1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Bankalar için her müşterinin bir müşteri limiti bulunmaktadır. Bu kayıt altındaki gelirin 4 ya da 5 katıdır. Müşterileri bu limitlerini çeşitli kredili ürünler ile doldurabilir. Örneğin kredili mevduat hesapları, kredi kartları ve krediler bu limitten kullandırılır. Ancak konut ve araç kredisi gibi ipotekli kredilerde bu limit önem teşkil etmez. Müşteri limiti yetersiz olan kişiler için eğer düzenli çalışan ve KKB notu yüksek ise bankalar inisiyatif tanımlayabilirler. Kredi kartı limitleri yetersiz olan kişiler, limit yükseltme başvurusu yaptıklarında bankaların ilk bakacakları nokta KKB notu ve bu müşteri limitidir.

KKB Notu ve Müşteri Limiti

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

KKB notunu artık bilmeyen bulunmuyor. Bankalar ile düzenli çalışan kişilerin bu notları bir hayli yüksektir. Ödemeler düzenli yapıldıkça limit yükselmeye devam eder. Kredi kartı limit artırım talebi ileten bir kişinin öncelikle KKB notuna bakılır. Eğer bu not yeterli ise müşteri limitine bakılır. Müşteri limiti var olan kişiye, bu limit kadarlık kısım kredi kartına eklenir. Yani kişinin 30 bin TL müşteri limiti var ise, 20 bin TL kredisi ve 2 bin TL de kredi kartı bulunuyor ise kredi kartı limit artırım talebine gidebilir. Çünkü aradaki 8 bin TL var olan müşteri limiti kadar kredi kartı artırılacaktır. Elbette KKB notunun yeterli olması koşulu ile. Çünkü KKB notu yeterli olmayan bir kişinin müşteri limiti olsa dahi limit artırım talebi geri çevrilir.

Müşteri Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Müşteri limiti aslında kişinin kayıt altındaki gelirine göre değişmektedir. Kayıt altındaki geliri arttıkça müşteri limiti de artar. Bunun yanında kullanılmayan kredili ürünlerin limitleri düşürülerek müşteri limiti de arttırılabilir. Örneğin A bankasında kullanılmayan 5 bin TL kredili mevduat hesabı olsun. B bankasında da 2 bin TL kredi kartı bulunsun. Kişi A bankasındaki kullanmadığı kredili mevduat hesabının limitini ortadan kaldırarak ya da düşürerek B bankasındaki kredi kartı limitini artırabilir. Zaten limit artış talebinde bulunduğunuz vakit bankalardan sizlere bu tarz mesajlar gelecek ve mevcuttaki ürünlerinizin limitlerinin düşürülmesi istenecektir.


Yorum Yap

Yorum Yap