1. Ana Sayfa
  2. KREDİ
  3. Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir?

Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir?

Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir?

Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir?

Bankalara borcu olan binlerce kişinin aklında tek bir soru var. Bu borçların ne zaman silineceği? Bankalara olan borçtan kaynaklı kişilerin hapis cezasına çarptırılmaması bazı konularda rahat davranmaya yol açıyor. Aslında işin gerçeği böyle değil. Evet, artık bankalara olan borçtan dolayı cezaevine girilmiyor. Ancak bankalara alacaklarının peşine bu kez de farklı yollardan düşüyor. İcra takibi de bunların başında geliyor. Ancak borcun tamamen silinmesine yönelik bir kavram aslında yok. Yalnızca zaman aşımı durumu söz konusu oluyor ki bu da 20 yıllık bir süreç demektir. Ancak bankalar bu süreyi beklemeden çok çeşitli yollardan alacaklarının peşine düşüyorlar. İşte detaylar…

Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir?

Öncelikle Taşınmazlara İpotek

Bankalar 3 ay ve üzerinde ödenmemiş borcu olan kişileri öncelikle pek çok bilgilendirme yapıyor. Bu bilgilendirmeler doğrultusunda müşteri dilerse borcunu yapılandırabilir ve ödeme kolaylıklarından faydalanabilir. Ancak bu da işe yaramaz ise bankalar icra takibine başlarlar. Müşterinin borcu icra kurumuna devredilir ve bu icra kurumu banka adına müşteriden borcu tahsil etmeye başlar. Bunun için müşterinin üzerine kayıtlı tüm taşınmazlara bloke koyulur ve icra edilir. Tarla, bahçe, ev ya da arabalar bu icra kararı ile alınabilir. Tabi bu esnada müşteri borcunun tamamını öder ise durum bu kadar ileriye gitmeyecektir.

Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kaç Yılda Silinir?

Kara Liste Sorunsalı

Bilineceği üzere kara liste şeklinde bir kavram var ve ülkemizdeki milyonlarca kişi bu listede bulunmanın acısını çekiyor. Çünkü kara listeye giren kişiler bankalardan yıllarca kredili ürün kullanamıyor. Dolayısıyla borcunu ödemiş biri dahi, 3 aydan fazla borcunu ödemedi ve kanuni takibe düştüyse kara listeye girmiş oluyor. Bu nedenle aslında ceza olmadığı için rahat davranan kişilerin bu süreç lehine işlemiş oluyor. Elbette 20 yıl sonunda tahsil edilemeyen borçlar zaman aşımına uğruyor. Ancak bankalar bu süre zarfında zaten bir şekilde borcunu tahsil etmiş oluyor. En basitinden müşteri maaşının yüzde 20 ya da 25’ine bloke koyabiliyor. Ayrıca borçlu kişi bu süre zarfında üzerine kayıtlı hiçbir şeyin olmadığını beyan etmek durumunda… Tabi ki eşler de bu durumdan etkileniyor.


Yorum Yap

Yorum Yap