Kredi Yurtlar Kurumu

Kredi Yurtlar Kurumu

Yüksek Öğrenim, Osmanlı Devleti’nde sayılı merkezde bulunan üst düzey medreseler de yapılmaktaydı. Bu merkezlerin dışından gelen öğrencilerin ulaşım, konaklama, beslenme, yeme içme, kitap ve maddi ihtiyaçlarının karşılanmasında sorunlar yaşanmıştır. Bu merkezlere külliyeler kurularak öğrencilerin ihtiyaçları karşılanmıştır. Günümüzde, Kredi Yurtlar Kurumu faaliyetlerini kurulan külliye ve medreseler karşılamaktaydı.

Cumhuriyetin ilanından sonra 6 Mart 1924 yılında Medreseler ve İmarethaneler çıkarılan kanunla kapatılmıştır. Medreseler kapatılınca yüksek öğrenim gören öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında bir çok problem gözlenmiştir. Devlet, bazı kapatılan medreseleri öğrencilerin barınması için kullanıma açılmıştır. Öğrencilerin ihtiyaçları artınca belediyeler ve derneklerin destekleriyle özel yurtlar açılsa da ihtiyacı karşılayamamıştır. 3 Mayıs 1949 tarihinde ‘ Yüksek Öğretim Öğrenci Yurtları ve Aşevleri ‘ kanunu ile bu kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmıştır. Maddi imkanları kısıtlı ve başarılı öğrenciler eğitimlerini tamamlayabilsinler diye burslar ve diğer imkanlarla desteklenmektedir.

22 Ağustos 1961 yılında kabul edilen kanun ile Kredi Yurtlar Kurumu kurulmuştur. Kredi Yurtlar Kurumu önceleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı iken daha sonra alınan karar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlanmıştır. Kredi Yurtlar Kurumu merkez teşkilatı ve il müdürlüklerine bağlı yurt müdürlüklerinden oluşmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu, yurt içinde ve yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrencilerin barınma, beslenme yardımı, burs ve kredi vererek maddi ihtiyaçlarını destekleme, kültürel ve sportif yönden birçok yaptığı etkinlik ile donanımlı bireyler olmaları için sunduğu imkanlar ile öğrencileri her yönden desteklemektedir.

KYK kredi

1. Genel Yurt Hizmetleri

Yüksek Öğrenim, Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde öğrencilere yurtlar yapmak, işletmek, beslenme yardımı yapmak, eğitimlerine destek olmak, sosyal kültürel ve sportif faaliyetler ile öğrencilerin milli ve manevi gelişimlerine katkı sağlamak, kredi ve burs hizmetleriyle öğrencileri desteklemek için kurulmuştur. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile öğrencilerin kaynaşmasına katkıda bulunur. Koruyucu ruh sağlık hizmetleri vererek öğrencilerin psikolojik yönden yaşadıkları problemler ile başa çıkabilmeleri için öğrencilerin yanındadır. Öğrenciler yaşadıkları ailevi problemler, maddi yönden yaşadıkları problemler, yaşadıkları öfke problemlerini nasıl kontrol altına almaları gerektiğini, hiperaktivite sorunları gibi konularda da öğrencilere destek sağlanmaktadır.

2. Beslenme Hizmetleri

Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde ki öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için yemekhane- kantin gibi hizmetleri vardır. Yemek fiyatları piyasadan oldukça uygundur. Yemekhaneler ve yemeklerin yapıldığı araç- gereçler hijyen açısından Kredi Yurtlar Kurumu yönetimi ve diyetisyenler tarafından sürekli denetim altındadır. Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilere beslenme yardımı yapar. Sabah kahvaltısı için 3,5 TL akşam yemeği için 7,5 TL yemek yardımı yapılmaktadır.

KYK kredi

3. Eğitim Hizmetleri

Öğrencilerin bireysel ve akademik gelişimlerine fayda sağlama maksadı ile kurslar, din ve değerler eğitimi, atölye çalışmaları, kariyer konferansları yaparak öğrencilerin boş zamanlarında öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlar.

Dil Kursları; Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Hintçe, İngilizce, Japonca, Korece, Rusça, Yunanca, Fransızca, Osmanlıca

Türk-İslam Sanatları Kursları; Çini, Ebru, Hat, Kalemişi, Kat’ı, Minyatür, Tezhip

El Sanatları Kursları; ahşap boyama, ahşap yakma, bebek yapımı, cam boyama, kumaş boyama, maket yapımı, model uçak yapımı, origami, seramik, unutulmaya yüz tutmuş El Sanatları (Devrek bastonu, Kütahya çinisi vb.)

Müzik, Görsel Sanatlar; Bağlama, Gitar, Halk Oyunları, Keman, Ney, Resim, Ritim, Tiyatro, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Tasavvuf Müziği gibi müzik kursları verilir.

