1. Ana Sayfa
  2. KYK KREDİ
  3. KYK Kredi Başvuru

KYK Kredi Başvuru

KYK Kredi Başvuru

KYK Kredi Başvuru

Okurken çalışmak ve aynı zamanda derslerde başarı göstermek öğrenciler için bir hayli zor bir iş. Bu durumun öğrencilere karşı olan olumsuz etkilerinden haberdar olan KYK (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu) öğrencilerin sorumluluklarını azaltmak amacıyla KYK Kredi Başvuru, KYK BURS ve KYK Yurt Başvuru gibi öğrencilerin okul hayatını kolaylaştıracak, ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitli imkanlar sunuyor.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

KYK Kredisi Nedir?

KYK Kredi Başvuru sürecinin ardından öğrencilere KYK Kredisi veriliyor. Peki KYK Kredisi nedir ve kimler alabilir? Okul ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan veya karşılaması zor olan öğrenciler için üç ayda bir verilmek ve geri ödeme şartı ile verilen öğrenim kredisine KYK Kredisi adı veriliyor. Öğrenciler tarafından kendi istekleri alınabilen bu kredi özellikle şehir dışı okullarda ya da gördüğü derslerden ötürü kitap fiyatları yüksek olan bölümlerde okuyan öğrenciler için ek bir maaş görevi görüyor. Türkiye’de çoğu yüksek öğrenim öğrencisi KYK Kredi Başvuru imkanı ile ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılayabiliyor.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Kredi Başvuru İmkanından Kimler Yararlanabilir?

Yüksek öğrenim gören öğrenciler KYK Kredi Başvuru imkanına sahiptirler. Bu yükseköğrenim kurumlarının listesi ise şu şekildedir. Önlisans, lisans, önlisası bitirip iki yıllık DGS sınavı ile lisansa geçen öğrenciler, açık öğretimde okuyup önceliği olan öğrenciler ve yüksek lisans yapan öğrenciler (master, doktora gibi) KYK Kredi Başvuru seçeneğini kullanabilen öğrencilerdir. Kredi alabilmenizin en önemli şartı ise listede yer alan yüksek öğrenim kurumlarından en az birinde ‘eğitimine devam ediyor’ durumunda bulunmanızdır.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Kredi Başvuru İmkanından Yararlanmak Mantıklı mı?

Öğrencileri iki gruba ayıran bu konu hakkında çok çeşitli görüşler yer alıyor. KYK Kredi Başvuru imkanı ile kredi alınmasını mantıklı bulan bir kesim olduğu gibi mantıksız bulan bir kesimde mevcut. KYK Kredi Başvuru imkanının mantıklı olduğunu düşünen öğrenciler az da olsa kendilerine destek sağladığı ve geri ödeme yaparken çeşitli kolaylıklar sağlanması dolayısıyla KYK Kredi Başvuru imkanlarından fazlası ile memnun. KYK Kredi Başvuru imkanını mantıksız gören öğrenciler ise destek vermek amacıyla sağlanan kredinin geri ödemeli bir kredi olması ve geri ödemelerin engellenememesi sebebi ile mantıksız görüyor. Ayrıca aylık olarak belirli bir ihtiyaç listesi bulunan öğrenciler verilen burs miktarının ihtiyaçlarını tamamen karşılayamaması ve üç ayda bir olmak koşulu ile verilmesinden ötürü yine KYK Kredi Başvuru imkanını mantıksız görüyor. İki grup içerisinde de mantıklı sebepler bulunurken KYK Kredi Başvuru imkanının bir öğrenci için mantıklı mı mantıksız mı olduğuna sizin karar vermeniz gerekiyor. Çünkü KYK Kredi Başvuru imkanı ile ilgili mantıklı ya da mantıksız şeklinde kesin bir hüküm vermek mümkün değil.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Kredisinin Geri Ödemesi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Okuduğunuz süre boyunca KYK Kredisi alırsınız. Okuldan mezun olduktan sonra herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda okumaya devam etmezseniz ve kredi başvurusu yapmazsanız krediyi ödemeye başlarsınız. Bu süreden 2 yıl sonra kredi ödemeye başlanır. Eğer bir devlet dairesinde çalışmıyorsanız çeşitli kurumlara dair herhangi bir ilişkiniz yoksa kredi ödemesini başvuru yaparak bir yıl erteleyebilirsiniz. Alınan KYK Kredisinin ödenmesi için Devlet tarafından sizin için bir borç planı oluşturulur. Okuduğunuz süre boyunca 3 ayda bir olmak koşulu ile aldığınız KYK Kredisini yine 3 ayda bir olmak koşulu ile ödersiniz. Ayrıca bazı özel için KYK Kredisinin geri ödemesi alınmıyor. Ayrıca alınan KYK Kredi borcu çok uzun yıllar bile sürse kesinlikle geri ödeniyor.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Kredisinin Faydaları Nelerdir?

