1. Ana Sayfa
  2. KREDİ
  3. Limit Kontrol Sistemi Nedir?

Limit Kontrol Sistemi Nedir?

Limit Kontrol Sistemi Nedir?

Limit Kontrol Sistemi Nedir?

Bankacılık sektörünün en çok tercih edilen finansal araçları olan krediler ve kredi kartları ile ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda yeni bir takım prosedürler uygulanmaya başladı. Bu uygulamalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından başlatıldı ve tüketicilerin finansal zorluklarının önüne geçmek hedeflendi. Bu prosedürler arasında en çok merak edilen konulardan birisi ise limit kontrol sistemi olarak karşımıza çıktı. Bu yazımızda bu prosedüre dair merak edilenleri ele alacağız.

Limit Kontrol Sistemi Nedir

BORÇ YÜKÜ HAFİFLETİLDİ

Yeni uygulamalar başlamadan önce bankalar tüketicilere diledikleri miktarda kredi verebilmekteydiler. Banka açısından tüketicinin maddi şartlarının iyi olması kredilendirme için yeterli olmaktaydı ve bir kişi birden fazla bankadan yüksek meblağlarda kredi kullanabilmekteydi. Ancak bu durum bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal aldı. Öyle ki kredi borcu altında ödeme güçlüğü çeken milyonlarca kişi artık finansal açıdan tüm kontrolü kaybetti. Bu duruma müdahale amacı ile BDDK tarafından limit kontrol sistemi uygulamasına geçildi.

LİMİT KONTROL SİSTEMİ İLE KREDİ SINIRI ÇİZİLDİ

Yeni başlayan bu uygulama ile bir tüketicinin kredi başvurusu ile alabileceği maksimum kredi tutarının sınırı belirlenmiş oldu. Bu sınırın belirlenmesinde dikkate alınacak olan parametreler ise gelir durumu ve var olan kredi borcu olarak belirlendi. Kişinin geliriyle kredi borcu arasındaki dengeyi sağlamak adına başlayan bu uygulamada bankalar ise %100 mutlu olmadılar. Çünkü önceden elde edebileceği faiz geliri daha fazla olan bankalar artık tüketiciye dilediği miktarda kredi verememektedir.

Limit Kontrol Sistemi Nedir

KAMPANYA ORANI ARTTI

Özellikle yüksek limitli kredi kartı kullanan müşteri sayısında kayıplar yaşayan bankalar, bu noktada ortaya çıkan açığı kapatmanın yolunu kampanyalar ile bulmaya çalışıyor. Yeni prosedür olan limit kontrol sistemi eski kredi kartlarını etkilemediğinden; bankalar yüksek limiti olan kredi kartı müşterilerini kendi bankalarına transfer etmek için özel kampanyalarla onları teşvik etmektedirler.

LİMİT TRANSFERİ YAPMAK MÜMKÜN

Eğer bir bankada eski prosedürlere göre almış olduğunuz yüksek limitli bir kredi kartınız varsa ve bu limitinizle başka bankadan kampanyaları kullanmak istiyorsanız limitinizi kaybetmeden transfer yapabilmeniz mümkündür. Transfer başvurularınızı doğrudan geçiş yapmak istediğiniz bankayı ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap