1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Kredi Puanı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Kredi Puanı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Kredi Puanı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Kredi Puanı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Bugün bir bankadan kredi çekmek, kredi kartı almak yada kredili mevduat hesabı (KMH) açtırmak istediğinizde ilk bakılan şey kredi puanıdır. Kredi puanı ne kadar yüksek ise bankaların imkânlarından faydalanmanız da o kadar yüksektir. Peki nedir bu kredi puanı?
Kredi puanı ya da kredi notu her iki isimle de kullanılan bu tanım KKB’nin tüm finans kuruluşlarının gönderdiği bilgiler doğrultusunda hesapladığı finansal geçmiş puanımızdır. Bankalar ile yaptığını işlemlerin sonucunda bir puan oluşur. Bu puan sizin kredi kartı ödemeleriniz, kredi ödemeleriniz, kredi mevduat hesabınızın ödemeleri ile Evkur gibi taksitlerini finansal ödeme sistemine bağlayan kurum ödemeleri ile belirlenir. Eğer bugüne kadar hiç bankalar ile işleminiz olmadıysa kredi puanınız sıfır olarak görülecektir. Kredi puanı sıfır olanlar maalesef kredi çekemezler.

Kredi Puanı Nedir Nasıl Belirlenir

Kredi Puanları ve Anlamları

Kredi puanı düşük yada yüksek diyoruz peki bu düşük puan yüksek puan hangi rakamlar ve anlamları nelerdir inceleyelim;
0 – 699: En riskli kesim. Bu aralıkta olmamanızı umarız, kredi çıkma olasılığı maalesef bulunmamaktadır.
700 – 1099: Bu aralıkta olanlarda riskli durumda ama orta risklidir. Kefil veya teminat ile kredi çekme imkanları mevcuttur.
1100 – 1499: Bu aralıkta olanlar daha az riskli bölümdeler. Bankalar daha az zorluk çıkartılar ama istenilen tutarda kredi vermeyebilirler.
1500 – 1699: Bu aralıkta olanlar iyi durumdalar. Kredi çekebilirler, kolay kolay sorun yaşamazlar.
1700 – 1900: Bu aralık zirve durumda olanlardır. Bankaların en sevdiği, sorunsuz müşterileri kategorisi. Fakat ülkemizde bu puan aralığında olan sayısı çok az…

Kredi Puanı Nedir Nasıl Belirlenir

Kredi puanları maalesef çok hızlı bir şekilde düşmekte ama çok hızlı bir şekilde yükselmemektedir. Bir kişi 3 ay kredi kartınızı geciktirdiğinde yada kredi ödemelerinde düzensizlik oluştuğunda çok hızlı düşen kredi notunu düzeltmesi için 3 aydan daha uzun bir süre çaba sarfetmesi gerekmektedir. Bir de kredi puanı sıfır olanlar var. Kredi puanı sıfır demek henüz hiç banka ile işlem yapmamış kişilerdir. Kredi kartı kullanmamış, kredi çekmemiş vs durumda kişiler olup maalesef bankalar kredi vermemektedir. Bunun için maaşınızın yattığı bankadan alt limitli bir kredi kartı alıp düzenli kullanarak iyi bir kredi puanına sahip olabilirler. Ondan sonra kredi çekmek için herhangi bir sorunları kalmayacaktır.

Kredi Notu ile Alakalı Diğer Yazılarımıza Bakmadan Çıkmayın! Diğer Konulara Gitmek için Buraya Tıklayın!


Yorum Yap

Yorum Yap