1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı İnternete Kapalıyken Otomatik Faturalar Ödenir mi?

Kredi Kartı İnternete Kapalıyken Otomatik Faturalar Ödenir mi?

Kredi Kartı İnternete Kapalıyken Otomatik Faturalar Ödenir mi?

Kredi Kartı İnternete Kapalıyken Otomatik Faturalar Ödenir mi?

Binlerce kişi faturalarını tek tek takip etmek yerine kredi kartlarından otomatik olarak ödenmesini tercih ediyor. Böylelikle faturanın ödenip ödenmediği konusundaki endişeler ortadan kalkıyor. Çünkü ödemesi gelen fatura, kredi kartından otomatik olarak ödeniyor. Hatta bankaların buna ilişkin pek çok kampanyası bulunuyor. Örneğin kartına fatura talimatı veren kişiler kart aidatından muaf olabiliyor ya da puan kazanabiliyor. Aslında avantajlı olan bu kampanyanın henüz bir dezavantajı da söz konusu değil. Ancak kredi kartı kullanımını daha aktif bir hale getirdiği söylenebilir. Kredi kartlarının internetten kapanmasıyla otomatik fatura talimatlarının ödenip ödenmeyeceği konusu tekrar gündeme geldi.

fatura talimatı

Faturalar Ne Olacak?

Bilindiği üzere yılbaşı itibari ile onay vermeyen kişilerin kredi kartları, internet alışverişine kapatıldı. Bunun yanı sıra siber dolandırıcılıklara karşı temkinli olmak isteyenler de kredi kartlarını internet alışverişine kapatıyor. Ancak faturaların ödenmesi için kredi kartlarının internete açık olması şart mı? Bu sorunun yanıtı hayır… BDDK almış olduğu bir karar doğrultusunda internete kapanan kredi kartlarının fatura ödeme işlemlerine devam edeceği kararını aldı. Böylelikle haberi olmasa da artık kapanan kişilerin faturaları ödenecek ve mağduriyet oluşmayacak. Ancak bu yalnızca otomatik internete kapatılan kartlar için geçerli. Eğer kişi kendi kartını kendi isteği ile internete kapatır ise faturaların ödenmeyeceğini de bilmelidir.

fatura talimatı

Fatura Talimatı Vermek Masraflı mıdır?

Kredi kartına fatura talimatı vermek isteyen ancak bu işlemden masraf alınıp alınmadığını bilmeyen kişilerin endişelerine açıklık getirmek gerekiyor. Bankalar kredi kartlarına verilen fatura talimatlarından masraf almazlar. Hatta kredi kartı kullanımı artacağı için bu uygulamaya katılımın daha fazla olması adına çeşitli kampanyalar düzenlerler. Örneğin puan ve indirim kampanyaları bunların arasında en sık düzenlenenleridir. Ancak kişi daha önce aynı bankaya verdiği bir faturayı iptal etmiş olsa dahi veremez. Aynı zamanda bu kampanya doğrultusunda müşterisinden aldığı kart aidatını iade eden bankalardan söz etmek de mümkündür. Özellikle bu uygulamanın fatura takibi yapmaktan sıkılmış olan kişiler için bir hayli avantajlı ve pratik bir kampanya olduğunu söyleyebiliriz.


Yorum Yap

Yorum Yap