1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kolayca harcanabilmesi, ödemelerin taksitlere bölünebiliyor olması, puan – indirim vs. kazanılabiliyor olması ve giderek artan ihtiyaçlar, kredi kartı kullanımını iyice yaygınlaştırmıştır. Ayrıca kredi kartıyla internetten her türlü hizmeti alabiliyor olmamız da cabası. Kredi kartının, dengeli kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırdığı da bir gerçek. Acil bir ödeme gerektiğinde paramız olmasa dahi, kredi kartıyla hemen ihtiyaçlarımızı görebiliyor olmak son derece rahatlatıcı. Bireylerin de bu rahatlığı sonun kadar yaşamak için bankalara limitlerini artırma talebinde bulunmaları son derece normal. Tabi daha fazla limit, bizim kontrolümüzü kaybetmemiz ve kendimizi sıkıntıya sokacak harcamalar yapmamız anlamına da gelmemelidir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Tüketici bankaya kredi kartı başvurusunda bulunduğunda banka, tüketicinin gelir seviyesine, mali ve ödeme geçmişi siciline, yasaklı bir kişi olup olmadığına, sigortalılık durumuna ve kredi notuna bakarak talebi onaylamakta ve yaptığı risk analizine göre bir kredi kartı limiti belirlenmektedir. Banka bireyi çok riskli görürse, hiç kredi kartı vermeyedebilir.
Vermiş olunan bilgiler dahilinde bankalar, tüketiciye bir limit belirlerken, ilk yıl için, tüketicinin beyan ettiği gelirin iki katına kadar bir limit belirleme eğilimindedir. Eğer ödemeler düzgün ve zamanında yapılırsa, kredi kartı limiti daha sonraki yıllarda, beyan edilen gelirin 4 katına kadar çıkabilmektedir.
Bankalar kredi kartı limiti artırma talebini sürekli almaktadırlar ama bu taleplerin kabul görmesi bazı incelemelerin sonuçlarına bağlıdır. Şimdi sormamız gereken soru şu:

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limitini nasıl arttırabiliriz?

Bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarımızı gününde ve zamanında ödersek, sonraki zamanlarda ileteceğimiz limit arttırma talebi olumlu karşılanacaktır. Çünkü bankalar geri dönüşü riskli olan borçları vermek istemeyecektir.
Kredi kartı limiti arttırmak için izlememiz gereken diğer bir yol, ek gelir beyanında bulunmaktır. Eğer bankaya gelirinizin arttığını ispatlayabilirseniz, limitinizin artması kolaylaşacaktır.
Dikkat etmemiz gereken diğer bir husus, otomatik ödeme talimatı vermektir. Böylece banka nezdinde güvenimiz artacaktır. Ayrıca kredi kartı limiti artırımı isterken çok makul ve orantılı arttırımlar istememiz gerekir. Örneğin 3000 liralık gelir beyanıyla 40000 lira limit istenmemelidir. Bu hususlara dikkat ettiğimiz takdirde ve harcamalarımızı dengeli yapmamız halinde, kredi notununda yükseleceğini de unutmamalıyız.


Yorum Yap

Yorum Yap