1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi notu, kurumların ya da şahısların finansal kurumlara başvurarak kredi talep etmesi halinde özellikle bankalar tarafından talep edicinin bu talebine cevap verebilmek için değerlendirdikleri nottur. Bankalar kişi ya da kurumlara kredi verecekleri zaman bu kredi notunun yüksek ya da alçak olması durumuna göre ekonomik iş ve işlemler de bulunuyorlar.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Bankalarla her türlü finansal işe girişmiş olan kişi ya da kurumların hepsinin birer kredi notu vardır. Kredi notu, bankaların kendi aralarında birer temsilci seçerek oluşturdukları bir kurulun belirli kriterlere göre iş ve işlemler yaparak tüketici için belirledikleri nottur. Kredi notu günümüzde bankaların temsilcileri ile oluşturulan Findeks adı verilen şirket aracılığıyla hesaplanıyor. Bankalardan temsilci olmakla beraber tüm bankalara eşit mesafe de olmakla beraber devlet kurumları tarafından denetlenebilen bağımsız bir şirkettir. Müşterilerin kişisel bilgilerini koruma teminatı veren siteye ayrıca imlik numaranızla beraber üye de olabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Bu Not Ne Kadar Önemli?

Findeks kredi notu finans sistemi içinde gerek kurumlar olsun gerek şahıslar olsun en önemli etken arasında yer alıyor. Artık bankalar özellikle kredi talebinde bulunan tüketicilerin bu taleplerini değerlendirirken öncelikli olarak ön planda tuttukları şey kredi notu durumudur. Bu yüzden nakit ihtiyacını kredi ile karşılayacak olanlar kişi ya da kurumların kredi notuna azami seviyede yani en üst önem derecesinde dikkat etmesi gerekiyor. Kredi notu ne kadar yüksek olursa taleplere bankalar ol kadar olumlu yanıt verebiliyorken notun düşük olması halinde bunun tam tersi de geçerli olabiliyor.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Bu Not Neyin Göstergesidir?

Kredi notu, bankalarla yaptığınız ekonomik işlemlere göre belirlenen bir puandır. Siz bankalarla ne kadar olumlu anlamda başta kredi alış verişi olmak üzere icraatler de bulunduysanız kredi notu da aynı şekilde o derece yüksek olacaktır. Eğer kredi notun puanınız yüksek ise bu bankalara karşı kredi talebinde bulunduğunuz an kredinin çıkma ihtimalini artıracaktır. Artık kredi notu bankalar dışında diğer sektörlerde de kullanılmaya başlandı.

Güvenilirliğin en önemli ekonomik göstergesi olan kredi notu son zamanlarda evini kiraya veren ev sahipleri tarafından da kiracıdan istenen belgeler arasına girmeye başladı. Kredi notu artık borca sadık olmanın en önemli göstergeleri arasında yer alıyor. Aynı şekilde düşük bir kredi notu da kişi ya da kurumun borcunu zamanında ödemediğini, borç aldığından bunu zamanında ödememe ihtimalinin de çok fazla olduğunun en önemli belirtisidir.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kişi ya da kurumlar için kredi notu öğrenebilmek için 2-3 tane farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında özellikle vermiş olduğu farklı hizmetlerden dolayı da Findeks adlı siteye üye olunarak kredi notu öğrenilebiliyor. Kredi notu öğrenilirken siteye üye olunması yeterli oluyor. Siteye üye olan kişi ya da kurumlar cüzi bir ücret karşılığından kredi raporu alabileceği gibi bunu aylık olarak ve yıllık olarak da isteyebiliyor. Ayrıca kredi notu ile ilgili danışmanlık hizmeti almak isteyenler de Findeks’in sunmuş olduğu hizmetlerden rahatlıkla yararlanarak kredi notu konusunda iyileştirmeler yapabiliyor.
Ayrıca kredi notu öğrenmek isteyenler bunu banka hesabının olduğu internet şubesi aracılığı ile de çok rahat yapabiliyorlar. Bazı bankalar bu hizmeti ücretsiz sunabiliyor iken bazı bankalar bu işlem için müşterilerinden ücret talep ediyorlar.
Son olarak kredi notu öğrenmek isteyen kişi ya da kurumlar bunu bankaya giderek de öğrenebiliyorlar. Bankaya giderek kredi talebinde bulunan kişilere müşteri temsilcisi tarafından kredi notu beyan edilerek de kredinin sonucunun ne olacağı hakkında da bildirimler yapılabiliyor.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Notun Alabileceği Değerler Hangi Aralıkta?

