1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı Borç Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Birden fazla kredi kartı kullanıyorsunuz, taksitleriniz bir anda birikti ve ödemekte zorluk mu yaşıyorsunuz o zaman borç transferi seçeneğine bir göz atmalısınız. Bankaların müşterilerine sunduğu kolaylıklardan birisi de kredi kartı borç transfer işleminin yapılabiliyor olmasıdır. Peki kredi kartı borç transferi nedir, nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerek bunları sizin için açıklamaya çalışalım.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir
Borç transfer işlemi; birden fazla bankaya olan borcunuzu tek bir banka çatısı altında toplamaya yarayan bir uygulamadır. Borç transfer işlemi sayesinde farklı bankalara tek tek borç ödemek yerine borcunuz bir bankada toplanıyor ve size uygun ödeme planı hazırlanıyor. Burada banka rekabet ortamından faydalanarak kendisine müşteri çekiyor.
Borç transferi için öncelikle bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Banka başvurunuzu onaylarsa o zaman size iki seçenek sunuyor. Birinci seçenekte banka size borcunuzu ödeyeceğiniz miktarda nakit para teslim ediyor ve borcunuzu kapatmanızı sağlıyor. Siz nakit para karşılığında sadece bu bankaya borçlanmış oluyorsunuz.
Bankanın sunduğu diğer bir seçenek ise banka sizin adınıza tüm borçlarınızı kapatıyor ve siz sadece bu bankaya borçlanmış oluyorsunuz. Burada banka size hangi seçeneği sunsa da banka borcunuzun üzerine faiz ekleyecektir. Bunu sakın unutmayın; Banka borcunuzu kapatmanıza yardımcı olurken sizin tekrar bu bankaya borçlanmanızda borcunuzun üzerine faiz ekleyerek bu işten karlı çıkacaktır.

Kredi kartı limitini nasıl artırırım

Borç Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Borcunuzu ödeyemediğiniz zaman bankaların size sunduğu borç transfer işleminden faydalanabiliyorsunuz. Ama her banka borç transferi yapmayabiliyor. Öncelikle bankalar ile görüşüp borç transferi yapıp yapmadıklarını ve şartlarını öğrenmeniz gerek. Bilgi almak için müşteri temsilcilerini arayabilirsiniz. Bankaya giderek yetkililer ile görüşüp detayları öğrenmeniz daha iyi olacaktır.
Borç transfer işlemini başlatmak için öncelikle bankalar geçmiş dönem borçlarınızı inceliyor. Eğer borç ödemelerinizde sıkıntı yoksa ve kredi notunuz yüksekse borç transferi yapılabiliyor.
Borç transferi yapılırken bankalar sizden nüfus cüzdanı, adres bilgisi, son dönemde ödenmiş olan faturaların bilgilerini istiyor. Bunlar dışında gelir beyanını mutlaka göstermeniz gerek. Çünkü aylık ödeme tutarınız gelir beyanınızdan fazla ise borç transfer işlemini olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Ayrıca bazı durumlarda borç transferi sırasında bankalar kefil isteyebilirler.

Kredi Kartında Oluşan Anlamsız Borçlara Dikkat Edin

Borç Transfer İşlemi Avantajlı mı?

Borç transfer işleminin en büyük avantajı birden fazla bankaya borcunuzun olması yerine tek bir bankaya borcunuz oluyor. Bu sayede birden fazla banka borcunu ödemek için sıkıntı yaşamıyorsunuz. Borç transfer işlemi sonrasında belirlediğiniz tarihte tek bir bankaya ödeme yapabiliyorsunuz. Borcunuzu bu şekilde ödeyerek kısa sürede kapatabilirsiniz.
Borç transfer işlemine bu şekilde bakıldığı zaman oldukça avantajlıdır. Ama unutulmaması gereken bir detay var. Banka sizin borçlarınızı kapatmanızı sağlasa da yüksek miktarda faiz uygulaması yapıyor. Bunun dışında birde dosya işlem ücreti de bankaların talep ettikleri ücretler arasında yer alıyor.

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kredi Kartı Borç Transferi hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.