1. Ana Sayfa
  2. KYK KREDİ
  3. KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Üniversitede okuyan gençlerin eğitim hayatlarında maddi sorunlar yaşamamaları için devlet birçok maddi imkân sunmaktadır. Bu imkanlardan birisi de öğrenim kredisidir. Üniversiteyi kazanan gençler devletin verdiği bu imkanlardan faydalanmak için neler yapacaklarını merak etmektedir. Sizler için bu yazımızda öğrenim kredisi nedir, nasıl alınır, nereye başvurulmalıdır bunlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık.
Öğrenim kredisi, Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere aylık olarak verdiği ve okul bitiminde öğrencilerin geri ödenmesinin zorunlu olduğu bir ödeme türüdür. Burs başvurusunda bulunup alamayanlar öğrenim kredisine de başvurarak bu krediyi alabilirler. Öğrenim kredisi okul bitiminde geri ödenmesi zorunlu olan bir kredi türü olsa da öğrenciler bu krediyi almayı tercih etmektedir.
Öğrenim kredisi ile burs aynı anda alınmaz. Öğrenciye burs çıkmadıysa öğrenci öğrenim kredisine başvurarak bu krediyi alabilir.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

Öğrenim Kredisini Almak İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Öğrenim kredisini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her öğrenci alabilir. Lisans, ön lisans fark etmeksizin eğitim durumu ne olursa olsun öğrenciler krediyi almak için başvuruda bulunabilir. İki yıllık bitirip dikey geçiş ile dört yıllık okumaya hak kazanan öğrencilerde öğrenim kredisine başvurabilir. Burada dikkat edilecek detay intibak sınıfındaki öğrencilere öğrenim kredisinin verilmediğidir. Açık öğretimde okuyan şehit veya gazi çocuğu olan, anne ve babası her ikisi de ölmüş olan kişilerde özel şartları taşıdıkları için öğrenim kredisi alabilirler. Bunlar dışında yüksek lisans yapan öğrencilerde öğrenim kredisi başvurusunda bulunabilirler.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

Öğrenim Kredisi Geri Nasıl Ödenir?

Öğrenim kredisi geri ödemesi zorunlu olan bir kredi türü olduğu için okuldan mezun olduktan sonra 2 yılın ardından borcun ödenmesine başlanmalıdır. 2 yıl boyunca borcunuzu ödemenize dair herhangi bir zorunluluk yoktur. 2 yıl sonunda ise eğer askerlik durumu söz konusu ise veya kişi çalışmıyor ise bunu kanıtlarsa borcunu bir yıl daha erteleyebilir. Tabi burada borcun üzerine belirli bir miktarda faiz eklemesi de yapılıyor. Borcunuzu ödemek için şartları taşıdığınız halde borcunuzu ödemeye başlamazsanız veya aylık taksitleri ödemekte zorluk çekerseniz o zaman borcunuz vergi dairesine düşer ve buraya borçlu olursunuz. Af çıkarsa öğrenim kredisi borcunuzu vergi dairesinden yapılandırarak ödeyebilirsiniz.
Öğrenim kredisini erken ödemek gibi bir avantajınız varsa geri ödemeyi erken yaptığınız zaman indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bu durumda ana para üzerinden indirim yapılmaz. Erken ödeme indirimi hesaplanırken kredi borcunun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplanması yapılarak miktar belirlenir.
Bir hastanenin sağlık kurulundan “ hayatınız çalışarak kazanamaz” raporu olanların öğrenim kredisi borucu tamamen silinmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap