1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler için kredi notu adeta kâbus olmuştur. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu devlet kontrolünde bankalar ile çalışan kişilerin notlarını tutar. Bu not ahlaki riziko, güvenilirlik ve borcuna sadıklık demektir. Bu not ne kadar düşük ise bankaların yaklaşımları da o kadar negatif olacaktır. Ancak elbette bankalar kredi verirlerken yalnızca kredi notuna bakmazlar. Gelir ve var olan borçlar da çekilecek olan kredinin akıbetini etkiler. Ancak kredi notuna ilişkin bilinmeyen ya da yanlış bilinen çok fazla ayrıntı söz konusu. işte kredi notu aralıkları ve açıklamaları.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

0 – 799 Arası Kredi Notu

Eğer daha önce ödeme düzensizliği yaşanmış, kanuni ya da icra süreci yaşanmış ise bu grupta yer alırsınız. Ayrıca daha önce herhangi bir banka ile çalışmamış kişiler de bu kredi notuna sahiptirler. Riskli kabul edildikleri için bankalar genellikle bu kişiler ile çalışmak istemezler.

800 -1299 Arası Kredi Notu

Bu kredi notuna sahip olan kişilerde kısaca daha önce ödeme düzensizliği yaşamış olan kişiler demektir. Yani bankalar bu kişilere tek başına güvenmezler. Bu nedenle ipotek ya da kefil talep edilir.

1300 – 1499 Arası Kredi Notu

Bu aralıkta notu bulunan kişiler az riskli kabul edilir. Eğer yeterli bir gelirleri var ise ve farklı bankalardan yüklü kredileri yok ise genellikle sorun yaşamazlar. Bazı durumlarda nadir de olsa kefil talep edilir. Bunun nedeni aslında çekilecek olan kredi tutarını artırmaktır.

1500 – 1699 Arası Kredi Notu

Sadık müşteri kavramında yer alırlar. Genellikle emekliler ve memurların çoğu bu grupta yer alırlar. Kolaylıkla kredi kullanabilirler. Ancak yüksek tutarlı kredili ürünleri var ise talep ettikleri tutarlarda kredi kullanamayabilirler.

1700 – 1900 Arası Kredi Notu

Bu nota sahip olan kişiler bankaların en güvenilir müşterileridir. Genellikle her türlü işlemini bankacılık ürünleri ile yaparlar. Aktif olarak bankacılık ürünlerini kullanırlar ve bankalar bu müşterilerini asla kaybetmek istemezler. Genellikle bu müşterilerin vadeli hesapları ve birikimleri portföyleri tarafından yönetilir. Kredi başvuruları da doğrudan ve kolay yoldan karşılanır.


Yorum Yap

Yorum Yap