KYK daha sonra ödeme koşulu ile verilen bir kredi olduğu için öğrencilerin sorumluluk alma psikolojilerini geliştirirken öğrenim süreleri boyunca çalışmak zorunda kalmalarını engeller. Ayrıca KYK Kredi Başvuru imkanı sayesinde alınması pahalı olan bir çok kitabı kolaylıkla alabilen öğrenciler, kira masrafları ve temel ihtiyaçlarının bir kısmını da bu kredi sayesinde daha kolay ödeyebilirler.

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yüksek öğrenim kurumunda eğitimine devam ediyor durumunda bulunmak kaydı ile KYK Kredi Başvuru imkanından yararlanabilirsiniz. KYK tarafından, KYK Kredi Başvuru, KYK Burs Başvuru ve KYK Yurt Başvurusu yapabilmek için dönemsel olarak başvuru yapabileceğiniz başvuru sayfaları bulunur. Bu dönem içerisinde KYK Kredi Başvuru imkanından yararlanabilmek için hiç bir belge vermeniz gerekmiyor. KYK bünyesinde bulunan veri tabanları sayesinde sizin maddi ve başarı durumunuzla ilgili olan gerekli bilgilere ulaşıp gerekli olan belgeleri kendi kontrol ediyor. Bir kaç özel durum içinse özel durumunuzu kanıtlayacak nitelikte belgeleri vermek zorundasınız. Bu sayede özel durumunuzu ve neden öncelikli olmanız gerektiğini açıklayabilirsiniz.

KYK Kredi Başvuru

Alınan KYK Kredisinin Geri Ödemesi Yapılmazsa Ne olur?

KYK Kredi Başvuru imkanı ile aldığınız KYK kredisi özel nedenler haricinde geri ödemesi zorunlu olarak verilen bir kredidir. Eğer okulunuzu bitirdikten sonra çalışamaz bir haldeyseniz tam teşekküllü bir hastaneden hayatı boyunca çalışamaz ibaresinin yer aldığı heyet raporu alınmalıdır. Ayrıca krediyi alan kişinin vefat etmesi durumunda da kredi geri ödemesi istenmiyor. Bunun haricinde sigortalı bir işte çalışma başladığınız an KYK Kredisi maaşınızdan kesilmeye başlanıyor. Yani Krediyi ödememe gibi bir imkanınız bulunmuyor.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Kredisini Kimler Alamaz? KYK Kredisi Neden Kesilir?

Bazı durumlara KYK Kredi Başvuru imkanı ile aldığınız krediniz kesilebilir ya da hiç kredi alma imkanınız olmayabilir. Bu durumlar ise şu şekildedir. Okuduğunuz yüksek öğrenim bölümünü belirtilen süreden uzun bitirdiğiniz zaman (okulunuzu 4 yerine 5, 6 yılda bitirdiğinizde), okuldan mezun olduğunuzda, sağlık sebepleri dışında okula kendi isteğiniz ile ara verdiğiniz zaman, KYK’dan daha önce burs ya da kredi almış olmanız durumunda, yalan söylemlerle kredi aldığınız zaman (hiçbir önceliğiniz olmamasına rağmen sahte belge düzenleyerek kredi almak), öğrenim kredisi alacak kadar yeterliliğiniz bulunmadığı durumda, kurum yurtlarından süresiz uzaklaştırma aldığınız durumda, yabancı bir uyruğa sahip olmanız durumunda, suç işlemeniz ve bunun sonucu olarak hapse düşmeniz durumunda ve bunların dışında bazı özel durumlarda krediniz kesilebilir ya da KYK Kredi Başvuru imkanlarından hiçbir şekilde yararlanmanız mümkün olmayabilir.

Öğrenim Kredisi Nedir Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

KYK Kredisi Alırken Önceliği Bulunan Kişiler Kimlerdir?

KYK Kredi Başvuru imkanı ile kredi alabilen öğrenciler arasında krediyi diğer öğrencilerden önce alma imkanına sahip özel durumlu öğrenciler bulunuyor. Bu öğrenciler önceliklerini belirli belgelerle ispatlıyor. Devlet tarafından bir çok durumda öncelik verilen bu özel durumların listesi ise şu şekilde. Şehit ve gazi çocuğu iseniz KYK Kredi Başvuru imkanından öncelikli olarak yararlanabiliyorsunuz.
Ayrıca bu özel durum dışında tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan heyet raporu ile %40 ve üzeri okumanız aşamasında size engel çıkaracak, çalışmanızı engelleyecek sorununuz varsa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan çocuk esirgeme kurumlarının eğitim kurumlarından mezun olduysanız, herhangi bir spor dalında başarı sağladıysanız yani milli sporcu belgesi bulunan bir öğrenciyseniz, Darüşşafaka yardım kurumundan mezun olan bir öğrenciyseniz ve ailenizi (anne ve baba) kaybetmiş bir öğrenciyseniz KYK Kredi Başvurusu yaparken diğer öğrencilere göre öncelik sahibi olursunuz.


Yorum Yap

Yorum Yap