KYK Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur?

KYK Kredisi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından tahsil edilen öğrenim kredisi, halihazırda bir yüksek öğrenim programına devam eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilere maddi açıdan destek sağlamak, öğrencilerin gerek sosyal gerekse kültürel adımlarını hızlandırmak sebebiyle öğrenim programının devam ettiği süre içinde verilen ve zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamına girmeyen bir tür borç paradır.

KYK Kredi borcu, öğrenciye eğitim süresi boyunca verilen miktara ek olarak TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından tespit edilen yurt içi üretici fiyatındaki artışların eklenmesiyle tespit edilir. Bunun akabinde öğrenci KYK kredi sorgulama işlemi ile birlikte mevcut kredi borcunu öğrenebilir.

KYK kredi

KYK Kredisi Ne Kadardır?

2018 yılı itibariyle KYK kredi sorgulama yapan lisans ve önlisans öğrencileri aylık 470 lira KYK öğrenim kredisi almaktadır. Bununla birlikte yüksek lisans öğrencilerine 940 TL alırken doktora öğrencileri ise 1410 TL kredi ödemesi yapılmaktadır. Öğrencilerin KYK kredi sorgulama işlemi bu miktarlar doğrultusunda hesaplanmaktadır. KYK öğrenim kredisi geride bırakan yıllara nazaran oldukça artış göstermiş durumda. 2014’te 300 TL ödeme yapılırken, 2015’te bu miktar 330 TL, 2016’da 400 TL, 2017’de ise 425 TL idi. Bu fiyat artışları kredi çeken öğrencilerin KYK kredi sorgulama işleminin sonucuna da büyük ölçüde etki etmektedir.

KYK Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi ve burs müracaatları, KYK’nın resmi internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Öğrenim kredisi ve burs başvurusu yapacak öğrencilerden istenen tek belge öncelikleri varsa buna dair bir belgedir. Geri kalan belgeler ise, mevcut kamu kuruluşlarından tahsis edilmektedir. Bununla birlikte öğrencinin bildirdiği bilgiler de yine kamu kurum ve kuruluşlarından sorgulanmaktadır.

KYK kredi

KYK Öğrenim Kredisi ve Burs Başvuru adımları şöyledir:

  1. İlk olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesine girilmelidir. Buna takiben web sitesinde yer alan “2018 2019 eğitim öğretim yılında yurt içinde herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleşmiş ya da ara sınıfta okuyan öğrencilerin ”kredi başvuruları için tıklayınız” sekmesine tıklanır.
  2. Web sitesindeki bu sekmeye tıkladıktan sonra açılacak sayfada başvuruda dikkat edilmesi gereken unsurlar yazısı büyük dikkatle okunduktan sonra sayfanın en altında yer alan başvuru koşullarını kabul ettiğini onaylamak için onay kutucuğuna tıklar. Bu işlemin ardından öğrencinin bilgilerin güncellendiğine dair “Başvuru ve Güncelleme” sayfasına tıklaması gerekmektedir.
  3. Açılacak yeni sayfada başvuran öğrencinin kimlik bilgileri doğru olarak girilip işlemin onaylanması için resimde yer alan güvenlik kodu yazılır.
  4. Bu adımda KYK başvurusu yapacak öğrenciden mevcut öğrenim bilgileri talep edilmektedir.
  5. Açılacak yeni sekmede öğrencinin aile bilgileri talep edilmektedir. Bu bilgiler (ailede başka yüksek öğrenim gören birey olup olmadığı, ailenin mevcut geliri vs.) KYK kredi sorgulama işlemine tabi tutulur. Eğer girilen bilgiler doğru ise bilgiler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından değerlendirilir. Bu sebeple öğrencinin bilgileri kesinlikle doğru girmesi gerekmektedir.
  6. Bu adımda ise başvuru yapan bireyin ikametgah bilgileri ve elektronik posta adresi talep edilmektedir.
  7. Öğrenci tüm bilgileri doğru girdiğine emin olduktan sonra en sonda çıkacak bilgileri kaydet butonuna tıklar. Bu işlemin ardından KYK kredi başvurusu tamamlanmış olur. Öğrenim kredisi çıkıp çıkmadığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sayfasında yayımlanmaktadır.

KYK kredi

KYK Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun KYK kredi sorgulama işleminin akabinde öğrenim kredisi almaya hak kazanacak öğrenciler şunlardır:

– Halihazırda bir önlisans programına devam edenler

– Halihazırda bir lisans programına devam edenler

– Önlisans programını bitirip Dikey Geçiş Sınavı ile okulunu 4 yıla tamamlamak üzere bir Lisans programına geçiş yapanlar (Öğrencilere daha önce almadıkları bölümle ilgili zorunlu derslerin verileceği intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmemektedir.)

– Yüksek lisans veya doktora öğrencileri

KYK kredi

KYK kredisinden Kimler Yararlanamaz?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun KYK kredi sorgulama işlemi sonucunda öğrenim kredisi tahsis edilemeyecek öğrenci grupları şunlardır.

