1. Ana Sayfa
  2. KYK KREDİ
  3. KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KYK’dan burs ya da kredi almak isteyen üniversite öğrencileri KYK tarafından duyurulan başvuru tarihleri arasında e devlet sistemi üzerinden kredi ve burs başvurusu yapabilmektedir. Başvuru yapan öğrencilerin ailelerinin ekonomik gelirlerine, sosyal durumlarına ve eğitim bilgilerine ilişkin veriler öğrencilerin verdikleri beyanlar ile karşılaştırılarak doğruluğu teyit edilmektedir. KYK devlet tarafından kendisine verilen yıllık bütçeye göre öğrencilere burs ya da kredi vermektedir. KYK kredi sonuçları ve burs sonuçlarını öğrenciler her yıl merakla beklemektedir. KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları her yıl belirli tarihlerde açıklanmaktadır. KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklanmadan önce ve sonra yapılması gereken iş ve işlemler bulunmaktadır.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Burs ve Kredi Başvurusu

Üniversitede herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora programına yerleştirilen öğrenciler internet ortamından burs ve kredi almak için aynı anda başvuru yapabilmektedir. Başvuru ile ilgili detaylı bilgi Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresli web sitesinde yer almaktadır. KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları yine aynı siteden açıklanmaktadır.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Kredi Sonuçları

Başvuru yapan öğrenciler arasından şartları taşıyan ve burs veya kredi almaya uygun görülen öğrencilerin kredi ve burs sonuçları açıklandıktan sonra izlemeleri gereken prosedür KYK’nın sonuç açıklama sayfasında KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları ayrıntılı olarak yer almaktadır. KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları dahilinde kredi tahsisi yapılan öğrenciler e-devlet üzerinden sisteme girerek burs/kredi onay işlemi sayfasına giriş yaparak ”taahhütname onayı” bölümüne tıklayarak taahhütnamelerini onaylamaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilerin burs ya da kredileri iptal edilmektedir ve öğrenciye hiçbir şekilde burs ya da kredi ödemesi yapılmamaktadır. KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları hakkında bilgi veren pek çok site de bulunmaktadır. Arama motoruna KYK kredi sonuçları ya da burs sonuçları yazılarak arama gerçekleştirildiğinde de konu ile ilgili bilgi edinmek mümkün olmaktadır.
Kredi başvurusu ve burs başvurusu yapan üniversite öğrencilerinin KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları bilgilerine kendilerinin ulaşmaları gerekmektedir. Ayrıca KYK web sitesinde yer alan iletişim numarasından ya da 444 1961 nolu çağrı merkezinden kredi ya da burslarla ilgili bilgi almak mümkündür. Bunun yanında KYK’nın twitter adresinden de KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklandığında duyuru yapılmaktadır.
KYK kredi sonuçları açıklandıktan sonra kendilerine burs ya da kredi tahsisi yapılan öğrencilere ilk ödemeleri burs ya da kredi tahsisinin yapıldığı eğitim öğretim yılının Ekim ayının 6-10 arası günlerinde ve T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre belirlenen günde yapılmaktadır.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Burs ve Krediye Kimler Başvurabilir?

Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri burs ve kredi başvurusunda bulunabilmektedirler. İkinci öğretimde okuyan üniversite öğrencileri de gerekli şartları taşıdıkları takdirde burs ya da kredi alabilmektedir.

Burs ve Kredide Öncelikli Öğrenciler
1. Gazinin kendisi varsa çocukları,
2. ÖSYM yapmış olduğu üniversitesi sınavında ham puan sıralamasında ilk 100’de olan öğrenciler,
3. Alacağı sağlık raporu ile %40 ve üzerinde bir engele sahip öğrenciler,
4. Şehidin çocukları, şehit bekarsa kardeşleri,
5. Anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler,
6. Liseyi Darüşafaka’da okuyan öğrenciler ve devlet yetiştirme yurtlarında kalarak lise öğrenimlerini bitiren öğrenciler,
7. Amatör milli sporcu olan öğrenciler burs ve kredide önceliklidir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Burs Neden Kesilir?

KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklandıktan sonra burs almaya başlayan öğrenciler belirli şartları sağlamak zorundadır. Aşağıdaki durumlarda öğrencilerin bursları kesilmektedir.
1. Öğrenci derslerinde başarısız olduğunda,
2. Üniversiteden uzaklaştırma cezası aldığında, kendi isteği doğrultusunda okulu bıraktığında ya da üniversiteden atıldığında,
3. Öğrenci üniversite kaydını dondurduğunda, üniversiteden izin aldığında ya da vazgeçtiğinde,
4. Okuduğu öğretim kurumu kapatıldığı zaman,
5. Öğrenci KYK yurtlarından süresiz çıkarılma cezası aldığında,
6. Öğrenci kesin hükümle hapse girdiğinde bursu kesilmektedir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kredi Neden Kesilir?

KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklanması sonrasında kendilerine kredi tahsis edilen öğrenciler aşağıdaki durumları yaşadıklarında kredileri kesilmektedir.
1. Öğrencinin devam ettiği üniversiteden atılması, uzaklaştırma alması yada ayrılması durumunda,
2. Öğrencinin kesin hüküm giymesi,
3. Öğrencinin krediden vazgeçmesi, üniversite kaydını dondurması ya da izinli olması,
4. Üniversitenin kapatılması,
5. KYK yurtlarından süresiz olarak çıkarılması,
6. Askeri ücret seviyesinde herhangi bir işte çalışması durumunda öğrencinin kredisi kesilmektedir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Burs ve Kredi Kimler Alamaz?

KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklandıktan sonra gerekli şartları taşıyan öğrencilere kredi ya da burs tahsisi yapılmaktadır. Ancak KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklanmadan da bazı öğrencilerin burs ya da kredi alamayacakları önceden kesin olan durumlar vardır.
1. KYK bursu ya da kredisini daha önceden alan öğrenciler (yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu kurala dahil değildir)
2. KYK yurtlarından süresiz çıkarılma cezası olan öğrenciler,
3. Üniversiteyi uzatmış olan öğrenciler,
4. T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler,
5. Kesin hüküm giyen öğrenciler,
6. Kredi almak için Öğrenim Kredisi Yönetmeliği kapsamında yeterli şartları taşımayan öğrenciler,
7. Yanlış beyanda bulunan öğrenciler,
8. Kredi almak istediği yıl içinde üniversitede bir yıldan bir öğretim yılından fazla süre başarısız olan öğrenciler,
9. Bir yüksek öğretim kurumundan mezun olmuş öğrenciler (yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu kapsama girmemektedir),
10. Bir ön lisans programından lisans programına geçiş yapmak için intibak programı sürecinde olan öğrenciler,
11. Yetim aylığı haricinde sigortalı bir işte çalışan öğrenciler,
12. Sağlık nedeni dışında ön lisans mezunu olan öğrencilerden ara vererek intibak programına başlayan öğrenciler kredi ya da burs alamamaktadırlar.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kredi Borçları Hangi Durumlarda Silinir?

KYK kredi sonuçları açıklandıktan sonra kendilerine burs tahsis edilen öğrencilerin bilmesi gereken bazı önemli durumlar bulunmaktadır. Kredi borcu olanların kredi borcunu ödemek zorunda olmadıkları iki durum bulunmaktadır. İlki tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık raporu ile kredi borcu silinebilmektedir. Ancak alınacak sağlık raporunda ”Hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi olması gerekmektedir. İkincisi ise kredi alırken vefat eden öğrenciler ya da kredi ödemeleri tamamlandıktan sonra kredi borçlarını geri ödemekte iken vefat eden mezun öğrencilerin de kredi borçları silinmektedir.
Öğrencilerden bursun devam etmesi için istenilen başarı durumu aşağıdaki şartlara göre belirlenmektedir:
1.Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçmek zorundadır.
2.4’lük not sistemi üzerinden öğrencinin notunun 2 ve üzerinde olması zorunludur.
3.100’lük not sisteminde ise öğrencinin notu 53.33 ve üzerinde olmak zorundadır.
Belirtilen puanların altında kalan öğrenciler ve hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin aldıkları burslar krediye dönüştürülerek ödemeler devam ettirilmektedir. Öğrencinin bursu başarısızlığı nedeniyle krediye dönüştürüldükten sonra gerekli başarı şartlarını ileri ki yıllarda sağlasa da kredi bursa dönüştürülmemektedir. Ayrıca öğrenciler burs ya da kredi almaktan kendilerinin vazgeçmeleri durumunda e devlet üzerinden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu web sitesine girerek iptal işlemi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
Kredi borçları kredinin bitiş tarihinden 2 yıl sonra ödenmeye başlanmaktadır. Kredi alan öğrenciler kendilerine ait kredi borçlarını e devlet üzerinden görüntüleyebilmektedir. Ödeme yapmak isteyen kişiler yurtkur.gsb.gov.tr adresinde yer alan ”geri ödeme” bölümüne giriş yaparak ya da T.C. Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak kredi borçlarını ödeyebilmektedir. Kredi borçlarının tamamını ve ödeme tarihi başlamadan önce peşin olarak ödemek isteyenlere yıllık Yİ-ÜFE borcu baz alınarak hesaplanmaktadır. Ancak ana para üzerinden erken ödeme durumunda herhangi bir indirim söz konusu değildir.
KYK kredi sonuçları açıklandıktan sonra taahhütnamede yer alan kredi borcunu belirtilen tarihte yatırmayan kişiler 19 Ekim 2010 tarihinden bu yana uygulanan gecikme zammını belirtilen oranda kredi borçları ile birlikte yatırmak zorundadır. Belirlenen aylık gecikme zammı oranı %1.40’dır.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

Reşit Olmayan Üniversite Öğrencilerinin Burs ve Kredi İşlemleri

KYK kredi sonuçları ve burs sonuçları açıklandıktan sonra 15-18 yaş aralığında olan ve 18 yaşına girmemiş olan öğrenciler ebeveynlerinin e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak burs/kredi taahhütnamesini veli onayı vermeleri gerekmektedir. 15 yaş altında olan ebeveynlerinden her ikisi de vefat etmiş ya da ebeveyni olmayan üniversite öğrencileri kanunen belirlenen vasileri ile bulundukları ildeki Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü’ne giderek taahhütname onayı vermekte idi. Ancak yeni oluşturulan sistemde Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü kapatılacağı ve il müdürlerinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bağlanacağı belirtildiği için detaylı bilgi almak adına bulundukları ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nü aramaları ya da kurumun çağrı merkezinden bilgi almaları faydalı olacaktır.


Yorum Yap

Yorum Yap