1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. Litecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin Nedir? Özellikleri Nelerdir? Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Siz değerli okuyucularımız için bugün Litecoin nedir? Nasıl çalışır? Bitcoin ile arasındaki farklar nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını açıklayacağız.

Dünyanın ilk kripto parası olan Bitcoin’i, 2009 senesinde Satoshi Nakamoto icat etti. Herkes tarafından değiştirilebilir açık kaynaklı olan Bitcoin, diğer projeler içinde faydalanılabilir. Çoğu kripto para birimleri, kodun değişen sürümleri ile birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve bunlara ‘’Altcoin’’ adı verilir.

İlk defa Litecoin, 2011 yılında tanıdık ve Bitcoin ‘’altın’’, Litecoin ise ‘’gümüş’’ diye adlandırıldı. 2017 yılının Eylül ayında Litecoin, ilk 5 kripto para birimi listesinde yer alıyordu. İşte Bitcoin ile Litecoin arasındaki farklar nelerdir;

 • Coin limiti: bitcoin 21 milyon / litecoin 84 milyon
 • Algoritma: bitcoin SHA-256 / litecoin Scrypt
 • Ortalama blok zamanı: bitcoin 10 dakika / litecoin 2,5 dakika
 • Zorluk hedeflendirmesi: bitcoin 2016 blok / litecoin 2016 blok
 • Blok ödül detayları: bitcoin her 210 bin blokta yarılanır / litecoin her 840 bin blokta yarılanır
 • Şu an ki ödül miktarı: bitcoin 12 / litecoin 25
 • Block Explorer: bitcoin blockchain.info / litecoin, Litecoin Explorer
 • Geliştiren: bitcoin Satoshi Nakamoto / litecoin Charles Lee
 • Geliştirilme zamanı: bitcoin 3 Ocak 2009 / litecoin 7 Ekim 2011
 • Pazar payı (Eylül 2017): bitcoin 75,806,570,110 USD / litecoin 4,048,222,494 USD

Litecoin Nedir Özellikleri Nelerdir Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir

Madencilik Farklılıkları

Litecoin de madencilik ile üretilen dijital para birimidir. Litecoin, eski Google mühendisi olan Charles Lee tarafından icat edildi. Bitcoin’i geliştirmek için yaratıldı ve en büyük farklardan birisi, Bitcoin’de 10 dakika içinde oluşturulan blokların, Litecoin’de 2,5 dakikada üretişmiş olmasıdır. Şimdilerde Charles Lee, meşhur online Bitcoin cüzdanlarından olan Coinbase için çalışmakta. Aralarında bulunan bir diğer fark da iş ispatı algoritmasıdır. Bitcoin ağının toplam Hashrate’i 8 milyonun üstünde iken Litecoin’deki bu kavram yalnızca 12 bindir. Ayrıca Litecoin, orijinal olarak s-crypt olarak anılan fakat script ifade edilen scrytp algoritmasını kullanıyor. Kullanmış olduğu bu algoritma, SHA-256 algoritmasını bulunduruyor. Fakat hesaplama işlemleri Bitcoin’in SHA-256’nınkinden daha fazla seri oluyor.

Tek başına işlem gücü yerine Scrytp, fazla miktarda RAM kullanır ve sonuç olarak ayrıca Scrytp, ‘memory hard problem’ olarak da tanınır. Bunu kullanmanın başka bir sonucu da dijital para birimleri ile Litecoin arasında silahlanma yarışı meydana gelmedi. Bunun sebebi, bu algoritma için şimdilerde bir ASIC teknolojisi bulunmaması. Diğer bir taraftan şimdilerde ön siparişler hızla alınmaya devam ediyor. Alpa Technologies gibi firmalar sayesinde bu durumun fazla zaman geçmeden değişeceği biliniyor.

Litecoin madenciliği ekipmanları, çok fazla ekran kartı ile donatılmış özel olarak PC’ler şeklinde üretimi yapılıyor. Ayrıca bu cihazlar, scrypt, için gerekli olan tüm hesaplamaları üstlenerek, kendi devre kartlarına yerleştirilmiş hızlı belleğe erişme imkânı bulunur. Eskiden insanların Bitcoin için, GPU madenciliğini kullandıkları bir zaman vardı. Fakat şimdi ASIC’ler bu sistemi uğraşmaya gerek kalmayan bir duruma getirdi.

Litecoin Nedir Özellikleri Nelerdir Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir

İşlem Farklılıkları

Litecoin işlemleri Bitcoin’den çok daha hızlı doğrulanır. İkisinin arasındaki en temel farklardan birisi budur. Etkileri şu şekilde olur;

 • Litecoin daha hızlı blok üretimi yapması sayesinde, çok yüksek hacimlerde işlem yapılır. Bitcoin bunu eşleştirmeye çalışırsa, ağındaki herkesin çalıştığı kodda güncellemeler yapması zorunlu olabilir.
 • Yüksek hacimdeki blokların negatif yönleri de bulunuyor. Litecoin blok zinciri, Bitcoin blok zincirinden daha büyüktür.
 • Litecoin’in hızlı blok zamanı, çift harcamalı saldırı olasılığını aza indirir.
 • Bitcoin’de onaylama için 10 dakika beklerken, bu süre Litecoin’de teyit bekleyen tüccar için 5 dakikadır.

Birçok esnaf satın alma işlemleri için sıfır- onay işlemlerine izin verdiğinden, işlem ve onaylama hızı çoğu kez, Bitcoin’le alakalı olan kişiler tarafından tartışma konusu oldu. Unutulmaması gereken bir şeyde her iki ağda da yapılan işlemler anlıktır ve yalnızca ağın onay süresinin biraz zaman aldığını söylemek mümkün olabilir.

Litecoin Nedir Özellikleri Nelerdir Bitcoin ile Arasındaki Farklar Nelerdir

Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Eğer Bitcoin’in artacağını düşünen yatırımcılar, Bitcoin yerine Litecoin’e yatırım yapmaları daha fazla kazanç elde etmelerini sağlar. Ancak unutulmaması gereken bir şeyde BTC düştüğü zaman LTC’nin de yüksek ihtimalle düşeceği unutulmamalı. Litecoin, uzun vadede düşünülmesi gereken bir dijital paradır. Bitcoin’i 200 USD’den alıp 400 USD’den 6 ay sonra satmayı planlarsanız, %100 kar elde etmiş olursunuz. Aynısı Litecoin için de yapıldığı zaman 4 USD’den alınan LTC, Bitcoin’in 400 USD olduğu bir ortamda %100’den çok daha fazla kazanç sağlar.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. LTC’yi yatırım amacından çok Türk Bitcoin piyasalarından Binance, Bittrex gibi yabancı borsalara aktarmak için kullanıyorum. Transfer ücreti en uygun olan coin bu çünkü. Hem de Bitcoin ve Ethereum’a göre daha hızlı geliyor.

  Diğer coinler gibi LTC de umarım eski fiyat seviyesine yükselir. Çok özledik o hareketli günleri.