1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir miyim?

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankalar ile çalışan kişilere verilen nottur. Yani bankalar ile çalışan kişiler aşağıdaki hususlara bağlı olarak bu kayıt bürosundan not alırlar,

  • Vadeli hesaplar,
  • Kredi ve kredi kartları,
  • Ödeme düzenleri,
  • Borca sadık kalmak,
  • İnternet bankacılığını kullanmak,
  • Yapılan başvurular ve başvuru sıklığı,

Bu kıstaslar kişinin kredi notunu belirlemede en önemli etkene sahip olanlardır. Örneğin sürekli kredili ürün başvurusu yapan bir kişinin kredi notu düşerken, internet bankacılığını aktif bir şekilde kullanan kişinin kredi notu artacaktır. Elbette bu kıstaslar tek başına kredi notunu çok fazla etkilemez. Kredi notunu asıl düşüren kredili ürünlerin borçlarını geciktirmek ya da hiç ödememektedir. Ülkemizde yüz binlerce kişi kredi notu 800’ün altında olan kişilerdir. Yani bu kişilere bankalar tarafından riskli müşteri gözü ile bakılır.

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir Miyim?

Koşulsuz Şartsız Verilen Krediler

Kredi puanı düşük olan kişilerin kredi çekmesi bir hayli zordur. Ancak bazı bankalar daha fazla müşteri edinebilmek adına kampanyalar düzenliyor. Örneğin gelir belgesiz, koşulsuz şartsız verilen pratik krediler aslında bu kişilere özel. Çünkü bu krediler bankaların risk alarak kredi notu düşük kişileri finanse etmek amacı ile veriliyor. Bu kredilerin pek çoğu internet bankacılığından kullanılıyor. ayrıca kullana kişinin herhangi bir gelirinin ya da sigortasının olup olmadığına da bakılmıyor. Yani sürekli bir işi olmayanlar da bu kredilerden faydalanabiliyor.

Kredi Notum Düşük Kredi Alabilir Miyim?

Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Genellikle dijital platformlarının gelişimine ayrı bir özen gösteren ve müşteri sayısını artırmak isteyen gelişmekte olan bankalar bu tip kredili ürünlere çokça yer veriyor. QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası bu kredileri sık veren bankalar arasında yer alıyor. Eğer kredi çekmek istediğini banka ile daha önce çalışmanız yok ise öncelikle en yakın şubeye giderek müşteri kaydı oluşturmanız gerekiyor. Bu kayıt işlemi sonrasında internet bankacılığı kullanılabiliyor. İnternet bankacılığından onaylanan krediyi aynı gün hesaba aktarmak da mümkün. Ancak bu krediler her müşteri için tanımlanmayabiliyor.


Yorum Yap

Yorum Yap