1. Ana Sayfa
  2. EK GELİR
  3. Memurlar İçin Ek iş

Memurlar İçin Ek iş

Memurlar İçin Ek iş

Günümüzde kamu kurumlarında çalışan memurlar ailelerini daha rahat geçindirebilmek amacıyla ek iş yapmak durumundalar. Bu kişiler ister 657’ ye bağlı olsun isterse sözleşmeli personel olsun memur olarak değerlendirilirler. Ülkemizde memur olmak için belirli aşamalardan geçmek gerekmektedir. Bu memur olma şartları ise günden güne zorlaşmaya devam etmektedir. Bu yüzde memur olmayı hayal eden kişiler öncelikle kendilerini geliştirmeyi becerebilmeli. Ayrıca ülkemizde özel sektör imkanları yeterli olmadığından memur olmak ayrı bir çekici hale gelmiştir. Ancak günümüzde bazı ailelere memur maaşı dahi yetmemektedir. Bu yüzden ek iş yapmak önemli hale gelmiştir.

Başlıklar

Memurlar Ek İş Yapabilir mi?

Memurlar nasıl işlerle ek gelir kazanırlar sorusuna gelirsek de şunları söyleyebiliriz. Öncelikle televizyon dizilerinde veya sinema filmlerinde devlet memurlarının bazı ek işlerle uğraştıkları görülmüştür. Ancak bu ek işler 657 sayılı devlet memurları kanununa uygun olmayabiliyor. Kısaca söylemek gerekirse memurlar kanuna göre her işi yapamazlar. Örneğin ticaret yapamazlar yani tacir olamazlar. Aynı şekilde esnaflık yapmaları da kanunen yasaklanmıştır. Bu durumdan ayrıca olarak devlet memurları herhangi bir anonim şirkette kurucu sıfatıyla yer alabilirler ancak bu şirkette görev alamazlar. Ayrıca yönetimde bulunmamak şartıyla bir devlet memuru limited şirketlerinde ortaklık yapabilirler. Ancak ek gelire ihtiyacı olan bir memurun herhangi bir şirkete ortak olma konusunun da günümüzde karşımıza çıkma olasılığı pek görünmemektedir.

Memurlar için ek iş imkanları

Memurlar aileleriyle huzurlu ve sağlıklı bir ortam geçirmek ve geçimlerini sürdürebilmek için ek iş yaparak gelir yaratmaya çalışmaktadırlar. Herhangi bir öğretmen bütçesinde açık olduğu takdirde yasaların izin verdiği ölçüde ek ders verme imkanına sahiptirler. Ayrıca memurlar kitap yazabilirler, televizyon programları, film ve dizilerde rol alabilirler. Bir şirkete özel araçlarını kiralayabilirler. İnternetten makale yazarak yine ek gelir kazanabilirler. Ayrıca memurlar evde bir şeyler üreterek bunları pazarlayabilirler. Bir şeyler üretmekten kasıt ise şunlardır: Evde nikah şekeri yapma, tespih dizme, dikiş nakış yapma, pasta kurabiye yapma işleri olarak karşımıza çıkar.

Memurlar için ek gelir önerilerimizi paylaşmaya çalıştık. Ancak iş önerileri tabi ki bunlarla kısıtlı değildir. Paylaştıklarımız sadece en çok bilinen işler oldu.


Yorum Yap

Yorum Yap