1. Ana Sayfa
 2. KRİPTO PARALAR
 3. Kripto Para, Bitcoin ve Blockchain Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kripto Para, Bitcoin ve Blockchain Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kripto Para, Bitcoin ve Blockchain Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kripto Para, Bitcoin ve Blockchain Hakkında Bilinen Yanlışlar

 

İnsanlar arasında çoğu konuda olduğu gibi maalesef Bitcoin, Kripto Para ve Blockchain ile ilgili de bazı yaygın söylentiler ortaya çıktı. Bu yanlış bilinen inanışlar insanlar arasında hızla yayılarak, inandırıcı bir hal almaya başladı. İşte o inanışlardan bazıları şunlardır;

 1. Blockchain = Bitcoin

 

Bitcoin’in fazla popüler olması nedeni ile sürekli Blockchain ile karıştırılması söz konusudur. Fakat ikisi birbirinden çok farklıdır. Bitcoin, 3. Aracı kullanmadan direkt 2 kişi arasında transfer edilen bir kripto para birimidir. Blockchain ise, eşler aradı işlemlerde ağ boyunca dağıtık bir şekilde deftere kayıt edilmesini sağlayan teknolojiye denir.

 

 1. Blockchain’in Tek Uygulaması Kripto Paradır

 

Her ikisi de birlikte göze gelirler ancak kendi başlarına da mükemmel işler yaparlar. Kripto para gibi Blockchain için tek bir kullanım alanı bulunmaz. Tam tersine tüm sektörlerde çeşitli şekillerde kullanılması mümkün.

 

 1. Blockchain’deki Aktiviteler Halka Açık Değildir

 

Blockchain hakkında bilinen yanlışlardan biri de kamuya açık olmadığı bilgisidir. Bunun aksine oldukça izlenebilir ve onun için gizli sır ile faaliyetleri konusunda karanlık bulgular bulunmaz.

 1. Kripto İşlemleri Anonimdir

 

Bazı hükümetler, kişileri açığa çıkarabilmek için büyük borsalarla ilişki içindedir. Bitcoin de bir adresten diğerine ne kadar gönderim yapıldığını izler ve kamuya açıktır. Dahası Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın dünya çapında bulunan Bitcoin kullanıcılarının kimliğine ulaşabildiği söyleniyor.

 

 1. Blockchain, Ticari İşlemler ile İlgili Her şeyi Değiştirecek

 

Genelde işletmelerin işlemleri kaydediş ile yönetim şeklini değiştirecek teknoloji konumundadır. Güvenlik bakımından kayıtların güvenli doğrulanması ve değiştirilmemesi gerekiyorsa yarar sağlar.

 

 1. Kripto Paralar Votaldir, Dolayısıyla Blockchain Güvenilir Değildir

 

Blockchain’in kripto paraların ilerisinde çoğu uygulaması bulunur ve uzun vadede oyun değiştiriciden daha fazlası olacaktır.

 

 1. Kripto Paralar Suçlular için İyi Bir Seçenek

 

Anonimitenin suçlular için özellikleri olduğu gerçeği doğrudur ancak ekonomik ve politik bakımdan çevrede bulunan kanunlara saygılı kişiler bakımından da iyi bir örnektir. Eğer ki ülkenizin istikrarının bozulacağını düşünüyorsanız paranızı koruyup saklamak için iyi bir yerdir. Yapılan birtakım araştırmalara göre suçluların kripto paraları kullanımı diğer paralara oranla %1’in altında sayılır.

 

 1. Kripto Para ve Blockchain Sadece Finans ve Teknoloji Kişilerine Göre

 

Bazı sıradan kişilerin kripto para ve Blockchain konusunda az bilgilerinin bulunması nedeni ile bunlardan uzak durmaya çalışıyor. Dahası sadece finans insanları için olduğunu tahmin ediyorlar. Tam tersine bütün insanları ilgilendirir.

 

 1. Bitcoin Bir Saadet Zinciridir

 

Kripto para, Bitcoin ve Blockchain konularını bilmeyenlerin dile getirmiş olduğu gibi bir saadet zincir olması mümkün olamaz. Çünkü;

Bitcoin, yatırımcılara asla geri ödeme yapması mümkün değildir.

Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı bulunmaz.

Bitcoin, sistemi sürdürebilmek için artan bir para akışı gerektirmesi söz konusu olamaz.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 3 ay önce

  Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, nice written and include approximately all important infos. I’d like to see more posts like this.

 2. Bitcoin ve alternatif coinler çok can yakmaya başladı. Piyasada bulunan yüzlerce altcoin Bitcoinden bağımsız olduğunu açıklasa da BTC’nin düşmesiyle hepsi daha çok düşüyor.

  Şu sıralar BCHSV ile BCHABC’nin artışı çok can sıkıyor. Piyasayı mahvettiler. 1 ileri 2 geri. Umarım kısa sürede toparlanma sürecine girer.

  • 3 ay önce

   Kripto paralar geleceğin para birimleridir, bu doğru… Ancak spekülatif olduklarını da görmüş olduk. Umarım kısa zamanda eski haline gelir ve zararda olanlar paralarını kurtarır.