1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notu Öğrenme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Kredi Notu Öğrenme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Kredi Notu Öğrenme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Kredi Notu Öğrenme İşlemleri Nasıl Gerçekleşir?

Kredi notu, kişilerin kredi kartı ya da kredi kullanmak üzere banka ve finansal kuruluşlarına müracaat ettiklerinde kullanılabilirlik durumunu belirleyen en önemli etmendir. Bir nevi kefil yerine de geçebilen bu kredi notu öğrenme işlemi Findeks veya bankalar aracılığı ile yapılabiliyor.

Kredi notu öğrenme

Kredi Notu Hangi Kurum Tarafından Belirlenir?

Kişilerin geçmiş dönemlerde bankacılık ve finansal işlemlerinin hareketlerini inceleyerek finansal puanlama yapan ve ülkemizde ki dokuz ulusal banka tarafından 1995 yılında ortaklaşa olarak kurmuş oldukları Kredi kayıt bürosu yani kısa ismi ile KKB tarafından belirlenir. Kredi notu öğrenme işlemleri için bu kurum üzerinden işlem yapmak mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenme işlemi kredi kayıt bürosunun yan kuruluşu olan ve sadece kredi notu bilgilerini isteyen ve sorgulayan bireylere belli bir ücret karşılığında sunan Findeks servisi ve bankalar tarafından öğrenilebiliyor. Bankalar, internet şubeleri dışında genellikle kredi notu öğrenme işlemi için kişilerden ücret talep etmeden bilgilendirir. Findeks kredi notu öğrenme işlemi yapan kişilerden 2018 yılı için 7.50+KDV yani 8.85 TL. olarak tahsil edilir.

Kredi notu öğrenme

Findeks Servisinden Kredi Notu Öğrenme İşlemleri

Kredi kayıt bürosu servisi olan Findeks üzerinden kredi sorgulaması yapabilmek için resmi sitesinden üyelik işlemi gerçekleştirmek gerekir. Siteye üye olmak için herhangi bir ödemeye gerek yoktur. Sadece T.C. kimlik bilgileriniz ve aktif olarak kullandığınız cep telefon numaranız ile üyeliğinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Üyelik işlemlerinizi yaptıktan sonra cep telefonunuza gelecek olan doğrulama kodu ile site tarafından kredi notu öğrenme ve sorgulama sekmesine geçilir.

Findeks kredi notu öğrenme ücreti için tercihinize göre ister kredi kartınız ile ister banka hesap kartınız ile sisteme ödeme işlemi gerçekleştirilir. Ödeme işleminin ardından sistem bireylere kredi notu öğrenme bilgisi raporunu gösterirken aynı zaman da cep telefonlarına kredi notu bilgisi gelir. Ancak kişiler eğer Findeks üyeliğini iptal ettirmek isterse Findeks çağrı merkez numarası olan 444 4 552 numarasından ulaşarak iptal işlemi yaptırabiliyorlar.

Kredi notu öğrenme

Bankalar Aracılığı ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenme işlemi bankalar aracılığı ile yapılmak istendiğinde ilgili bankaların internet bankacılığı sistemine girerek burada bulunan krediler sekmesinden kredi risk raporu ve kredi notu seçeneklerinden kredi notlarının kaç olduğunu öğrenebilirler. Sistem üzerinden bu işlem gerçekleştirildiğinde bireylerin banka hesaplarından ya da kredi kartları üzerinde kredi notu öğrenme ücreti tahsil edilir. Ancak banka şubelerine kimliğiniz ile birlikte müşteri hizmetleri yetkililerine müracaat ettiğinizde herhangi bir ücret ödemeden bu bilgilerde ulaşmanız da mümkündür.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Paketleri

Kredi Kayıt Bürosu servisi olan Findeks çoklu olarak kredi notu öğrenme sorgulaması yapmak isteyenler için sorgu sayılarına göre ayrı ayrı paketler hazırlamıştır. Bu paketleri ise bireysel ya da ticari müşteriler için masa üstü veya laptop bilgisayarlar ile çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Genellikle kredi ve kredi kartı veren finansal kuruluşlar elden senet ile mal satan beyaz eşya sektörü, halı, mobilya mağazaları ticari iş yerleri bu paketleri kullanırlar. Bireysel sorgulama paketleri 8.85 TL den başlayıp 14.07 TL kadar çıkar iken ticari olarak satılan kredi notu öğrenme ve sorgulama paketleri 2018 yılı için 74.34 TL den başlayıp 28.674 TL kadar çıktığını belirtebiliriz.

Kredi notu öğrenme

Findeks’e Üye Olmadan Tek Seferlik Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks üzerinden tek seferlik kredi notu öğrenme işlemi için siteye giriş yapmanızın ardından açılan sayfaya T.C. kimlik numaranızı ve güncel iletişim numaranızı girmenizin ardından devam butonuna basmanız gerekir. Daha sonra yeni açılan sayfadan ekranda isim ve soy isim bilgileri, e-posta adresi ve doğum tarihi girilmesi gerekiyor. Sözleşmeyi okudum kutucuğunun tıklanmasından sonra devam butonu ile işlem tamamlanır.

