1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Özellikle son yıllarda kredi kartı borçları oldukça büyük bir artış göstermiş durumdadır. Günlük yaşantının değişmesi ve ihtiyaçların daha üst seviyelerde bir artış göstermesi, kişileri daha çok kredi kartına yönlendirirken durumun bu şekilde gelişmesine neden oldu. Bilinçsiz kullanımın sonucu oluşan kredi kartı borçları konusunda, kişilerin yapması gereken bazı adımlara dikkat etmektir.

kredi kartı borcumu nasıl ödeyebilirim

Asgari Ödemenin Üzerinde Ödeme Yapmak

Genellikle kart kullanıcıları daha çok o ayı kapatabilmek adına asgari ödeme tutarını tercih ediyor. Asgari ödemeler ay içindeki faizleri bünyesinde bulundururken, bir aylık dönem içinde aslında borçtan çok faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Daha sonraki dönemlerde ise kredi kartı borçlarında gözle görülür şekilde bir azalma meydana gelmeyecektir. Bu nedenle bütçeyi mümkün olduğu kadar zorlayarak, asgari tutarın üzerinde ödeme yapmanız daha mantıklı bir karar olacaktır.

Faizi Yüksek Olan Kredi Kartını Ödeyin

Kredi kartından, kredi kartına olmak üzere faiz oranlarında değişiklikler görülebilir. Bazı bankalar %8 oranında faiz uygularken, bazı bankalarda ise faizler %12 oranına kadar çıkabilmektedir. Faiz oranları arasındaki fark düşük olarak görülse dahi, toplu olarak borç miktarı ortaya çıkarıldığında bu durum büyük rakamlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle kredi kartı borçları nasıl kapatılır sorusunda ilk olarak yapılması gereken şey, faizi daha yüksek olan kredi kartlarının ödenmesini sağlamaktır.

kredi kartı borcumu nasıl ödeyebilirim

Bankalarla İletişime Geçin

Pek çok kişi bu konuda bankayı haberdar etmeden hareket etmeye çalışır. Aslında bankalar borç anlamında size finansman açıdan destek olurken, içinde bulunduğunuz zorlu dönemin ortadan kalkmasına neden olabilirler.

Borçları Tek Bir Kartta Toplayın

Kişiler arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biride budur. Bütün borcunuzu tek bir kartta toplayarak bu şekilde parça parça ödeme yapmak yerine, tek bir yere ödemenizi yapabilir ve tek faize maruz kalabilirsiniz. Bunu yapabilmek için düşük faizli kredi kartını belirleyerek ardından bankalarla görüşmenizi yapmanız ve kartları toplamak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Harcamaları Düzenleyin

Kredi kartı borcunu tam olarak kapayabilmek için yapılması gereken en iyi hamlelerden biride borçların düzenlenmesini sağlamaktır. Eğer harcamaları düzenlemeden bu alanda hareket etmeye başlarsanız, kendinizi bir borç çıkmazının içinde bulmanız kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bu nedenle kredi kartı borcunu kapatmak ve bu sorunu kökten çözebilmek adına her daim kredi kartına koşmayıp lüks harcamalardan kaçınmanız lazımdır.


Yorum Yap

Yorum Yap