1. Ana Sayfa
  2. KREDİ SORGULAMA
  3. Kredilerde Limit Uygulaması

Kredilerde Limit Uygulaması

Kredilerde Limit Uygulaması

Kredilerde Limit Uygulaması

Kredi ve kredi kartı kullanımında dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biriyiz. Üstelik borç batağında olan ve bu sebeple intihar girişiminde bulunan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Hükümetin de bu noktada almış olduğu bazı önlemler ve kıstaslar söz konusu… Özellikle gelirini göz önüne almadan ciddi bir borç yükü altına giren ve bu borcu ödeyemediği için bunalım sürecin olan kişi sayısı arttıkça bazı önlemlerin alınması kararlaştırıldı. Artık ihtiyaç kredilerini kişiler yalnızca gelirlerinin 3 ya da 4 katına kadar kullanabilecekler. Böylelikle aylık ödemelerin daha az olması ve kredi taksitlerinin daha kısa sürede bitmesi hedefleniyor. Özellikle 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veren bankaların bu noktada ince eleyip sık dokuması şart…

Kredilerde Limit Uygulaması

Konut Kredileri Nasıl Olacak?

Konut kredileri, hane gelirine bağlı verilen kredili ürünlerdi. Bu uygulama aynı şekilde devam edecek. Yani konut kredisi kullanan kişi daha az bir gelire sahip olabilir. Ancak önemli olan hane geliri olmaya devam edecek. Dolayısıyla gelirin 3 ya da 4 katına kadar kredi kullanımı kararı konut kredilerinde geçerli olmayacak. Böylelikle konut almak isteyen kişiler, evdeki diğer bireylerinde gelirlerini de bankaya sunarak kolaylıkla kredi çekebilecek. Evdeki toplam gelirin konut kredisinin taksitlerini rahatlıkla ödeyebiliyor olması şart. Ayrıca kefil gibi bazı hususlarda bankalar hassas davranabiliyorlar. Ancak genel anlamda 6 aydır sigortalı olarak çalışan ve düzenli bir geliri olan herkes konut kredisinden faydalanabilecek.

Kredilerde Limit Uygulaması

Asgari Ücretli Çalışanlar Ne Yapacak?

Söz konusu kredi limiti olduğunda akla hemen asgari ücretliler geliyor. Gelir olarak standartların altında maaş alan asgari ücretliler de yine gelirlerinin 3 ya da 4 katına kadar kredi çekebilecekler. Ancak bu kişilerin ayrıca belgelenebilir bir gelirleri var ise bu gelirler de baz alınacak. Yani bir kişi 1.700 TL asgari ücret ve buna ek olarak da 1000 TL ek iş ücreti alıyor, ek iş ücretini de belgelendirebiliyor ise banka bu durumda 2.700 TL üzerinden kredi kullandırımı yapacaktır. Ancak ek gelirin belgelendirilebilir olması şarttır.


Yorum Yap

Yorum Yap