Kredi Notu Hangi Rakamlar Arasındadır?

Kredi kullanımlarında son 10 yıldır bankalar için en önemli kredi değerlendirme ölçütleri arasında kredi notunun olduğunu belirtebiliriz. Anlaşmalı bankaların kendi aralarında müşterilerine ait kredi ve kredi kartı hareketlerini Kredi Kayıt Bürosu KKB veri tabanında toplanarak belli bir algoritma sistemi ile puanlama sistemine çevrilir. Bu puanlama işlemine kredi notu denir. Kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirdikten sonra kredi veya kredi kartına müracaat edecek olan bireylerin bilmesi gereken en önemli nokta kredi notunun kaç olması gerektiğidir. Belirli algoritmalardan geçerek hesaplanan bireysel kredi notu 1 ile başlayıp 1900’a kadar devam eder.

Kredi notu öğrenme

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu öğrenme işlemi yapan bireylerin kredi kullanabilmeleri için olması gereken puanlar farklıdır. 1 ile 1900 arasında olan kredi notunda en riskli gurup 1 ile 699 arasında olurken, 700 ile 1099 arasına olan kredi notu orta riskli bir gurubu oluşturur. Kredi notu 1100 ile 1499 olan bireyler az riskli gurupları ve 1500 ile 1900 arasında bir kredi notuna sahip olan bireyler ise bankalar nezdinde iyi bir puan olarak değerlendirilir. Kredi notu öğrenme aşamasında kredi notlarının sıfır olduğunu öğrenen bireyler, kredi kullanamaz diye bir konu söz konusu değildir.

Çünkü kredi notu sıfır olan kişiler ise bankalar ile hiçbir çalışma yapmamış ve kredi kayıt bürosunda hiçbir verisi olmayan kişilerdir. Bankalarda kredi ya da kredi kartı almak için müracaat edildiğinde olumlu bir neticeye ulaşmak için kredi notu 1500 – 1900 aralığında olmasının uygun olacağını söyleyebiliriz.

Kredi notu öğrenme

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kayıt Bürosu KKB tarafından kişilerin tüm bankacılık işlemleri, finansal hareketleri kayıt altına alınır. Kredi borçlarını düzenli olarak ödeyip ödemedikleri, kredi kartı hareketleri ve ödemelerinin düzenli yapılması kredi puanlarını olumlu olarak etkilerken, borçlarını geç ödemeleri olumsun yönde etkiler ve kredi puanlarını doğal olarak düşürür. Kredi notunun oluşumunda bireysel kredi, kredili mevduat hesap bilgileri ve kredi kartı ödemeleri %30 oranında etkilidir diyebiliriz.

Bankalar nezdinde bireylerin varlıkları ve borçları kredi notunu etkileme oranı %25 dir. Bireylerin bankaya olan borçları %25 olumsuz yönde etki yaparken, yatırım fonları, mevduat hesabında yer alan birikimler ise kredi notunda olumlu bir etki yaratır. Yeni kullanılmış bir kredi, yeni edinilmiş olan kredi kartı ve yeni açılan kredili mevduat hesabı bireylerin bankacılık işlemleri hakkında net bir bilgi vermediği için %20 oranında olumlu olmayan bir etki yaratır. Tüm bunların dışında yoğun kredi kullanımı kredi limitini etkileyeceği için %15 oranında olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi notu öğrenme

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi notu, kredi kayıt bürosu tarafından düzenli olarak belirli periyotlar ile güncellenir. Eğer düşük bir kredi notunuz varsa yükseltmek için bazı önlemler alabilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirerek öğrendiğiniz düşük kredi notunu yükseltmek için 7 ya da 8 ay gibi bir süreye ihtiyaç vardır. Bu zaman içinde bireylerin bankalara olan borçlarını düzenli olarak yapması en önemli kriterdir.

Bunun dışında mevcut borçları mümkünse azaltmak ve bankalarda bulunan varlıkları arttırmak ya da böyle bir varlık yoksa hesap açtırmak ve bu hesapta bir birikim yapmak da puanı olumlu olarak etkiler. Hatta kredi kullanımı ve bu kart ödemelerinin düzenli olarak gerçekleştirmek kredi puanının yükselmesinde büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu kriterler dikkate alınarak hareket edilirse iki ya da üç ay içerisinde kredi notunuzda ciddi bir artış olduğu görülecektir. Diğer önemli durum ise puanın yükselmesini beklemek ve daha sonra bankalardan kredi talebinde bulunmamak gerekir. Çünkü çok sık olarak kredi talebinde bulunmak ve kredi notu öğrenme girişimleri kredi puanını olumsuz etkiler.


Yorum Yap

Yorum Yap