1. Ana Sayfa
  2. KİMLİK ÇEŞİTLERİ
  3. Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Firmaların kendilerini ifade etmeleri için görsel tasarım oluşturarak iş felsefelerini yansıtan dizaynlara ulaşmasıdır. Kullanılan renklerin düzenleri, tasarımların sadeliği ya da mesajları, kelimelerin uyumu gibi birçok farklı uyumun birleştirilerek marka kimliğinin oluşturulmasıdır. Firmanın kendini görsel biçimde ifade etmesi durumuna kurumsal kimlik denir. Müşterinin hafızasında kalıcı bir etki bırakmak açısından görsel tasarım önemli bir yere sahiptir. Markaya ait tasarımların yapılması sonucunda piyasada markanın nasıl tanıtılacağı kesinleşir. Bu yüzden işin başında ciddi bir özen ve titiz çalışma gösterilmelidir. Mali performans ya da servetlerdeki inişli çıkışlı durumlar dışında kurumsal kimlik değiştirilmediği sürece kalıcılığını korumaktadır.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimlik Fiyatları Nedir?

Günümüzde kurumsal kimlik oluşturmak için finansal bir bütçe oluşturmanız gerekmektedir. Piyasadaki imajınızı temsil edeceğinden profesyonellerle çalışmanız firmanız için doğru bir adım olacaktır. Tasarımcının kattığı yeniliklere ve oluşturduğu estetiğe göre maliyet durumu değişecektir. Başvurduğunuz firmanın iş kalitesine göre fiyatlarda oynamalarda farklı olacaktır. A firmasında 1000 TL olan maliyet B firmasında 40.000 olabilmektedir.
Bunun sebebi firmaların kurumsal kimlik için oluşturduğu bakış açısıyla alakalıdır. Bazı firmalarda iş aşamasında sadece font tasarımı olarak değerlendirilirken bazı firmalarda kurumsal kimlik sanatsal bir bakış açısı, estetik çalışma anlamına gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı da hesaplamalar farklı yapılmaktadır. Bireysel çalışan bir grafikere iş verebilirsiniz. Verdiğiniz iş 1-2 gün içinde 1000 TL gibi düşük bir finansmanla kapatılabilir. Bunun dışında Creavite kurumsal kimlik projesiyle çalışan bir ajansta aylarca süren yoğun bir çalışmada yapılabilmektedir.

Burada ise sizin firmanız için seçeceğiniz yol planı önemlidir. Kaliteli ve ileri düzeyde çalışan bir firma olup büyümeyi hedefliyorsanız seçimlerinizde buna göre işlem yapmanız gerekmektedir. Bir çok ünlü firma kurumsal kimlik için ciddi çalışmalara yönelmiştir. Markanıza dair sizi temsil edecek her şey bu alanda toplanmaktadır. Belli bir toparlama yapacak olursak profesyonel çalışma istediğiniz takdir de minimum 20.000 TL maximum 150.000 TL arasında finansman ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Küçük bir işletme olarak ayıracağınız bütçe kısıtlı ise 1000 TL-3000 TL gibi net olmayan rakamlarla da marka kimliğinizi oluşturabilirsiniz. Sadece bir kez yaptıracağınız bir çalışma olduğundan tamamen sizin firmanız için izleyeceğiniz yol önemlidir.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimliğin Kapsadıkları Nelerdir?

Kurumsal kimlik içinde birden fazla öğe bulunur. Kısaca söz etmek gerekirse; firmada üretilen ürünler ve bu ürünlerde kullanılan ambalajlar, ofis veya şantiye gibi alanlarda firmanın içinde yer aldığı çevre, bina, firmaya ait tabelaların yapılması, zarflar, antetli kağıtlar, dosyalar, firma çalışanları için tasarlanmış kartvizitler, firmanın kestiği fatura irsaliyeleri, firmanın vereceği sertifikalar, tahsilat mektupları, reklam veya broşürler, varsa firmanın kullanacağı bayrak, takvim, ajanda, promosyon ürünler, bloknot gibi kimliği oluşturan bir öğeler bulunmaktadır.

Firmanın büyüklüğü ve piyasada atacağı adımlara göre öğeler değişiklik gösterebilmektedir. Bunların dışında firmaya ait bir web sitesinin olması ve farklı dijital tanıtım yöntemlerinin belirlenmesi de kurumsal kimlik içerisinde yer almaktadır. Görüldüğü gibi firmanın alanındaki imajına dair her şeyle alakalıdır. Bu sebeple firma için reklam aracı olduğundan uzmanca çalışma istemektedir. Detaylar atlanmadan ince çalışılarak kurumsal kimlik oluşturulmalıdır.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Oluşturma Aşamaları Nelerdir?

