1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi çekmek için eskiye göre daha kolay ve hızlı olmasını sağlayan faktörlerin başında gelen ve bankaların değerlendirmeleri için kullandıkları kriterlerin başında, kredi başvurusu yapan müşterilerin kredi notudur. Kredi notu, kişinin kayıt altında olan ve 5 yıllık bir süreyi gösteren finansal raporudur. Kredi notunun durumuna göre bankalar müşterilerine olumlu veya olumsuz olarak kısa sürede dönüş yapabiliyorlar. Kredi notu sadece bankaların görebildiği bir düzenleme değildir. Kredi notunu öğrenmek isteyen müşteriler de kredi notu sorgulama işlemi yapabilir ve kendi kredi notunu öğrenebilir. Kredi notunuzun yüksek olması demek başvurduğunuz kredi kesin olarak çekeceğiniz anlamına gelmez. Maaş durumunuz ve talep ettiğiniz kredinin miktarı da bankaların göz önünde bulundurduğu bir durumdur.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Kredi notu sorgulama için müşterisi olduğunuz bankadan veya KKB’den (Kredi Kayıt Bürosu) öğrenebilirsiniz. Bankaya gidecek vaktiniz yoksa yine müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını kullanarak kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için bir ay içinde birden fazla kredi notu sorgulama yapmanızın gereği yok. Bankalara olan borçlarınızı ödemenizin ardından kredi notunuz hemen yükselmemektedir. Banklara belli aralıklar ile bankaya yaptığınız borç ödemelerini KKB’ye bildirirler. Bugün borç ödemesi yaptığınızda, aynı gün veya ertesi gün kredi notu sorgulama yaptığınızda kredi notunuzda bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Güncel kredi notunuzu öğrenmek için en az 10 gün sonra kredi notu sorgulama yapmanız daha doğru olacaktır.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Sorgulama Ücretli mi?

Kredi notu sorgulama yapmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan biride sorgulama işlemi için ücret alınıp alınmadığıdır. KKB ve bankalar kredi notu sorgulama ücreti almaktalar. Ücretsiz kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, banka şubesine giderek memurdan rica edebilir veya kredi başvurusu yaptığınız anda öğrenebilirsiniz. internet bankacılığından kredi notunu öğrenmek istediğinizde alınacak olan ücret için bankaların çoğunluğu ek hesap ile ödemeyi kabul etmezler. Bunun için internet bankacılığı üzerinden yeni bir vadesiz hesap açabilir ve ek hesabınızda bulunan paradan gerekli olan tutarı yeni açmış olduğunuz vadesiz hesaba transfer ederek ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Ödemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Ödemeleri Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi notu değerlendirmesi son 5 yılınıza ait tüm finansal geçmişinize bakılarak yapılmaktadır. Kredi notu sorgulama sırasında bankadan çektiğiniz kredi, kredi kartınız, resmi olarak bulunan borçlarınızın hepsi gözükür. Kredi kartı limitiniz, kullandığınız kredi kartlarının fazlalığı, kredi kartı ödeme düzeniniz gibi tüm kredi kartı işlemleri kredi notunuzu etkiler.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notu sorgulama yaptınız ve kredi notunuz düşük çıktı. Peki, kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz? Kredi notunuzu yükseltmek için belli kuralları yerine getirmelisiniz. Öncelikle kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz, vergi borcunuz varsa bu borçlarınızı düzenli ödemelisiniz. Kredi kartı borçlarınızı sadece asgari ücreti değil biraz üstü ödeme yapmalısınız. Yüksek limitlerde kredi kartlarınızın limitini düşürmek, kapatma imkanınız var ise elinizde fazla olan kredi kartlarınızı kapatmanız, kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Trafik borcu, vergi borcu, öğrenci kredisi borcu gibi borçlarınız bulunuyorsa bunları zamanında ödemelisiniz. Çalıştığınız bankadan otomatik ödeme talimatı vermenizde kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Puanları

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerin başvurularını değerlendirirken kredi puanına öncelikle bakıyorlar. Kredi puanı 6 farklı grupta derecelendirilmiş ve bu gruplara göre bankalar müşterisinin kredi başvurusunu değerlendirirler. Kredi notu sorgulama yapılan bir kişinin kredi notunun hiç olmaması yani puanın sıfır olması riskli grup olarak tanımlanır. Kredi puanı 1-699 arasında olanlar ise en riskli gruptur. Orta riskli grupta yer alanların kredi notu ise 700-1099 olanlardır. Kredi notunun 1100-1499 olduğu grupta yer alanlar az riskli olarak tanımlanır. 1500-1699 arasında kredi notu olanlar iyi, 1700-1900 olanlar ise çok iyi grubunda yer alırlar. Kredi notu sorgulama sırasında riskli gruplarda yer alan müşteriler için banka kefil ipotek gibi ek belgeler isteyebilir.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Düşme Nedenleri Nelerdir?