Akademik Destek Kursları –İnsan Kaynakları Kursları; Aotucad, bilgisayar, DGS, hızlı klavye, hızlı okuma, KPSS, matematik, muhasebe, Office-Word-Excel, rapor ve tez hazırlama teknikleri, Solid Works, drama, işaret dili,

4. Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Kredi Yurtlar Kurumu sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek için öğrencilerin boş zamanlarında sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirmeleri amacıyla; sosyal sorumluluk projeleri, önemli hafta etkinlikleri, gezi programları, kültürel ve sanatsal etkinlikler, yarışmalar gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri; yoksullara yardım, okullara yardım, çocuklarla ilgili çalışmalar, engellilerle ilgili çalışmalar, hayvanlarla ilgili çalışmalar, şehitler, şehit yakınları ve gazilerle ilgili çalışmalar, yaşlılarla ilgili çalışmalar, çevre faaliyetleri atık toplama, çevre temizliği, Kredi Yurtlar Kurumu Ormanı, Kızılay’a kan bağışı, Yeşilay faaliyetleri, önemli gün ve haftalar etkinlikleri, gezi programları, kültürel ve sanatsal programlar, yarışmalar Kredi Yurtlar Kurumu genel müdürlüklerince planlanır.

KYK kredi

5. Sportif Faaliyetler

Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına yeni kayıt yaptıran öğrencileri ile uluslararası öğrencilerin yurtları tanımasını ve yurt yaşantısına uyum sağlayabilmeleri için Kredi Yurtlar Kurumu uyum programları düzenler. Öğrencilere yurda geldikleri ilk andan itibaren, gruplar halinde yurtlar ve tesisler gezdirilir.

Yurdun çevresi, konaklama yerleri ve sosyal tesisleri, kafeteryası, yemehanesi, çamaşırhaneler, öğrencilerin ders çalışabilmesi için düzenlenen çalışma odaları ve kütüphaneler, yurt ücretleri, yapılması yasak olan ve uyulması gereken kurallar, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler hakkında bilgiler verilir.

Atletizm, badminton, basketbol, bilardo, boks ve uzakdoğu sporları, bowling, dart, fitness, futbol, halk oyunları, jimnastik, kick boks, kort tenisi, masa tenisi, geleneksel Türk okçuluğu, satranç, voleybol, yüzme gibi sportif faaliyetler yurdun imkanları doğrultusunda öğrencilerin kullanımına açılmıştır.

Kredi Yurtlar Kurumu il müdürlüklerimizce her yıl; iller arası satranç turnuvası, basketbol turnuvası, voleybol turnuvası, masa tenisi turnuvası, futbol turnuvası, badminton turnuvası, geleneksel Türk okçuluğu turnuvası organize edilmektedir.

6. Kredi Yurtlar Kurumu Bursu

Kredi Yurtlar Kurumu bursu, yüksek öğrenim gören başarılı ve maddi imkanları yetersiz öğrencilere öğrenim hayatları boyunca geri ödemesiz olarak verilen paradır. Kredi Yurtlar Kurumu verdiği burs başarılı öğrencilerinin her yıl bir üst sınıfa başarılı olarak geçtiklerini belgelemek zorundalar. Başarısız olan öğrencilerin bursu, borçlandırma karşılığı öğrenim kredisine dönüştürülür. Öğrenciler tekrar başarılı olsalar bile almakta oldukları krediyi, burs olarak alamazlar.

KYK kredi

7. KYK Öğrenim Kredisi

KYK kredi, öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla normal öğrenim süresince verilen ve geri ödenmesi beklenen borç paradır. Burs ya da kredi almaya hak kazanan öğrenciler ödemelerini alabilmek için e-devlet adresinden burs ya da kredi, taahhüt senedi düzenletmeleri gerekir. Bu işlem yapılmadan öğrenciler ödeme alamaz ve başvuruları iptal edilir. Örgün öğretim gören tüm öğrenciler burs veya kredi almak için başvuru yapabilirler. Öğrenciler bu imkanlardan yalnızca birini de seçebiliyorlar. İlk defa Kredi Yurtlar Kurumu bursu ya da öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler müracaat ettikleri yılın Ocak ayından itibaren Ziraat Bankası şubesi aracılığıyla ödeme almaya başlarlar.

8. Öncelikli Öğrenciler

Kredi Yurtlar Kurumu için öncelikli öğrenciler; şehit ve gazi çocukları, %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, eğitim hayatlarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesinde eğitimini tamamlayanlar, “Milli Sporcu Belgesi” almış öğrenciler ve ÖSYM sınavında ham puan sıralamasında ilk 100’e giren öğrencilerdir. Öncelikli öğrencilerin ‘öncelik’ belgelerini temin edip başvuru tarihleri içerisinde başvurularını bu belgelerle yapmaları gerekir.

9. Öğrenim Kredisi ve Burs Kesilme Nedenleri

  • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
  • Vazgeçme, izin alma ve kayıt dondurma,
  • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
  • Öğretim kurumunun kapatılması,
  • Kurum yurtlarından süresiz uzaklaştırma cezası alınması,
  • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
  • Kesin hükümle mahkum olma gibi nedenler ile öğrencilerin öğrenim burs ve öğrenim kredileri kesilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.