1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı Aidatını İade Almak

Kredi Kartı Aidatını İade Almak

Kredi Kartı Aidatını İade Almak

Kredi Kartı Aidatını İade Almak

Belki de bankalar ile çalışan milyonlarca kişi aynı konuya odaklanmış olabilir. Çünkü her yıl bir bu kadar kişi hakem heyetlerine başvuru yaparak ya da sosyal medyayı kullanarak bankaların kendilerinden aldığı kart aidatlarının iadesini istiyor. Bazı kart kullanıcıları bu savaşlarından zaferle ayrılırken bazıları da bankaların kendilerine geri dava açtığını, hatta avukat masraflarını da kendilerine rücu ettiğini görebiliyor. Aslında banka kredi kartının alınması hala BBDK tarafından kaldırılmış değil. Dolayısıyla bankalar müşterilerinden bu aidatları tahsil etmekte özgür. Ancak bazı hatırlı müşterilerden bu aidat alınmıyor ya da alınsa dahi tekrar banka tarafından müşteriye geri iade ediliyor. Aslında kredi kartı aidatının geri alınıp alınamayacağı tamamen müşteri sözleşmesine bağlı bir durum…

Kredi Kartı Aidatını İade Almak

Kredi Kartı Müşteri Sözleşmesi

Her banka verdiği kredi kartı karşılığında müşterilerinden yazılı bir belge alır. Bu belgede kredi kartı alışveriş faizi, gecikme faizi, komisyon bedelleri, kart özellikleri ve aidat bölümleri yer alır. Kart kullanıcıları genellikle bu sözleşmeyi incelemeden imzalar. Aslında bu sözleşme sizlerin kredi kartlarını iade alıp alamayacağınızı gösteren bir belgedir. Eğer bu belgede sizlerden kredi kartı tahsil edilmeyeceğine dair bir ayrıntı söz konusu ise ve bu ayrıntıya rağmen banka kart aidatı aldı ise bu durumda hakem heyeti kararı olumlu olacaktır. Ancak kredi kartı sözleşmesinde böyle bir ibare yer almıyor ise maalesef kredi kartına ilişkin herhangi bir geri ödeme olmayacaktır.

Kredi Kartı Aidatını İade Almak

Hakem Heyeti Kararı

Genellikle kredi kartı aidatını geri almak için başvurulan nokta hakem heyetidir. Hakem heyeti bir kişinin böyle bir talepte bulunması durumunda banka ile yazılı iletişim kurar. Bankadan kart bedelinin kişiye iade edilmesini ister. Banka müşterinin kredi kartı sözleşmesini de eke ekleyerek bunu ödemeyeceğini ifade edebilir. Aynı şekilde sözleşmede böyle bir ibare yok ise hakem heyeti kararını olumlu karşılar ve kart bedelini iade eder. Aslında bu tarz durumlar ile uğraşmak yerine kart aidatı olmayan kredi kartlarına yönelmek daha mantıklıdır. Çünkü her bankanın alternatif bir aidatı olmayan kredi kartı bulunmaktadır.


Yorum Yap

Yorum Yap