1. Ana Sayfa
  2. BANKALAR
  3. Krediye Kefil Olmak

Krediye Kefil Olmak

Krediye Kefil Olmak

KREDİYE KEFİL OLMAK

Kefalet, bir kişinin borcuna garanti vermek demektir. Yani bu kişi eğer borcunu ödemez ise kefil olan kişi onun yerine borcunu ödeyecektir. Eskiden bankalar kredi vermek için herkesten bir memur kefil talep ederlerdi. Ancak bu durum son buldu ve kefalet şekli de değiştirildi. Şimdilerde bankalardan kredi çekmek isteyen ancak riskli görülen ya da yetersiz geliri olan kişiler kefil göstermek durumunda bırakılıyor. Genellikle ticari, araç ya da ev kredilerinde bu durum söz konusu oluyor. Ancak kefillik süreci borçtan gerçek borçlu yanında kefil olan kişinin de yükümlü olduğunu gösterir. Bu nedenle kefil olmak konusu detaylı araştırılmadan kefalet sözleşmesi imzalanmamalıdır.

Krediye Kefil Olmak

2 Tür Kefillik Söz Konusu

Kefalet iki farklı şekilde gerçekleşir. Adi kefillik denilen ilk durumda banka alacağını öncelikle gerçek borçludan tahsil etmenin yolunu arar. Ancak gerçek borçludan tahsil edilemeyen tutar kefile yüklenir. İkinci durumda, yani müteselsil kefillik durumunda banka alacağının gecikmeye girdiği an itibari ile kefile yükler. Ne yazık ki ülkemizde de bu kefillik durumu söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla en ufak gecikmede dahi bankalar kefil ile iletişim kurarlar ki bu da kefil olan kişi ve ailesi için büyük bir sıkıntı demektir. Aynı zamanda ülkemizde kefalet süreci nedeni ile intihar girişiminde bulunan ya da ailesinden ayrılmak zorunda kalan binlerce kişi bulunmaktadır. Bu nedenle kefil olmadan önce bir kez daha düşünülmeli ve hatır kavramı ile hareket edilmemelidir.

Krediye Kefil Olmak

Kefalet Kredi Notumu Etkiler mi?

Ödeme düzeni gibi kefalet süreci de KKB raporunda apaçık görülen bir durumdur. Daha önce birine kefil olmuş ve onun borcunu ödemek durumunda kalmış kişilerin kredi skoruna ve kefillik durumuna bakılır. Bu süreç de eğer kefil olan kişi ödemeleri düzenli olarak yapmış ise kredi notunda bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ancak kefil olan kişiler genellikle bu borcu ödemek istemeyecekleri ve kabullenmek istemeyecekleri için kredi notunu düşürürler. Bu durum ilerleyen dönemlerde de kefil olan kişilerin karşısına ne yazık ki olumsuz olarak çıkacaktır. Bankalar ayrıca kefil olacak kişinin eşinden de kefalet sözleşmesinin kurulabilmesi için onay isterler.


Yorum Yap

Yorum Yap