1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Atölyesi Açmak 

Her yıl büyüme gösteren mobilya sektörüne giriş yapmak ve iş fikirleri içerisinde değerlendirmek istiyorsanız, en kolay yolu mobilya atölyesi açmaktır. Fakat mobilya atölyesinin nasıl kurulduğuna dair bilgiye ihtiyacınız varsa mutlaka yazımızı okumalısınız.

Bir mobilya atölyesi açmak için öncelikle bir ustaya ihtiyacınız olacak ve özellikle de bu sektörde daha önce hiç çalışmamış ve bulunmamış kişi iseniz mutlaka bir ustaya ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Eğer bu sektörden anlamadığınızı düşünüyorsanız, ustanız çalışır siz de yatırımcı olarak sektörde yerinizi alırsınız.

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Atölyesi İçin Ne Kadar Para Gereklidir?

Mobilya ustanız varsa artık bir mobilya atölyesine sahip olabilirsiniz ve atölye açabilirsiniz. 4 adet makineye ihtiyacınız olacak ve bu makineler Gaziantep’te üretilmektedir. Sanayi şirketleri tarafından üretilen bu makinelerin ortalama fiyatı 40-50 bin TL civarındadır. Bu makineler alındıktan sonra da yaklaşık 20 bin TL’lik atölye malzemesi almanız gerekiyor ve bu malzemeleri de mobilyacılar sitesinden bulabilirsiniz.  Makine ve malzeme konusu da halledildikten sonra bulunduğunuz il ya da ilçenin belediyesine giderek ruhsatınızı çıkartın. Ruhsat için ödenecek ücret belediyelere göre değişiklik gösterse bile 2-3 bin TL civarındadır.

Ruhsatınız aldıktan sonra da artık karlı iş fikirlerinde olan mobilya atölyenizi açabilirsiniz. Tabi ki ilk zamanlarda müşteriniz olmayabilir ama örnek ürünler tasarlayarak, bunların mobilya mağazalarında tanıtılmasını sağlamalısınız. Ürünleriniz başarılı ve farklı ise iyi bir tanıtımı da ekleyerek kısa süre içerisinde atölyenizde siparişler yapılmaya başlar.

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Atölyesi İle Mağazası Açmak

Mobilya atölyesi açtıktan sonra mobilya mağazası da açmanız ek gelir olarak sizin için faydalı olacaktır. Böylelikle kendi ürettiğiniz ürünleri satış imkanı da bulabilirsiniz. Çalışma şartları mobilya atölyesinde zor gibi görünse de çalışan siz olmayacağınız için mağazanızla da ilgilenme şansı bulursunuz. Özellikle de mobilyalara özel bir ilginiz varsa bu durumu mutlaka değerlendirmelisiniz. Sektör içerisindeki en büyük avantaj ise, günde bir satış sonunda bile aylık sizi kurtarır bir gelir elde ediyorsunuz. Mobilya mağazaları için kar marjı %40 olmakla birlikte en düşük mobilyanın da 3-4 bin TL olduğunu düşünürsek mobilya mağazası açmak da karlı bir iş fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Mağazası Nasıl Açılır?

Mobilya mağazası açmanın ilk adımı mağazanın kurulacağı bir dükkan bulmaktır. Bunun içinde dükkanınızın en az 150 metrekare büyüklüğünde olmasına özen gösteriniz. Aynı zamanda stok yapabilmeniz açısından deposu olan bir dükkan bulmanız da zamanla işinizi kolaylaştıracaktır. Mobilya mağazaları şehir dışında ya da şehir içinde olabilir. Zaten bununla ilgili herhangi bir sınırlama da bulunmamaktadır. Ancak şehir içinde olmanız göz önünde olmanız açısından önemli bir nokta olmakla birlikte rakiplerinize fark atmanıza neden olur. Şehir dışında dükkan açacaksınız da daha ucuz kiralar vereceğiniz için çok katlı bir dükkan tutabilir ve daha çok mobilya sergileyebilirsiniz. Mobilya mağazası ne kadar büyük olursa müşteriniz o kadar fazla dükkanda kalır ve mutlaka size birkaç ürünle birlikte olumlu dönüş yapar. Bu da size ek gelir olarak geri dönüş sağlar.

Yeni iş fikirlerinden mobilya mağazası açmaya karar verip, dükkanınızı da bulduysanız sıra geldi ruhsatınızı çıkartmak. Bulunduğunuz il ya da ilçenin belediyesine

Dükkanınızı belirledikten sonra öncelikle ruhsatınızı çıkartmanız gerekecek. Bulunduğunuz bölgenin belediyesine giderek, aşağıdaki belgeler eşliğinde ruhsat için başvuruda bulunmanız gerekecektir.

