1. Ana Sayfa
  2. KYK KREDİ
  3. KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gereken Her Şey Burada!

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gereken Her Şey Burada!

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gereken Her Şey Burada!

Kredi Yurtlar Kurumu, bakanlığa bağlı olarak maddi durumu iyi olmayan tüm öğrencilere kredi ve burs imkanı sağlıyor. Ancak her öğrenci verilen burs ve krediden yararlanamıyor. KYK Kredi Başvurusu yapacak olan öğrencilerin gerekli şartları taşıması gerekiyor.

KYK Kredi Başvurusu Ne Zaman ve Nereden Yapılır?

Öğrenciler, KYK kredi başvurusu işlemini e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Öğrenciler, e-devlet üzerinden hem kredi hem de burs başvurularını yapabiliyor. KYK kredi başvurusu, devlet tarafından belirtilen süre içerisinde mutlaka yapılmalıdır. Belirtilen süre içerisinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

Yurt Dışında Okuyan Öğrenciler Kredi ve Burs İmkanından Faydalanabilir Mi?

Yurt dışında okuyan öğrenciler de KYK kredi başvurusu imkanından faydalanabilirler. Ancak yurt dışından okuyan öğrencilerin, KYK kredi başvurusu yapabilmeleri için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekir.

Öğrenciler, KYK kredi başvurusu yapabilmeleri için e-devlete giriş yapmaları gerekiyor. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın alt sekmesini açarak burada yer alan Burs ve Öğrenim Kredisi sekmesi üzerinden başvurularını yapabilirler. Ancak öğrencilerin başvurularını tamamlamadan önce istenen belge ve gerekli evrakları çok dikkatli bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

KYK Kredi Başvurusu, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için 16 Ekim 2017 yılında başlayıp 24 Ekim 2017 tarihinde sona erecektir. Öğrencilerin, KYK Kredi Başvurusu işlemini mutlaka bu tarihler arasında tamamlamaları gerekiyor.

Öğrencilerden başvuru esnasında maddi ve sosyal durumu, eğitim bilgilerinin yer aldığı belgeler isteniyor. KYK Kredi Başvurusu esnasında İstenilen belgeler devlet kurumlarından alınan bilgiler ile karşılaştırılıyor. Bunun sonucunda ise devlet bütçesine göre gerekli görülen öğrencilere burs ve gerekli şartları taşıyan diğer öğrencilere öğrenim kredisi imkanı sağlanıyor.

KYK Burs Başvurusundan Kimler Faydalanabilir?

Devletin vermiş olduğu burs imkanından,

*Ön lisans öğrencileri,

*Açık öğretim okuyan sadece şehit çocukları, şehidin bekar olması durumunda varsa bekar kardeşi, gazi çocukları, gazinin bekar olması durumunda varsa bekar kardeşleri ve anne ve babasının her ikisini kaybetmiş olanlar,

*İki yıllık eğitim sürecini tamamlayan ve üniversite 3. sınıfa dikey geçiş yapmaya hak kazanan kişiler, ancak hazırlık sınıfı okuyan kişilere sadece kredi imkanı sağlanır.

*Yüksek lisans yapan öğrenciler,

*Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavında herhangi bir puan seçeneğinden 100 puan almış olması,

*Amatör olarak Milli Sporcu belgesine sahip olan kişilere burs imkanı sağlanıyor.

Öğrenci Hem Burs Hem de Öğrenim Kredisinden Yararlanabilir mi?

KYK Kredi Başvurusu yapan öğrenciler hem burs alıp hem de öğrenci kredisi alamazlar.

KYK Öğrenim Bursundan Kimler Faydalanamaz?

Verilecek olan burstan yararlanamayacak öğrenciler arasında,

*Kurumda mevcut burs ya da öğrenim kredisi olan kişiler,

*Daha önce burs ya da kredi almış olan öğrenciler,

*Eğitim öğretim yılına kayıt yaptırdığı yıl itibari ile 1 yıl sınıfta kalmış olanlar,

*Türkiye Cumhuriyeti olmayan öğrenciler,

*Askeri ve polis okulundan öğrenim gören öğrenciler,

*Eğitim ve öğretim yılı içerisinde alması gereken eğitimi daha fazla sürede almış olanlar,

*Yüksek lisans öğrencisi olmasına rağmen hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler,

*Sunmuş oldukları belgelerin gerçekle ilişkisi olmayan kişiler,

*Devlet tarafından verilecek olan burs şartlarını taşımayan öğrenciler.

KYK Kredi ve Burs Ödemeleri Ne Zaman Yapılıyor?

KYK Kredi Başvurusu yapıp burs ya da kredi almaya hak kazanmış olan öğrenciler T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre, ayın 6. ve 10. gününde ödemelerini alırlar. İlk defa burs ya da kredi alacak olan öğrencilere ise başvurmuş oldukları eğitim öğretim yılının başında ödeme yapılmaya başlanır.