Findeks kredi notu belirli aralıkta değerler alabiliyor. En iyi kredi notu şu an için en fazla 1900 olabilirken alınabilecek en kötü kredi notu ise kişi ya da kurumun icra takibine girmesi sonucu kredi notunun hesaplanamıyor olması durumudur. Not eğer hesaplanamayacak kadar kötü ise kredi geçmişi çok kötüdür. Böyle bir durumda kredi talep eden kişiye kredi çıkma ihtimali yok denecek kadar azdır. Kredi başvurularınızın, kredi kartı taleplerinizin olumlu sonuçlanması için puanınızın genel olarak ”iyi” denilen 1550 üzerinden olması gereklidir. Böyle bir durumda ödeme şartlarınıza bakılarak verilebilecek en azami tutardaki kredi tarafınıza verilecektir.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Notumu Yüksek Tutmak İçin Ne Yapabilirim?

Kredi notunu yüksek tutmak için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise kredi notu belirtecinin en önemli unsuru olan kredilerin zamanında ödenmesi durumudur. Kredisini zamanında ödeyen tüketicilerin kredi notu asla ama asla düşüş göstermez. Bankalar için kredi notunun yüksek olmasının en önemli göstergesi borcu verdikleri tüketicinin bu borcuna sadık kalıyor olmasıdır. Ayrıca krediler dışında ait olan kredi kartları borçları da zamanında ödenmelidir. Kredi kartı borcunun tamamı bile zamanında ödenmese dahi en azından asgari tutarın en fazla 3 ayı geçmemek şartıyla ödenmesi sağlanmalıdır. Borçların zamanında ödenmediği takdir de borcun bulunduğu banka ile anında temasa geçilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır. Aksi halde kredi notu aşağı doğru bir iniş sergilemekle beraber ekonomik geçmişinizi çok zor durumda bırakabiliyor.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

İcra Takipleri Raporumdan Ne Zaman Silinir?

İcra takibi başlama süresi genellikle 3 aydan fazla ödenmemiş olan kredi borçlarıdır. Çekmiş olduğu kredinin borcunun 3 aydan fazla ödenmemesi halinde kişi ya da kurum icraya verilerek banka tarafından borçların ödenmesi talep edilebiliyor. Bu durumda da kredi notu fazlasıyla olumsuz etkileniyor ve hatta hesaplanamaz hale geliyor. Kredi borcunun kapandığı tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra icra takibine sebep olan kredinin sistemden düşülmesi talebinde bulunulabiliyor. Bunu bankanıza bir dilekçe ile bildirerek onlarda bu talebin Findeks aracılığı ile gerçekleştiriyorlar. Kredi notu olumsuz etkilenmemesi için özellikle kredi borcunun icra takibine girmeme en nemli hususlardan birisidir.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredileri Ödeyemezsem Ne Yapmalıyım?

Kredilerinizi vadesinde ödeyemediğiniz zamanlar olabiliyor. Hatta bunları elde olmayan sebeplerden dolayı uzun bir süre aksatabiliyorsunuz. Böyle bir durumda kredi notu olumsuz etkileneceğinden dolayı özellikle kredinin bağlı olduğu bankalarla iletişime geçilerek kredinin yapılandırılması talebinde bulunulmalıdır. Aksi halde sonra süreçte kredi taleplerinizin kredi notu düşüklüğünden dolayı hiçbir zaman olumlu sonuçlanmama ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredilerinizi yapılandırırken kişi ya da kurumlara yapılabilecek en önemli tavsiye vadeleri olabildiği kadar uzatarak ödenecek aylık taksitlerinin miktarının az tutulmasıdır. Tabi böyle bir durumda kredi borcu tamamen bittiğinde de ödenmiş olan faizin normalden daha fazla olacağı unutulmaması gereken en önemli hususlardan birisidir.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Kredi Raporunda Hangi Ekonomik İşlemler Gözüküyor?

Kredi notunuzu öğrenmek için aldığınız raporda sizin bankalar aracılığı ile yaptığınız tüm ekonomik faaliyetler bulunuyor. Bunlar; bankalardan çektiğiniz krediler, bankalardaki kredi kartlarınız, hesaplarınıza ait kredili mevduatlar, çek ve senet işlemleri, kefil olduğunuz krediler ve bunlar aynı zamanda vadesi ve tutarlarıyla birlikte rapordaki bulunuyor. Ayrıca rapordaki kredi notunun Türkiye ortalamasının neresinde olduğunuzu, tüm borçların dağılımı hakkında da tüketicilere bilgi veriyor. Kredi notu yüksek olsun isteyen tüketicilerin bu kalemlerin her birine ayrı ayrı dikkat etmesi gerekiyor.


Yorum Yap

Yorum Yap