Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı Başvuru

Kredi kartı başvuru hem kolay hem de kişilerin hayatını kolaylaştıracak bir yol izleyen durumları oluşturur. Çünkü kredi kartları, nakit ihtiyacını aynı anda gidermekte etkilidir. Belli bir oranda kişilere nakit avans hakkı da sağlar. Aynı şekilde alışveriş yapmanın tadını çıkarmak mümkün olur. Fakat her banka için farklı imkanlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Her banka için bedava bonus imkanları, taksitlendirme imkanları yada kredi kartı için ödenen tutarlar değişiklik gösterir. Her ne kadar kullanımı uygun görünse de kredi kartı başvuru süreci bittikten ve kart onaylandıktan sonra bir takım finansal durumlar devreye girer. Kartın her ay gününde ve zamanında ödenmesi kişinin banka ile kötü bir ilişki içine girmemesi için önemlidir.

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı Nakit Para Sağlar mı?

Kredi kartı başvuru esnasında bankaya beyan edilen gelir belgesi kadar kişinin bir limiti olur. Kredi kartının limitinin belli bir oranı kadar da nakit para çekme hakkı bulunur. Bu oran finansal olarak genel de %20 oranında olsa da her kartın limiti ve kişinin ödeme durumuna göre durumlar değişiklik gösterir. Nakit avans, kredi kartının limitinden düşürür ve taksitlendirdiği imkanı verirken belli bir faiz oranı ekleyebilir. Bankaların yasal olarak kredi kartından çekilen nakit avanslara en fazla aylık ekleyebileceği faiz oran %1,84 olmaktadır. Herkes kredi kartı başvuru onayı olduktan ve kartını eline aldıktan sonra nakit avans hakkını kullanabilir. Ancak ödeme aksaması gibi durumlarda kart bir sonra ki nakit avans hakkını kapatmaya yetkilidir.

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuru istenilen her bankadan birebir olarak yapılabilen kolay bir işlemdir. Müşteri işlemleri ile görevli tarafından kişi ile birebir yapılır. Genelde kredi kartı başvuru yapacak olan müşteri çok fazla banka sırası beklemez. Ancak bir takım forumlar doldurur. Bu forumlar başta şahsi bilgileri içerirken kişinin maddi olanaklarını da içerecektir. Banka için maddi imkanına belgelenebilir olması önemlidir. Kişi bir yerde devamlı olarak çalışan durumunda ise mutlaka maaş bordosu gerekli olur. Kredi kartı başvuru burada direk olarak yapılır ve kişi bu süreçten sonra onay bekleme süresine girer. Onaylanan başvuru bilgileri kişiye banka tarafından iletilecektir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kredi Kartı Teslim Süresi Hakkında

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı İçin Başvuru Onay Süreci

Kredi kartı başvuru yapıldıktan sonra banka kişinin beyan ettiği bilgileri incelemeye alır. Bu inceleme süreci kişinin kredi kartı başvuru için bankadan bekleyeceği onay süreci olur. Banka kişinin maaş bordrosu, çalıştığı iş yeri, sigorta sürecini ve taşınmaz maddi değerleri gibi finansal durumları değerlendirip, bir sorun ile karşılaşmadığı sürece mutlaka kredi kartı başvuru için onay cevabı verecektir. Onaylandıktan sonra kişinin başvuru esnasında bildirdiği iletişim adreslerine gerekli bilgiyi duyuracak ve kredi kartını kişinin direk adresine yönlendirerek elden teslim almasını sağlayacaktır.

Kredi Kartı İlk Kullanım ve Şifreleme

Kredi kartı başvuru ve onay süreci tamamlandıktan sonra kişi adresine kredi kartı geldiği anda kişi kullanıma başlamadan önce kendine özel bir şifre belirlemelidir. Kredi kartı ile gelen banka evrağın da şifrelemenin nasıl yapılacağı bilgisi yer alacaktır. Banka ilk kullanım için kişiye geçici şifre hazırlayarak kartı gönderir. Ancak kredi kartı şifresi mutlaka bu geçici şifre olarak kalmadan kişinin kendine özel olarak ayarlanması gereken önemli bir durumu oluşturur. Doğum tarihi ile başlayan yani 1993 v.b. gibi rakamların şifre olarak yapılması bankalar tarafından yasaklanmıştır. Kişi bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak yada kendine gelen evrakta yazdığı gibi kısa mesaj yoluyla da şifre işlemini tamamlayabilir.

