1. Ana Sayfa
  2. KYK KREDİ
  3. Kyk Kredi Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kyk Kredi Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kyk Kredi Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kyk Kredi Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere, öğrenim süreleri boyunca ekonomik açıdan daha rahat bir şekilde öğrenimlerini sürdürebilmeleri için kredi ve burs imkanları sağlanmaktadır. Bu makalede öğrenim kredisi alan öğrencilerin krediyi ödeme usulleri üzerinde durulmuştur.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kyk Kredisi (Öğrenim Kredisi) Nedir?

Öğrenim kredisi, üniversite okuyan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere öğrenimleri boyunca Yüksek Öğrenim kredi ve yurtlar kurumu (kyk) tarafından verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Kyk kredi ödeme işlemi mevcut durumlarda yapılması gereken zorunlu bir iştir.

Kyk Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

2 yıllık meslek yüksek okulu okuyan ön lisans öğrencileri, 4 yıllık fakülte okuyan lisans öğrencileri, yüksek lisans veya doktora yapan öğrenciler öğrenim kredisinden faydalanabilmektedirler.
Kyk kredisinden sadece belirtilmiş öğrenim süresi boyunca faydalanılmaktadır. Okulu uzatmak yani bu sürenin dışına çıkmak kredi alma işleminin son bulduğu anlamını değiştirmez.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kyk Kredisi Ödemeyi Erteleme Durumunda Alınan Faiz Hesabı

Kyk kredi ödeme işlemi belirtilen süre içerisinde, son kredi de alındıktan sonra geri ödemeye, parayı aldığınız son tarihten 2 sene sonra başlanmaktadır. Dikkat edilmesi gerekir ki bu 2 senelik süreç okulun bitme süresini değil kredinin son veriliş tarihinden sonraki zamanı kapsamaktadır. Bu 2 sene içerisinde aldığınız kredi üzerinden faiz işlememektedir.

Aldığınız kredinin faize sokulması işlemi bu 2 sene sonunda kyk borcunu ödemez de ertelemeye gidilirse ertelediğiniz her yıl için alınan öğrenim kredisi miktarlarına Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Yurt İçi Fiyat Endeksi’ndeki artışlar uygulanarak hesaplanan faiz miktarı toplam borç miktarına eklenmektedir. Örnek verecek olursak, 4 yıllık fakülte kazanmış olan bir öğrenci 2013 yılının ocak ayında kyk kredisi almaya başlasın. Bundan sonraki 4 yıl içinde, son kredisini de 2016 temmuzda almış olsun. Bu durumda öğrenci, kyk kredi ödeme işlemine 2018 yılının temmuz ayında başlayacaktır. Bu süreye kadar faiz işlemez. Ancak 2. yılın sonuna gelip borcu erteleme işlemi gerçekleştirilirse o zaman faiz işleme sokulur.

Sayılar üzerinden gidecek olursak bu 4 yıllık sürenin sonunda kyk borcu verdiğimiz tarih aralığı dahilinde 14.999,97 TL gelecektir. Bu fiyata faiz eklenmesi sonucunda bir senelik geciktirme miktarıyla toplam borç 17.317,95 TL olur. Yani 1 senelik geciktirme zammı yada faizi diyebiliriz yaklaşık olarak 3 bin liradır. Yurt İçi Fiyat endeksinin artması alınan faiz miktarını da arttırmaktadır.

Kyk Borcu Hangi Durumlarda Ertelenebilir?

Kyk kredi ödeme işleminin yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda kyk borcunu ertelemek mümkündür. Kyk kredi ödeme erteleme işlemi şu durumlar için geçerlidir:
Lisans bitmişse ve en fazla yarım dönem ara verip yüksek lisansa başlamışsanız borcunuzu yüksek lisansın bitiminden 2 yıl sonraya erteleyebilirsiniz. Bu tarihe kadar borcunuza faiz işlemez. Aynı şekilde doktoraya; lisans, yüksek lisans bitiminden hemen sonra başlamışsanız (öğrenime en fazla yarım dönem ara vermek mümkündür) o zaman borcunuz doktora bitim tarihine kadar faizsiz ertelenmiş olur.
Askerlik sebebiyle kyk kredi ödeme erteleme işlemi; eğer borç ödeme tarihi askerlik dönemine denk gelirse borç ödenmeye başlanmamış veya düzenli ödenmeye başlanmış olsun askerliğe başlangıç ve bitiş tarihleri arasında kyk kredi borcu faiz işlemine sokulmamaktadır.
İşsizlik durumu sebebiyle kyk kredi ödeme işlemini erteleme; öğrenci kredi alma bitiminde 2 yıl sonra hala iş bulamadıysa yani Sosyal Güvenlik Kurumu (sgk) veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarda (bağkur, emekli sandığı) kaydı yoksa yani işsizliği tescilliyse ancak bu durumda kyk borcunu gerekli faiz işlemini kabul ederek 1 seneliğine erteleyebilir. Daha sonraki sene yine iş bulamadıysa toplam borcuna tekrardan yapılacak olan faiz işlemiyle birlikte borcunu 1 sene daha erteleyebilir. Böylelikle 10 yıla kadar bu erteleme işlemini gerçekleştirebilir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kyk Borcu Nereden Ertelenir?

Daha önce Çankaya’ya dilekçe göndererek kyk kredi ödeme erteleme işlemi gerçekleştirilebiliyorken, e devlet uygulamasının geliştirilmesiyle birlikte erteleme işlemi e devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Erteleme işlemi yaparken izlenecek adımlar şunlar olmalıdır; öncelikle e devlet şifreniz yoksa ptt den 3 lira karşılığında e devlet şifresi alınır. Alınan bu şifre ile birlikte TC vatandaşlık numarası “turkiye.gov.tr” üzerinden sisteme girilir. Daha sonra sistemde bulunan ara bölümüne “kredi geri ödeme erteleme başvurusu” yazılarak taratılır.

Açılan sayfanın sol üst köşesinde çıkan “yeni başvuru” butonuna tıklanır. Bundan sonra açılan sayfada kyk kredi ödeme erteleme sebebi istenmektedir. Burada kadınsanız 2 seçenek, erkek iseniz 3 seçenek mevcuttur. Seçenekler; işsizlik sebebiyle, yüksek lisans-doktora sebebiyle, işsizlik sebebiyle ertelemeleridir. Bunlardan birini kendinize uygun haliyle seçmeniz gerekmektedir. Yüksek lisansa başlamış olsanız bile lisans bitimiyle yüksek lisansa başlangıç tarihleri arasına eğer ki yarım dönemden fazla ara vermişseniz borcunuz kesinlikle ertelenemez. Dolayısıyla kyk kredi ödeme erteleme sebebine “işsizlik nedeniyle” olanını işaretlemeniz gerekmektedir. (eğer ki işsizliğiniz tescilliyse)

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

Borcunuz dahilinde erteleme faiziyle birlikte size toplam borç miktarı gelir ve kabul etmeniz durumunda da işleminiz onaylanmak üzere işleme konur. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur ki erteleme işlemini ödemeye başlamadan önceki tarihlerde yapmanız gerekir. Ödeme tarihi gelmişse ve siz erteleme başvurusu yapmadıysanız bu taktirde ilk ödeme taksitini işsiz dahi olsanız yapmak zorundasınız. Yapmadığınız her gün için gecikme zammı uygulanacaktır. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra geriye kalan borcunuz için erteleme işlemini bir sonraki kredi ödeme tarihi gelmeden önce yapmanız mümkündür.
İnternet üzerinden sorun yaşayan ve kyk borcunu erteleme işlemini gerçekleştiremeyen kişiler direkt olarak “Söğütözü Mahallesi, 2176 Sokak, No:25 Çankaya/Ankara” adresine kyk borcu erteleme dilekçelerini göndererek borçlarını bir seneliğine erteleyebilirler.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kyk Kredisi Ne Durumda Silinir?

Kyk kredi ödeme affı şu an için mümkün görünmemektedir. Bunun dışında okurken evlenen öğrencilerden kredi geri alınmamaktadır. Ayrıca okul bittikten hemen sonra evlenen kişilerin kyk borçları silinecektir. Tam teşekküllü bir hastaneden alınan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibareli sağlık raporunu alan kişiler içinde kyk kredi ödeme borcu silinir. Öğrenim kredisi alırken vefat eden yada öğrenim kredisi aldıktan sonra vefat eden kişilerin de kyk kredi ödeme işlemini yapmaları beklenmez.

Kyk Kredisinin Geri Ödenmesi

Kyk kredi ödeme işlemi, 2 yıllık sürenin sonunda geri ödenme durumunun oluşmasıyla birlikte eğer kişi işe de girmişse yani ödeme yapmaya muktedir ise tebligat gelmesini beklemeksizin borç ödeme başlangıç tarihinde iş saatleri içerisinde ödemesini tüm kredi kartları veya banka kartları ile Ziraat Bankası’na (ATM den, şubeden yada internet bankacılığından) yapmaları mümkündür.

Kyk Kredi Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir

TC kimlik numarası ile “yurtkur.gsb.tr ” internet sitesine girerek ‘e-ödeme bölümü’ yada ‘geri ödeme’ bölümünden borçlarını ödeyebilirler. Eğer ki ödemelerde meydana gelecek aksamalarla günlük faiz alımının önüne geçilmek istenirse, kyk kredi ödeme işlemi, 2 ayda bir ödenmek koşuluyla vergi dairelerinden yapılandırma yoluna gidilebilir. Bu durumda da borcunuzu vergi dairelerine ödemekle yükümlü olursunuz. Ödeme gerçekleşmezse yapılandırma sona erer. Böylelikle borcunuzu yine her ay ödemek mecburiyetinde kalırsınız. Bununla birlikte peşin ödeyemiyor ama gecikme faizinden de muzdarip olmak istemiyorsanız borcunuzu yapılandırmaya giderek 6, 12, 18, 36 ay taksit imkanlarıyla yapılandırıp vergi dairelerine ödemenizi belirtilen tarihlere uymak koşuluyla yapabilirsiniz..
Kyk kredi ödeme işleminde, peşin ödenmesi durumları için erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. Erken ödeme indiriminden faydalanmak için kyk kredi ödeme işleminin, ödemeye başlangıç tarihinden önce yapılması gerekmektedir. Erken ödeme indirimi 2 farklı şekilde borca yansır. Bunlarda ilki; peşin ödeme işlemi öğrencinin öğrenim süresinden hemen sonraki ilk yıl içerisinde gerçekleşirse, anaparadan değil sadece Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlardan doğan borçtan %30, peşin ödeme işlemi öğrenim süresinin bitiminden itibaren ikinci yılda gerçekleşirse bu borçtan %20 düşülerek erken ödeme indiriminden yararlanılır.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kyk Kredisinin Geri Ödenmemesi Durumu

Kyk geri ödeme işlemi gerçekleşmediği zaman ödeme işleminin yapılmadığı her gün için %1.40 faiz uygulanır. Ödemelerin devam etmemesi durumunda da borç vergi dairesine aktarılır. Daha sonrası haciz işlemiyle karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak üzerinize kayıtlı maddiyat vaat eden hiçbir şey bulunmuyorsa gelecek yıllar içerisinde çıkacak olan af ile borcun faizi silinir ve sizde ana parasını ödeyerek bu sorunu çözüme kavuşturmuş olursunuz.


Yorum Yap

Yorum Yap