1. Ana Sayfa
  2. KREDİ KARTLARI
  3. Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ve Hesaplama Yöntemi

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ve Hesaplama Yöntemi

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ve Hesaplama Yöntemi

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ve Hesaplama Yöntemi

Kredi kartı şüphesiz ki bankalardan en çok talep edilen ve ülkemizde en yoğun kullanılan finansal araçtır. Kredi kartları aracılığı ile anlık olarak bankalara borçlanırız ve daha sonra bu borcumuzu daha düşük seviyelerde geri öderken harcamalarımızı organize edebiliriz.
Kredi kartının limiti, kredi kartının kullanımında önemli bir unsurdur. Limitin yüksek olması harcamalarımızın da yüksek olmasını teşvik edecektir. Ancak unutulmamalıdır ki bu kart aracılığı ile yapılacak olan borçlanmanın geri ödeme süreci çok hassastır ve aksatılmamaldır.

Son yıllarda bu konudan muzdarip kişi sayısı milyonları aşınca BDDK tarafından kredi kartı için limit uygulaması getirildi. Tüm bankalar tarafından, tüm müşterilere yönelik olarak uygulanan bu limit uygulamasında kişinin aylık geliri baz alınarak bir kredi kartı limiti belirlenmektedir. Biz bu yazımızda maaşa göre kredi kartı limitleri konusuna açıklık getireceğiz.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ve Hesaplama Yöntemi

MAAŞA GÖRE KREDİ KARTI LİMİTİ UYGULAMASI HAKKINDA

Kişilerin sorumsuz kredi kartı kullanımını engellemek ve geri ödenemeyen borçların yaratılmasının önüne geçmek adına BDDK’nın koyduğu maaşa göre kredi kartı limitleri uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda tüketiciler artık kredi kartı başvurusu yaptıklarına aylık gelirlerinin belirli bir katına kadar limit talep edebilmekte, banka bu limiti arttıramamaktadır. Öte yandan eski kredi kartı kullanıcılarının limitleri (ki burada açık limitler de vardır) düşürülmemektedir. Bu nedenle de bu müşterileri kendi bankasına transfer etmek isteyen bankalar kampanya sınırlarını zorlamaktadır.

LİMİT NE KADAR İLE SINIRLI?

Maaşa göre kredi kartı limiti uygulamasında kişi aylık gelirinin maksimum 5 katına kadar kredi kartı limiti alabilmektedir. Örnek olarak aylık olarak 2 bin TL tutarında maaş alan bir kişinin bankadan alabileceği maksimum limitli kredi kartı 2 bin TL x 5 olmak üzere 10 bin TL’dir.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ve Hesaplama Yöntemi

ESNETME İMKANI MEVCUT MU?

Son dönemde uygulanmaya başlanan maaşa göre kredi kartı limitleri esnetilebilir mi sorusunun yanıtı ise olumludur. Eğer kişi kullandığı kredi kartının ödemelerini 6-12 aylık perdede düzenli bir şekilde gerçekleştirirse bankadan kredi kartı limitinin arttırılmasını talep edebilmektedir. Ancak banka sizinle iletişime geçerek bu limiti arttırma teklifi yapamamaktadır.


Yorum Yap

Yorum Yap