1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Notunu Arttırmanın Yolları

Kredi Notunu Arttırmanın Yolları

Kredi Notunu Arttırmanın Yolları

KREDİ NOTUNU ARTTIRMANIN YOLLARI

Eğer kredi notum düşük diyorsanız ve kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız bu yazımızda sizler için bu konuya ışık tutacağız.

Hayatımızı idame ettirmek için ihtiyacımız olan nakdi imkanları elde edebilmek her zaman kolay değildir. Bu nedenle de ihtiyacımız olan bu nakdi kaynağı elde edebilmenin bir yolu da bankalara kredi başvurusu yapmaktır. Bankalar, tüketicilerin ihtiyaçları olan nakdi imkanları sunan kuruluşlar olarak kredilendirme yaparlar ve kredileri kişilere sahip oldukları olanaklara göre tahsis ederler.

Bahsettiğimiz bu olanaklar kişinin sahip olduğu;

  • Aylık düzenli gelir
  • Taşınmaz mülk sahipliği
  • Kredi notu olarak sıralanabilir.

Aylık düzenli gelir ve taşınmaz mülk sahipliği, doğrudan kişiye bağlı olan şartlar olduğundan genel olarak başvurunun temel kapsamını belirler ancak kredi notu bu şartlardan bağımsız olarak şekillenen, kişinin kredi ve kredi kartı ödemeleri, kullanımı, nakit giriş-çıkışları ile ilgilidir.

Kredi notu öğrenme

KREDİ NOTU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından derecelendirmeleri yapılmakta olan bir uygulamadır. Bankaların kişilere kredi vermeden önce kişinin kredi borcuna karşı gösterdiği hassasiyeti bilmesini sağlar. Zira aldığı kredinin taksitlerini zamanında ödemeyen, kredi kartı ödemelerini aksatan ve bununla birlikte hesabında nakit para bulundurmayan kişiler düşük kredi notuna sahip olurlar ve bankalar da bu notu baz alarak kredi vermekten kaçınırlar. Kişiler de kredi notunu yükseltmek için çeşitli yollara başvururlar.

Kredi notu öğrenme

KREDİ NOTUNUZ DÜŞÜKSE NELER YAPMANIZ GEREKİYOR?

Öncelikle bilmeniz gereken husus, kredi notunuz düşükken kredi almak için başvuru yaptığınızda eğer kredi başvurunuz reddedilecek olursa bu durum da kredi notunuzu düşürecektir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu yükseltmek için gayret etmenizde fayda vardır. Aksi halde geleceğe dönük olarak kredi alma şansınızı daha da aşağıya çekebilirsiniz. O halde hadi gelin kredi notunuzu artırmak için neler yapmanız gerektiğine birlikte bakalım;

Kredi notu öğrenme

1- Kredi borçlarınızdan arının

Kredi notunuzu düzeltmeye başlamak istiyorsanız öncelikle var olan kredi kartı ve kredi borçlarınızı temizlemeniz gerekmektedir. Ödemelerinizi her geciktirmeniz kredi notunuzda eksi puana neden olacaktır. Bu durumu önlemek adına borçlarınızı yapılandırmayı yahut tüm borçları tek bir kanalda birleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

2- Hesabınızdan nakit giriş çıkışı yapın

Bankalardaki mevduat hesaplarınızda nakit bulunması bankalar adına bir güvence ifadesidir. Bu nedenle mevduat hesaplarınızda nakit hareketliliği sağlamak kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

3- Kısa vadeli kredi borçları ile kendinizi ispatlayın

Eğer düşük kredi notunuza rağmen kısa vadeli ihtiyaç kredisi alabilme imkanınız varsa; alabildiğiniz bir ihtiyaç kredisi borcunu düzenli olarak ödeyerek kredi notunuzu düzeltmek adına adım atabilirsiniz.

Siz de yazımızda yer verdiğimiz bu bilgileri inceleyebilir ve kredi notunu yükseltmek için hemen harekete geçebilirsiniz.

Kredi notuyla alakalı, sizler için faydalı olabilecek yazılarımız için BURAYA TIKLAYIN!

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap