1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Kredi Çekerim?

Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Kredi Çekerim?

Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Kredi Çekerim?

Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Kredi Çekerim?

Son zamanlarda kredi çekmek isteyen herkesin karşısına çıkan en büyük sorun düşük kredi puanıdır. Düşük kredi puanı bankalardan kullandığınız ürünlerde (kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı) ödemelerinizi aksatmışsınız anlamına gelir. Birçok kişi düşük kredi puanından dolayı korkup kredi çekemeyeceğini düşünmektedir. Oysaki yasal takibe düşmüş dahi olsanız kredi puanını yükseltebilir ve kredi çekebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı adım adım inceleyelim isterseniz;

Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Kredi Çekerim

  • Ödemelerinizi asla geciktirmeyin ve borçlarınızı düzenli ödeyin;

Bu konunun en hassas noktasıdır desek abartmış olmayız. Çünkü kredi notunu belirleyen KKB dahi bu konuda düzenli ödemeler kredi puanını %35 etkilediğini belirtmektedir. Bu noktada en önemli konu ödemelerinizi bir tek gün dahi aksatmamanızdır. Siz kredi kartı, kredi, finans kuruluşlarına olan taksitlerini düzenli ödediğinizde kredi puanınız hızla artacaktır. Bu noktada bir püf noktada şudur; cep telefonu faturalarınızdan almış olduğunuz telefonların taksitleri de kredi puanını etkilemektedir.

Kredi Puanı Nedir Nasıl Belirlenir

  • Borç yükünüzü azaltın;

Kredi notunu yükseltmenin diğer bir püf noktası da borçlarınızı azaltmanızdır. Kredi puanınızı incelediğinizde size tanımlanan toplam kredi tutarı bulunmaktadır. Bu tutar %100 den ne kadar uzak olursa o kadar kredi puanınızın yükselmesine yardımcı olur. Bunun da mantığı şudur; tamamen borçlu olan birisi sizden borç istese muhtemelen vermezsiniz. Bankalarda size kredi verirken ne kadar borçlu olduğunuza bakmaktadır.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • Bankalardan kaçmayın, bankalarla çalışın;

Birçok kişinin yaptığı hata ihtiyacı olana kadar bankalar ile çalışmamak. Fakat ihtiyacınız olduğunuzda bankalar sizi tanımadığı için kredi puanınız sıfır olacak, bu durumda kredi çekemeyeceksiniz. Aslında market alışverişi, fatura ödemeleriniz, yemek ödemelerinizi banka kartı ile yapsanız hatta alt limitli bir kredi kartı alıp onunla ödemeleri yapıp ekstre tarihinde borcun tamamını ödeyerek kapatırsanız yüksek kredi notu ile tüm ihtiyaçlarınıza olumlu cevap alabilirsiniz. Aynı durumda kredi, kredi kartı borcu olanlarda bu uygulama ile kredi notlarının yükselmesine olumlu etki sağlayabilirler.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

  • Kredi kullanım yoğunluğu;

Kredi kullanım yoğunluğu olumlu ve olumsuz bir durumdur aslında. Olumlu yanı ne kadar çok kredi kullanırsanız kullanın en önemli konu düzenli ödemeniz olduğu ve siz bu çektiğiniz fazla kredileri düzenli ödüyorsanız banka size daha çok güvenecektir. Bu da kredi çekme limitinize ve kredi puanına olumlu yansır. Olumsuz yanı ise borçluluk oranı yükseldikçe ve riskli aralığa girersiniz. Borç yükü arttıkça risk oranı artması paraleldir.


Yorum Yap

Yorum Yap