Beş temel aşama ile inceleyebiliriz. İlki, tasarım sürecinin başlamasından öncesidir. Yapılacak tüm işlerin önceden belirlenmesi gerekmektedir. İş belirlendikten sonra onay aşamasına geçilir. Bu yüzden firmanın en başında ne istediğine karar vermesi önemli bir durumdur. Bu sayede uzmanlar işi kolaylaşacaktır.
Kurumsal kimlik için ikinci aşamaysa zamanlamanın iyi planlanmasıdır. Tasarımlar oluşturulurken zamana sadık kalınması önemlidir. Oluşturulan tasarım, sektöre uyum sağlayacak, beklentiyi karşılayarak firmanın kurulum amacıya uygun düzenlenmelidir. Üçüncü aşamaysa sunumdur. Uzmanlar hazırladığı içerikleri firmanın onayına göndermelidir.
Dördüncü aşmaya gelindiğinde yetkilerin istediği doğrultusunda düzenlemeler veya değişiklikler yapılmaktadır. Son aşamada onay alan tasarım gerekli alanlarda basıma gönderilerek yayılır. Zaman dışında hitap edilecek kitlenin kim olduğu da önemli bir yere sahiptir. Bu planlama yapılmadığında firmanın prestiji kaybetmesi ve istediği başarıyı yakalayamama tehlikesi vardır.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Başarılı Bir Çalışma İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Başarılı bir çalışma için kurumla alakalı tüm bilgilerin toplanması önemlidir. Verilerin eksiksiz bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Bu veriler sayesinde kısa sürede, kurumda tasarımla alakalı genel anlayış bulunarak çalışmanın doğru süreçte ilerlemesi sağlanacaktır. Firmanın gitmek istediği hedef ve veriler orantılı olmalıdır. Bütün düzeni oluşturacağından kurumsal kimlik için gerekli verilerin doğru okunması önemli bir rol oynayacaktır.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Renk Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kurum için kültür, geçmiş, hedef ve anlayış vardır. Bu yüzden kurumla ilgili fikirlere sahip olurken tüm içeriği beraber değerlendirmeniz gerekmektedir. Kurumsallığın içinde yer alan aromayı bulduğunuzda kurumun rengini bulmuş olursunuz. Renklerin şu veya bu diye seçim yapılarak kesinleştirilmesi yanlıştır. Renkleri seçerken hitap edilecek hedef kitle, psikolojik olarak verilecek mesaj gibi hususlara dikkat etmek kurumsal kimlik açısından önemli bir yere sahip olabilmektedir.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Başarılı Bir Seçimin Firmaya Katkıları Nelerdir?

Firmaya en başından kazancı hemen olmayacaktır. Başlangıç yolu tamamen geleceğe yatırım olarak düşünülmelidir. Kurumun kendi varoluşa dair vermek istediği mesaj bu şekilde müşteriye iletilmektedir. Kurumsal kimlik firmanın iş içinde olmak istediği kişilere göstermek istediği yüzüdür. Buna örnek olarak şunu düşünebilirsiniz. İş görüşmesine gelen kişide ilk olarak dış görünüşünü inceleme ihtiyacı duyarız. Giysi seçimi, bakımı ve düzeniyle ilk algımız oluşur. Bu değerlendirmeye göre iş yapma durumumuza karar veririz.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Ajans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Kurumsal kimlik üzerine yeterliliği olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bu yüzden çalışacağınız ajansın piyasadaki yerini ve yaptığı işleri araştırmanız gerekmektedir. Ajansla iletişime geçilerek istenilenler hakkında bilgi verilir. Daha sonrasında bu bilgilerin anlaşılıp anlaşılmadığına dair yazılı bir geri bildirim istenir. Alınan bu geri bildirim sayesinde kuruma olan yaklaşım ve yetkinliği ispatı sağlanır. Mutlaka sektöre yakınlığı ile bilinen ve referans alarak işine değer veren insanlarla çalışılması gerekmektedir.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimlikte Kılavuz Hazırlamak

Gerekli olan çalışmalar yapıldıktan sonra markalar kendine ait kurumsal kimlik kılavuzu oluştururlar. Bu kılavuzun içerisinde marka için yapılan tüm çalışmalar yer almaktadır. Logonun boyutları, kullandığı oranlar, değiştirilemez ölçülerine ait bilgiler bulunmaktadır. Logoda kullanılan font seçimi, kurumun markası için belirlediği slogan ve kullanacağı kurumsal kimlik araçlarına dair detaylı bilgilendirmeler yer almaktadır. Tanıtım ve reklam yapılacağı takdirde bu logo oranları hiçbir şekilde değiştirilememektedir. Tamamen kılavuza uygun şekilde sunulmalıdır.

Kurumsal Kimlik Oluşturmak

Kurumsal Kimliğin Günümüzde Yeri ve Önemi

Kurumların görünen yüzü, kendini tanıtma ve gösterme durumudur. Teknolojinin ve marka kimliğinin her geçen gün önem kazanması sonucunda firmalarına kendine belirlediği yer önem kazanmaktadır. Rekabetin hızlı olduğu ve önem kazandığı sektörde lider olan firmalar kurumsal yapılarını korumak için planlı yatırımlara önem göstermektedir. Kurumların bu yüzden belirledikleri çizgileri önemlidir. Bu çizgi sayesinde itibar kazanmaları sonucunda finansal kazanımlar elde ederler. Düzgün ve kapsamlı olan bir kurumsal kimlik çalışması sayesinde firmalar piyasadaki duruşlarını belirleyerek müşteri kazanmaktadırlar. Kaliteli yapılan her çalışmanın sonucunda müşterinin firmaya olan güveni artmaktadır.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. güzel bir yazı olmuş