi türüdür.

Kredi Hesaplama İşleminin Yararları

Bir müşterinin banka kurumuna gitmeden önce web sitelerinin hesaplama araçlarını tercih etmesi demek kurumun güncel faiz oranlarını öğrenmesi ve bu oranlar üzerinden yapacağı hesaplama işlemine göre çekeceği krediye ne kadar geri ödeme yapabileceğini bilmesi anlamına gelir. Kredi hesaplama işlemleri esnasında müşteriden istenen bilgilerin tam ve net bir şekilde girilmesi bankaların tekliflerinin sıralanması sonucunda uygun olan bankadan kredi çekilmesine de olanak tanır. Bunun yanı sıra bankalar tarafından verilmiş olan kredi seçeneklerinden bir tanesini seçme halinde müşteri kredi hesaplama aracı üzerinden bankanın online başvuru sitesine yönlendirilerek anlık olarak kredi başvurusunda da bulunulabilmektedir.

kredi hesaplama

Kredi Hesaplaması Maliyet Kalemleri

Kredi hesaplaması işlemini banka kurumundan ya da web sitesi aracılığı ile yapmış olan bir müşteri için hesaplama işlemine nazaran kredi türleri içerisinde çeşitli maliyet kalemlerinin çıktığı görülür. Bu kalemler genellikle konut kredisi dahilinde çıkmakla birlikte bireyin yüksek miktarlı kredi çekme durumunda dosya masrafı, ekspertiz ücreti, DASK ve hayat sigortası dahilinde çeşitli masraflara maruz bırakıldığı bilinmektedir. Kredi hesaplama aracı ile beraber yapılacak olan hesaplama işleminin detaylarında bu maliyet kalemlerinin tutarları da müşteriye açık bir şekilde gösterilmektedir. Bu kalemler mecburiyet içerisinde yaptırılmakta olup bireyin krediyi bu şekilde çekmesi ve buna göre hesaplaması sağlanabilir. Kredi hesaplama işlemlerinde dikkat edilmesi durumlardan bir tanesi de budur.

Kredi Hesaplaması Yaparken Dikkat Edilecekler

Bireylerin çekecekleri krediler üzerinden hesaplama işlemini yaparken dosya masraflarına dikkat etmeleri gerekmektedir. İster konut kredisi, ister taşıt kredisi, isterse de ihtiyaç kredisi olsun her kredi çeşidinin kendisine özel olarak belirlenmiş olan bir dosya masrafı bulunur. Kredi hesaplama işlemlerinde bu dosya masrafları müşterinin bilgisine sunulmakla birlikte bankaların verdiği tekliflerin dikkatli bir şekilde incelenmesi ve bu hizmetler doğrultusunda başvuru yapılması gerekir. Dosya masrafı kredilerin türlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte kredi hesaplama araçlarında genellikle çekilecek olan kredi tutarının binde 5’lik bir dilimini kapsamaktadır. Ancak konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredilerde binde 5 bile olsa ciddi miktarda dosya masrafı çıkar.

kredi hesaplama

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredileri bireylerin belirli bir miktar üzerinden çekim yapabilecekleri ve bankaların genellikle en fazla 50 bin TL değerine kadar kredi kullanımına izin verdikleri kısa vadeli krediler olarak tanımlanabilir. Kredi hesaplama araçları kullanılarak ihtiyaç kredisi üzerinden hesaplama yapacak bir kullanıcının kredi türü alanında ihtiyaç kredisini, çekmek istediği tutarı ve vade süresini belirlemesi gerekir. Kredi hesaplama butonuna basıldıktan sonra bankalar tarafından müşteriye sunulan çeşitli teklifler sıralanmaktadır. Bu tekliflerde bankanın kredi için uygulamış olduğu faiz oranı, dosya masrafı tutarı, aylık taksit tutarı ve toplamda geri ödeme tutarı gibi bilgiler yer alır. Banka tekliflerinden her hangi birini seçen müşteri anlık başvuru da yapabilir.

kredi hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Bankalar tarafından en yüksek tutar üzerinden verilen kredi seçenekleri arasında konut kredileri bulunmaktadır. Kredi hesaplama aracı üzerinde 30 yıl (360 ay) bir döneme tekabül eden ödeme süreleri ile birlikte bir çok banka kurumu tarafından verilen konut kredilerinin hesaplamasını yapabilmek için kredi türü alanında konut kredisinin seçilmesi, çekilecek olan kredi tutarının ve vade süresinin girilmesi gerekir. Kredi hesaplama aracına bu bilgilerin girilmesinin ardından banka tekliflerinin olduğu bir ekran kullanıcının karşısına çıkar. Konut kredisi kapsamında müşteriye faiz oranı, yıllık maliyet oranı, ekspertiz ücreti, banka dosya masrafı, ipotek ücreti ve toplam geri ödeme gibi bilgiler sunulmaktadır.

kredi hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt alımı için çekilebilecek olan tek kredi çeşidi olarak banka kurumları tarafından belirli bir değere kadar verilen ve faiz oranının en yüksek olduğu krediler olarak tanımlanabilir. Kredi hesaplama aracında bu kredi türünün hesaplamasını yapabilmek için tür kısmında taşıt kredisinin girilmesi ile birlikte çekilecek olan tutar ve vade süresinin belirlenmesi gerekir. En fazla 48 aylık bir ödeme planına sahip olan taşıt kredilerinde kredi hesaplama işlemini yaptıktan sonra bireyin karşısına faiz oranı, banka dosya masrafı tutarı, toplam geri ödeme tutarı ve aylık taksit tutarı gibi bilgiler çıkmaktadır. Bu bilgiler üzerinden istenilen banka kurumuna taşıt kredisi için başvuru yapılabilir.

kredi hesaplama

KOBİ Kredisi Hesaplama

Kredi çeşitlerinden bir tanesi olarak son dönemlerin en çok tercih edilenlerinden bir tanesi de KOBİ destek kredileridir. Devlet bankaları ve devlet ile anlaşma yapmış olan özel banka kurumları tarafından KOBİ destek kredisi, kredi hesaplama aracında hesaplanabilmektedir. Bu araca kredi türünden kobi kredisi seçilerek ve çekilecek olan kredi tutarı ile vade süresini belirleyerek geri ödeme bilgilerine ulaşılabilir. En fazla 60 aylık bir vade süresi ile alınabilecek olan KOBİ destek kredileri hesaplama aracında bireye aylık taksit bedeli, faiz oranı, toplam geri ödeme bedeli ve banka dosya masrafı gibi bilgiler sunulmaktadır. KOBİ kredileri esnafın işletmesini genişletmesi ya da sıfırdan bir işletme kurabilmesi adına verilen kredi çeşididir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.