1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Mehmet Şimşek’ten Dolar Açıklaması

Mehmet Şimşek’ten Dolar Açıklaması

Mehmet Şimşek’ten Dolar Açıklaması

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomide yaşanan son durumu özetledi. Türk Lirasının son yıllarda dolar karşısında kademe kademe değer kaybı yaşarken son birkaç aydır yüksek seviyelerde değer kaybetmesi konusunda ”bu durum normal ABD doları tüm dünyadaki para birimlerine oranla büyük bir oranda değer kazandı ve bu devam ediyor.” dedi. Dolar kurunun daha fazla artıp artmayacak olduğu sorularına yanıt vermeyen Şimşek, dolar kurunun yükselmesinin sadece Türk Lirası değil, tüm para birimlerini etkilediği için durumun Türkiye’ye özel olmadığını belirtti.

Dolar kuru artışının bir diğer nedeninin ABD Merkez Bankasınca dünyaya 2008 krizinde borç olarak dağıtılan faizli paraları geri çekmeye başlaması ile birlikte ortaya bu durumun çıktığını belirtti. Şimşek, ABD Merkez Bankasının paraları geri çekmeye başlaması sonucunda gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde diğer ülkelere oranla daha fazla düşüşler yaşanmasının normal bir sonuç olduğunu açıkladı.

Endişeleri Giderdik

Türkiye’de tüm yatırımcıların ve yatırım yapacak olan şirketler, kişiler ve şahısların endişelerini en üst düzeyde giderdiklerini belirten Şimşek, Türkiye’nin yatırım yapmak için iyi bir ülke olduğunu ve teşviklerin fazlası ile arttığını açıkladı.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aktif olarak 5 haber sitesinde editörlük ve ayrıca 3 blog sayfasında ise yazar olarak görev almaktayım. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

Yorum Yap