Dikey Geçiş Sınavı ve Yüksek Lisans/Doktora yapanlar hariç daha önce bir yüksek öğrenim programından mezun olmuş öğrenciler.

– Bölümünü zamanında tamamlayamayıp ek süre ile okuluna devam eden öğrenciler

– Sağlık problemleri dışında önlisans programlarından ara vermek amacıyla intibak programına yazılan öğrenciler

– Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan daha önce öğrenim kredisi ya da burs almış bireyler

T.C. vatandaşı olmayanlar

– Sorgu süresi bitmiş, bir hükme tabi tutulmuş öğrenciler

– Açık öğretim öğrencileri

– Uzaktan eğitim öğrencileri

– KYK’nın talep ettiği bilgiler doğrultusunda KYK kredi sorgulama işleminin ardından bilgilerin yanlış olduğu tespit edilen öğrenciler

– Mevcut lisans programına bir akademik yıldan daha fazla süre ile ara vermiş olanlar

KYK Kredi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite mezunlarının öğrenim kredisi borçlarını ödemesi konusunda pek çok yardımda bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, aynı zamanda KYK kredi sorgulama işlemi yapacak öğrencilere

Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite mezunlarının kredi borcu üzerine yardımcı oluyor, yapılması gerekenleri ve yapılmaması gerekenler kendi sitesinde açıklıyor. Kurum tarafından açıklanan sorular ve cevaplar haber içeriğimizde yer alırken, sorgulama olarak aşağıdaki linklere girerek ne kadar borç olduğunu görülebilmektedir.

KYK kredi

KYK Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödemesi okulun bitişinden 2 yıl sonra taksitlendirilerek yapılabilmektedir. Öğrenci KYK resmi sitesi ya da ziraat bankası üzerinden KYK kredi sorgulama işlemi doğrultusunda mevcut borcu öğrenebilmektedir. Bu KYK kredi sorgulama ardından ise bireye Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bir ödeme planı belirlenmektedir. Birey bu ödeme planı doğrultusunda borçlarını ödeyebilmektedir. Ancak bu borcun ödemesi bazı özel sebeplerle ertelenebilmektedir.

KYK Kredi Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılır?

Lisans, önlisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için öğrenim kredisi alan bireyler eğitim sürelerinin bitiminden itibaren belirlenen bir süre sonra kredi ödemelerine başlamak zorundadır. Birey, bu KYK kredi sorgulama yaptıktan sonra belirlenen borcu Ziraat Bankası üzerinden ödeyebilmektedir. Eskiden bu işlem için bireyler KYK kredi sorgulama sonrasındaki borcu ödeyebilmek için illa bankaya gitmek zorundaydı. Lakin son yıllarda gelişen teknolojiler doğrultusunda borç ödemeleri Ziraat Bankası’nın internet kanalı üzerinden de yapılabilmektedir.

KYK kredi

KYK Kredi Borç Erteleme

Öğrencilerin KYK kredi sorgulama işleminin ardından belirlenen öğrenim kredi borcu ancak birtakım sebepler doğrultusunda ertelenebilmektedir. Bu sebepler şöyle sıralanabilir:

  1. İşsizlik: Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 351 sayılı yasasının 16. maddesi doğrultusunda borçlunun Kredi ve Yurtlar Kurumu’na müracaatı süresinde, bireyin SGK veya başka bir sosyal güvencesi olmaması kanıtlandığı takdirde borcu bir süre kadar ertelenebilmektedir.
  2. Bu sebeplerden biri de askerliktir. Askerlik nedeniyle öğrenim kredisi borcunun ertelenmesi 351 sayılı yasanın 16. maddesindeki 2. paragrafa dayanmaktadır. Bu kanun doğrultusunda bireyin KYK kredi sorgulama işleminin ardından belirlenecek borcun ödemesinin başlaması askerlik göreviyle kesişirse bireyin borcu ertelenebilmektedir. Mevcut borç ödemesi devam edenlerin de borcu askerlik başlangıç ve bitiş tarihlerini belgeyle kanıtlamaları dahilinde ertelenebilmektedir.
  3. Borcun ertelenebilmesi için son sebep ise bireyin okul bitiminin ardından bir yüksek lisans, doktora programına yerleşerek öğrenimine devam etmesidir. Böylelikle bireyler KYK kredi sorgulama doğrultusunda belirlenen kredi borcunu erteleyebilmektedirler. Lakin KYK kredi sorgulama ile öğrenilen borcun bu sebeple ertelenebilmesi için ancak borcunun başlamamış olması gereklidir.

KYK Kredi Borcunun Silinme Şartları Nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun KYK kredi sorgulama akabinde belirlenen borcu silmesi için 2 temel şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki bireyin eğitimi sırasında veya sonrasında işgöremez bir hale gelmesiyken ikincisi ise bireyin vefat etmesidir. Kanunlar gereği bu sebepler harici öğrenim kredisi borcunun silinmesinin başka bir yolu yoktur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.