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı İşlemleri İçin Müşteri Hizmetleri

Kredi kartı başvuru esnasında banka ile birebir olarak iletişim kurulsa da bundan sonra ki süreçte eğer kredi kartı başvuru cevabı da olumlu gelmişse, kişi artık tüm işlemlerini müşteri hizmetleri tarafından alabilir. Bankaya gitmeye gerek kalmadan bir çok önemli işlem için 7 gün 24 saat hizmet verilir. Müşteri ile banka görevlisi arasında canlı görüşme imkanı sağlanır. Ayrıca tüm borç bilgileri veya detayını da bu yolla öğrenmek mümkün olmaktadır. Fakat hemen hemen her bankanın artık internet bankacılığı kullanması tüm bu işlemleri kişinin oturduğu yerden tek başına yapmasını da mümkün kılmıştır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Ödeme Tutarları

Kredi kartı başvuru esnasında kişinin gösterdiği gelir belgesi, kredi kartı için bankanın belirleyeceği limiti hazırlar. Kişinin banka tarafından belirlenen kredi kartı limiti, bankaya kredi kartı başvuru sırasında gösterdiği gelir rakamını geçmez. Tabi ki bu rakam için bankaya belgelenen toplam rakam dikkate alınır. Kişinin gelirini geçmeyecek kredi kartı için yaptığı her aylık harcaması kadar borcu yansır. Taksitlendirme yapılması borcun aylık taksitle ödenmesine imkan verir. Fakat kişi aylık olarak borcun tamamını ödeyemiyorsa en az ödeme tutarını mutlaka ödemek durumundadır. Bu rakam banka tarafından belirlenir ve asgari ödeme tutarı olarak adlandırılır. Asgari ödeme tutarının finansal değeri ise aylık olarak kredi kartı limiti 15.000 TL ye kadar olan kişiler için %30 olarak belirlenmiştir. Kredi kartı limiti 15.000 TL ve 20.000 TL ye kadar olanlar için asgari ödeme tutarı %35 iken kredi kartı limiti 20.000 TL’yi geçenler için %40 olur.

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı Ödeme Günleri

Kredi kartı başvuru sırasında kişilere ödeme günleri sorulur. Kişi bu günleri kendi gelir günlerine denk getirirse daha sağlıklı bir ödeme oluşması mümkün olur. Bu nedenle kredi kartı başvuru sırasında belirlenen her bilgi sonra ki süreci etkileyecektir. Kişinin bankaya belirlediği gün yoksa ödeme günü banka tarafından belirlenir. Her ay aynı gün ödeme günü olurken kişilere bir hafta on gün önceden hesap kesimi yapılarak borç bilgisi verilir. Ödeme günü herkeste farklıdır.

Kredi Kartı Otomatik Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuru sırasında bazı bankalar otomatik ödeme isteyip istemediğini müşteriye sorar. Bazı bankalar sormasa dahi kredi kartı başvuru onayı olduktan sonra mutlaka bu teklif sunulur. Otomatik ödeme kişilerin istedikleri faturalarını her ay ödenmesi için bankaya talimat vermesi durumudur. Elektrik, internet, telefon yada su faturası gibi her fatura otomatik ödemeye alınabilir. Her bankanın otomatik ödeme karşısında mutlaka kişilere kazandıracağı imkanlar olur. Kişi faturanın hiç derdine düşmeden her ay banka tarafından faturası ödenir ve bu ödeme kredi kartı limitinden düşer. Kişi daha sonra fatura ödemesini, kredi kartı ödemesini yaparken ödemiş olacaktır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Kredi Kartı Başvuru

Kredi Kartı Kayıp ve Çalıntı Durumları

Kredi kartı kullanımı sırasında kişi kartını kaybetme ya da çaldırma gibi bir sorun yaşarsa zaman kaybetmeden bankaya bilgi vermelidir. Kredi kartının çalıştığı bankanın müşteri hizmetleri numarası saat kaç olursa olsun aranmalıdır. Banka çalıntı ya da kayıp ihbarı için müşteriyi telefonda bekletmez. İhbar, banka tarafından alındıktan sonra kredi kartı kullanıma kapatılır. Kişiye en geç 10 gün içerisinde yeni bir kredi kartı yollanır.

Kişinin borcu ya da limiti kaldığı yerden devam eder. Ancak bir risk oluşturmaması için banka tarafından kredi kartının şifre dahil üzerinde ki tüm rakamlar değiştirilmiş olarak gelir. Bu güvenlik nedeniyle alınan bir önlemdir. Aynı zamanda eski kartın ihbar süresi sonrasında kullanılması mümkün olmaz. Çalınan yada kaybolan kart, banka tarafından bloke edilir. Kişiler bu nedenle banka müşteri hizmetlerini aradıkları zaman ilk soru olarak kayıp yada çalıntı ihbarı verecekseniz lütfen şu rakamı tuşlayın diyerek işlemler her zaman hızlandırılır.

Kredi Kartı Başvuru

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