1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredili Mevduat Hesabı birçok kişinin duyduğu bir kavramdır. Ama birçok kişi bu hesabın tam olarak ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmemektedir. Kredili mevduat hesabı nedir, nasıl kullanılır, faiz oranları nedir ve nasıl açılır bunlar hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışalım.

Kredili mevduat hesabı; bankaların müşterilerine verdiği ek hesaba ya da verilen avansa denilmektedir. Bir kredi hesap türü olan kredili mevduat hesabı müşterilerin zor durumlarda nakit sıkıntısı yaşadıkları zamanlarda kullanılması için verilmektedir. Kredi kartı kullanmıyorsanız alışveriş yaparken bu hesabı kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabının limiti banka tarafından belirlenmektedir. Banka kişinin gelirine ve kişinin kredi notuna bakarak uygun bir kredili mevduat hesabı limiti belirler. Banka müşterisiyseniz ve bankada bir miktar paranız varsa o zaman kredili mevduat hesabı limitiniz belirlenirken bu durum göz önünde bulundurulur. Dilerseniz kredili mevduat hesabı limitinde değişiklik yapmak için bankaya başvurabilirsiniz. Banka tarafından yapılan incelemeler sonucunda eğer durumunuz uygun bulunursa hesap limitiniz arttırılabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir Nasıl Açılır

Kredili Mevduat Hesabında Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesabı faiz oranları oldukça yüksektir. Ayrıca bu faiz oranları bankadan bankaya da farklılık göstermektedir. Kredili mevduat hesabını kullanmaya başlamadan önce bankanız ile iletişime geçip faiz oranları hakkında detaylı bilgi almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Ayrıca bankanın bu hesap için ek ücret alıp almadığı konusunda da bilgi sahibi olmalısınız.

Kredili mevduat hesabının faiz oranı çok yüksek olduğu için acil durumlar haricinde kullanmamanız sizin için daha avantajlıdır. Sürekli kullandığınız zaman yüksek faizler nedeniyle maddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu hesabı kullanmak yerine ihtiyaç kredisi çekmeniz daha doğru olacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir Nasıl Açılır

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı açtırmak için maaş aldığınız bankaya talepte bulunabilirsiniz. Banka hesabınız yoksa bankaya başvurup hesap açtırmanız ondan sonra kredili mevduat hesabını açtırmanız gerekir. Burada yapılan başvurularda banka yetkilileri kredi notuna bakarak hesap açılıp açılmamasına karar vermektedir.

Kredili mevduat hesabı kapatma işlemi için ise yine banka şubelerine gidebilir veya internet üzerinden hesabınızı kapatabilirsiniz. Ama hesabı kapatmadan önce borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.


Yorum Yap

Yorum Yap