1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı Aidatından Muaf Olunabilir mi?

Kredi Kartı Aidatından Muaf Olunabilir mi?

Kredi Kartı Aidatından Muaf Olunabilir mi?

Kredi Kartı Aidatından Muaf Olunabilir mi?

Banka ve müşteri arasındaki her sorun aşılsa dahi kredi kartı aidatları aşılamıyor. BDDK kararı ile müşterilerinden her yıl ya da 6 ayda bir aidat alan bankalara tepki büyük. Üstelik devlet kanadından kart aidatına ilişkin yapılan açıklamalar müşterileri bu masraflara karşı daha çok tetikliyor. Ancak bankalar BDDK tarafından resmi bir açıklama olmadıkça bu masrafları tahsil edeceğini açıklıyor. Elbette bir bankanın kart aidatı alabilmesi için kart aidatı olmayan alternatif bir kartı da olmak durumunda. Ancak genellikle bu kredi kartları taksit yapmadığı ya da ayrıcalıklı olmadığı için müşteriler tarafından kullanılmıyor. Peki, kart aidatından muaf olmanın farklı yöntemleri var mıdır? İşte yanıtı…

Otomatik Fatura Talimatı

Kredi Kartı Aidatından Muaf Olunabilir Mi?

Öncelikle kart aidatına ilişkin her bankada çalışma olmadığını söylemek de fayda vardır ve elbette anlatılan kampanyalar bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ancak otomatik fatura talimatı pek çok bankayı cezbeden bir uygulamadır. Yani kişi kredi kartına 2 – 3 ya da daha fazla otomatik fatura talimatı vererek kart aidatından muaf olabilir. Bunun yanı sıra kart aidatını iade etmek istemeyen müşteriler otomatik fatura talimatı karşılığı kişiye puan yükleyebilir. Ancak puan kampanyası yalnızca 1 yıl geçerlidir ve 1 yılın sonunda alınan kart aidatına ilişkin yeni bir fatura talimatı vermek gerekir. Çünkü aynı faturalar için yeniden puan yüklenemez.

Harcama Sözü Vermek

Kredi Kartı Aidatından Muaf Olunabilir Mi?

Bankaları cezbeden bir diğer kampanya ise harcama sözüdür. Müşterisinin kartından daha fazla harcama yapmasını isteyen banka, müşterisinin bu sözüne karşılık kart aidatını iade edebilmektedir. Ancak genellikle harcama sözü işlemleri de 1 yıllıktır. Yani banka o yıl alınan kart aidatını iade eder. Ancak sonraki yıllarda müşterinin yeniden harcama sözü vermesi beklenir. Aslında harcama sözü kredi kartını aktif olarak kullanan kişilere büyük bir avantajdır. Örneğin 10 bin TL limitle kredi kartı kullanan bir kişinin yıllık ödeyeceği ortalama kart aidatı 200 TL’dir. Ancak aynı kişi kartından harcama sözü vererek 750 TL’ye kadar puan kazanabilir. Tabi bunun için her ay kartından 7.500 TL harcama yapmalıdır.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Uzun zamandır birçok haber sitesinde gündem ve ekonomiye dair haberler yapıyorum. Siyasal bilimler mezunuyum.

Yorum Yap