Kredi notu sorgulama için banka veya KKB’den başvuru yaptınız ve kredi notunuzun düşük olduğunu gördünüz. Kredi notunuzun düşmesine neden olan sebepleri de kredi notu sorgulama ile gelecek tabloda görmüş olursunuz. Kredi notunun düşme nedenlerinin başında düzensiz kredi veya kredi kartı ödemeleri gelmektedir. Daha önceden ya da devam eden mevcut kredi borcunuz da gecikmeler olması, kredi kartının zamanında veya hiç ödenmemesi kredi notunuzun düşmesinde en önemli nedenlerdir. Bunlar dışında devlete olan borcunuzun olması, farklı finans kuruluşlarına olan borçlarınızın ödenmesinde yaşadığınız sıkıntılar kredi notunuzu düşürür.

İnsanların yaptığı ve kredi notunun düşmesine sebep olan nedenlerden biride sürekli olarak kredi başvurusu yapmaktır. Kısa zaman aralıkları ile yapılan ve olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları notunuzun düşmesine sebep olur. Bir ay içinde iki veya üç bankaya kredi başvurusu yaptınız ve olumsuz cevap aldıysanız birkaç ay kredi başvurusu yapmamalısınız. Belli bir süre borçlarınızı düzenli ödemeye devam edin ve alabileceğiniz limitte kredi talebinde bulunun.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Düşük Olan Kredi Çekebilir mi?

Belli ihtiyaçlardan dolayı insanlar bankalara kredi başvurusunda bulunur ve kredi çekmek isterler. Daha önce banklarla hiç çalışmamış olan, kredi kartı ya da kredi çekmemiş olan biri kredi notu sorgulama işlemi yaptığında kredi notunu sıfır olarak görür. Kredi notu sorgulama yaptıktan sonra sorgulama yapılan kişiye gönderilen belgelerde sıfır puana sahip olanların, riskli grupta yer alan kişiler olduğu görülür. Bunun nedeni ise bankaların bu kişi için ayrıntılı bir finans bilgisine sahip olmamasıdır.

Kredi notu sıfır olanların başvurularında bankalar gelir belgesi, kredi miktarına göre kefil veya ipotek isteyebilir. Bankalar ve diğer finans kuruluşları ile daha önce hiçbir geçmişi olmayanlar, kredi notunu yükseltmeleri için öncelikle bankadan vadesiz bir hesap açmaları ve birkaç ay bu hesaplarında finansal hareketlik yapmalıdırlar. Böylelikle birkaç ay sonra kredi notu sorgulama yaptıklarında kredi notlarının yükseldiğini göreceklerdir. Borçların ödeme düzensizliğinden dolayı kredi puanları düşenler için ise tüm bankalar olmasa da bazı bankalar belli şartlar altında kredi verebilirler.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Notu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notu sorgulama sırasında gönderilen tabloda belli yüzdeler halinde kredi notuna etki eden faktörlerin olduğunu görüsünüz. Belli yüzdelik dilimler ile kredi notu puanına etki eden durumlara göre kişinin kredi notu yükselir veya düşer. Kredi notunu etkileyen faktörler; kredi ödeme düzeni %35, devam eden kredi borcunun durumu %35, yeni talep edilen kredi miktarı %11, kredi kullanma sıklığı %10 ve diğer faktörler ise %9 olarak belirlenmiştir. Kredi notu sorgulama yaptığınızda bu bilgilere ulaşabilir, daha önceki kredi kartı ve kredi bilgilerinize ait ödeme düzenini görebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

Kredi Başvurusunda Kredi Notunun Önemi Nedir?

Teknolojinin gelişmesi, bankaların müşterilerinin internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve SMS yolu ile kredi başvurusu yapabilmelerine olanak sağlaması, müşterilerin şubeye gitmeden günün herhangi bir saatinde kredi talebinde bulunmasını sağlıyor. Bankalar müşterilerin şubeye gitmeden istedikleri kredi miktarına yönelik kısa sürede dönüşü, müşterinin kredi notuna göre yapabiliyorlar. Banka kredi başvurusu yapan müşterisine ait kredi notunu, kredi notu sorgulama sayesinde öğrenerek müşterisinin risk grubunu görür ve kredi talebini bulunduğu risk grubuna göre değerlendirir.


Yorum Yap

Yorum Yap