Alınan Burs Ya Da Kredinin Devam Edebilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

KYK Kredi Başvurusu yapan öğrencilerin almış oldukları burstan devamlı olarak yararlanabilmeleri için kurumun istemiş olduğu başarı puanına sahip olmaları gerekiyor.

Burs veren kurum, öğrencinin başarısı ile ilgili her türlü bilgiye öğrenim gördüğü kurumun öğrenci işlerinden öğrenebilir. Alınan bilgiler doğrultusunda öğrencinin almış olduğu puanlar başarılı olmasına yeterli olmuyorsa verilen burs hiç bir şart aranmaksızın öğrenim kredisine dönüştürülür.

KYK Kredisi Ne Zaman Sona Erer?

KYK Kredi Başvurusu yapılıp, kredi almaya hak kazanan öğrencilerin gerekli şartları taşımaması halinde kredi ödemeleri sonlandırılır. Buna göre;

*Eğitim alınan kurumdan kendi isteği ile ayrılma, atılma ya da geçici bir süre ile eğitimden kurumundan uzaklaştırılma,

*Eğitim alma durumundan vazgeçme, eğitim dönemine ara verme ve yapılan kayıtın dondurulması,

*Kişinin sağlık sorunları nedeni ile eğitimine devam edemiyor olması,

*Eğitim alınan kurumun kapatılmış olması,

*Kuruma ait yurtlardan herhangi birinden devamlı olarak çıkarılmış ve ceza almış olması,

*Eğitim alan kişinin asgari ücret ile bir işte sigortalı olarak çalışıyor olması,

*Verilen kararın kesinleşmesi ve öğrenim gören öğrencinin mahkûm olması durumunda öğrencilere verilen kredi ödemeleri kesilir.

KYK Bursları Ne Zaman Sona Erer?

*Öğrencinin başarısız olması durumunda,

*Öğrencinin eğitim aldığı kurumdan devamlı olarak atılması, geçici olarak uzaklaştırılması ya da ceza alması,

*Eğitim almaktan vazgeçmesi, geçici bir süre için izin alması ya da kayıt dondurma işlemi yapması,

*Eğitim aldığı kurumun kapatılmış olması,

*Kuruma bağlı olduğu yurtlardan devamlı olarak uzaklaştırma cezası almış olmak,

*Verilen kararın kesinleşmiş olması durumunda öğrencinin mahkûm olması durumunda öğrencinin burs hiç bir şart aranmaksızın sona erdirilir.

KYK Kredi ve Burslar Neden Erkeden İptal Edilir?

Öğrencilerin, KYK Kredi Başvurusu yaparken aranan şartlar, kredi ve burs süresi boyunca da aranır. Öğrencilerin, burs ve kredi süresi boyunca, KYK Kredi Başvurusu esnasında vermiş oldukları bilgilere sahip olması gerekiyor. Yani öğrencisinin kredi alabilmesi için eğitim ve öğretimine devam ediyor olması gerekir. Öğrencinin okulu terk etmesi ya da atılması durumunda öğrencinin burs ve kredisi kesilir. Son sınıf öğrencilerinin Haziran ayı sonunda kredileri kendiliğinden kesilir.

Öğrencilerin Kredi Borçları Nasıl Hesaplanır?

KYK Kredi Başvurusu esnasında, geri ödenecek olan kredinin ödeme planı öğrencinin eğitim süresi göz önünde bulundurularak hesaplanır.

KYK Kredi Borçları Nereye ve Ne Zaman Ödenir?

KYK Kredisi Başvurusu yapmış ve kredi/burs almaya hak kazanmış öğrenciler ödemelerini öğrenim gördükleri süresinin dolmuş olması ya da kredi almaktan vazgeçmeleri durumunda, eğitim sürelerinin tamamlanmış olduğu yıldan itibaren 2 yıl geçtikten sonra kredi ödemelerini yapabilirler. Bunun yanında kendi isteği ile okuldan ayrılan ya da okuldan atılma gibi suçlardan dolayı kredisi kesilen kişilerin de kredi ödemeleri, eğitim sürelerinin sona erdiği tarihten sonraki 2 yıldan sonra başlar.

Kişiler KYK Kredi Başvurusu esnasında imzalamış oldukları belgeye göre ödemelerini her ayın son iş günü herhangi bir tebliğ beklemeden mutlaka yapmış olmaları gerekir. Öğrenciler ödemeleri internet üzerinden, Ziraat Bankası ve ATM’lerinden yapabilirler.

Ödemenin yapılması gereken tarihten sonra yapılması halinde öğrencinin ödemesi gecikmeye girer. Yapılan ödemeler öğrencinin borcundan taksitler halinde düşer.

Önceliği Olan Kişilerin Belgeleri Nereye Teslim Etmeleri Gerekiyor?

Önceliği olan kişilerin gerekli olan belgeleri bir dilekçe ile birlikte Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya /Ankara adresine belirtilen süre içerisinde mutlaka ulaştırmış olmaları gerekiyor.

KYK Kredi ile İlgili Tüm Bilgiler için TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap