1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

KREDİLİ MEVDUAT HESABI NEDİR?

Kredili mevduat hesabı halk arasında ek hesap ve avans hesap isimleri ile de bilinmektedir. Bankalar ile çok fazla çalışan hemen hemen herkesin az veya çok bir kredili mevduat hesabı bulunmaktadır. Bir nevi hesabınızdaki hazır kredi gibi de düşünebilirsiniz. Tanım olarak kredili mevduat hesabı; hesabınızda para olmadığında belli bir limite kadar kullanımınıza izin verilen kredili paradır. Genelde çok cüzi tutarlarda olan kredili mevduat hesabı küçük meblağlı acil durumlarda kredi evrakları ve yüksek faizi yerine hızlıca işimizi halledebileceğimiz bir kredili hesap çeşididir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesapları da maalesef kredi kartları gibi kullanıcılar tarafından yanlış kullanılıp tüketicileri oldukça zor durumlara düşürmüştür. Aslında orada tanımlanan rakam kısa süre sonra geriye ödemeniz gereken paradır. Siz oradaki para ile acil ihtiyacınızı giderdikten sonra kısa süre sonra elinize geçen para ile kredili mevduat hesabını kapatmanız doğru kullanım olacaktır. Bu sebepten halk arasında avans hesabı olarak bilinir. Ay sonuna doğru çıkan beklenmedik bir masraf oradan karşılanıp maaşımızı aldıktan sonra çektiğimiz avansı kapatarak faiz sarmalına da girmemiş oluruz.

Kredili mevduat hesaplarını bankalar kendileri açmazlar, dönem dönem müşterilerine tekli olarak sunulur. Böyle bir hizmetimiz var kullanmak ister misiniz diye fakat kredi kartları ve kredi ürünleri kadar teklif edilmezler. Genel olarak tüketici kendisi kredili mevduat hesabı tanımlanmasını talep eder. Elindeki imkanları genişletmek, acil durumlarda zor durumda kalmamak adına fakat tüketicilerin çok büyük kısmı alışveriş, gezme vb. kişisel ihtiyaçlar için kullandığı gözlemlenmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Tüketiciler artık birden fazla banka ile çalışmak zorunda kalıyor. Maaş aldığı hesap, yatırım / birikim yaptığı hesap vs şeklinde bu kadar banka ile çalışırken kredili mevduat hesabı müracaatında da bulunurken kredi ve kredi kartı alır gibi diğer bankalar ile arasındaki faiz oranlarını, ödeme şartlarını, kullanma şartları gibi detayları da incelemelidirler. Tüketiciler bankalardan hangi ürünü kullanırsa kullansın muhakkak karşılaştırma yaparak kendileri için en uygun olanını tercih etmeye özen gösterir ve kullandıkları ürünleri kişisel zevkler değil de gerçek ihtiyaçlara kullandıklarında; gelir – gider dengesini sağlayacaklardır.


Yorum Yap

Yorum Yap