 • 2 adet Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • En son yıl tasdikli vergi levhası
 • Noter tasdikli kira sözleşmesi
 • Noterden onaylı kat sahiplerinden alınan muvafakatname
 • Dükkan ortak ile açılacaksa ortaklık senedi
 • Şirket adına iş yeri açılacaksa;
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Faaliyet Belgesi
 • İmar Müdürlüğü’nden alınan iskan belgesi
 • İşyeri eğer devir alınacaksa devir sözleşmesi gibi belgeleri sunmanız gerekecek. Tüm belgelerinizin hazır olması durumunda ruhsat sorunsuz bir şekilde alınacaktır.

Gerekli belgeleri ruhsat için temin etmek adına ve ruhsatı almak için yaklaşık 2-3 bin TL masrafınız olacaktır.

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Mağazası Açmak İçin Ne Kadar Para Gereklidir?

2019 iş fikirleri içerisinde olan mobilya mağazası açmak, gelecek yıl içinde geçerli bir iş alanı birlikte hep merak edilen soru ne kadar sermaye gerektiğidir. Kesin olan bir rakam vermek mümkün olmamakla birlikte 30 bin TL’ye de mobilya mağazası açılabilirken, maliyet sınırı yoktur. Çünkü mal stoku yapıp yapmayacağınız gibi detaylar tümüyle size kalmıştır. Eğer mal stoku yapmayı düşünmüyorsanız 150 metrekarelik bir dükkanda 60-70 bin TL’lik mobilya malzemesi bulunur. Ayrıca dükkanınızı zevkinize göre dekore etmeniz gerekmektedir. Resmi belgeler falan derken sizin elinizde bulunması gereken rakam olarak 100 bin TL gibi başlangıç sermayesi belirtebiliriz.

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Mağazası İçin Teslimat ve Nakliye İşleri

Mobilya mağazaları için nakliye, teslimat ve kurulum işlemleri en önemli süreç içerisinde yer almaktadır. Mobilya güvenli bir şekilde müşterinin evine ya da iş ortamına götürülmesi ve sorun yaşanmadan kurulması size ciddi bir puan kazandırırken ek gelir olarak da geri döner. Bütün mobilya mağazaları bu süreci yerine getirir ama müşterilerinin istediği performansı sunan mağaza çok azdır. Bu nedenle nakliye ve teslimat işlerini de birebir kendiniz üstlenir ve yaparsanız müşteri memnuniyeti ile ilgili sorun yaşamazsınız. Bir nakliye aracı da ortalama size 50-60 bin TL’ye mal olacak ama ürün kendini kısa sürede amorti edecektir.

Mobilya Mağazası Açacaklara Tavsiyeler

Yeni iş fikirleri içerisinde olan mağaza açmak iş kolunu girmeden önce aşağıdaki hususları dikkate almanızı tavsiye ederiz.

 • Dükkanınızı şehir içinde açmanız daha avantajlı olacaktır.
 • Reklam konusunda gerekli özeni gösterin ve sık sık reklamlarınızın içeriğini değiştirin.
 • Mobilya mağazanızın dekorasyonuna gerekli önemi verin ve gerekirse bu konuda profesyonel birinden yardım alın.
 • Fiyatlarınızı belirlerken rakiplerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Onlardan ne çok ucuza ne de pahalıya satın.
 • Farklı mobilya modellerine yönelik çok fazla stok yapmayın. Teşhir için ise 1 adet bulundurmanız yeterli olacaktır.
 • Personel alımında güler yüzlü bir personel almaya çalışın.
 • Mobilya kurulumu ve eve taşınması konusunda müşterinize her türlü yardım da bulununuz.
 • Mobilya mağazanızda çalışanlarınızın hem erkek hem de kadın personel olmasına özen gösterin.
 • Mağazanıza gelen her müşteri için ikramda bulunun ve onların dükkanda daha fazla vakit geçirmesini sağlayın.
 • Mobilyalar genellikle bir ihtiyaç değil zevkten dolayı değiştirilir ve bundan dolayı piyasada yer alan mobilyaları ve trendleri takip edin.
 • Ürünlerinizi çok fazla stok yapmayın.
 • Kesinlikle mağazanızı sigorta yaptırın.

Mobilya Atölyesi Açmak 

Mobilya Mağazasından Ne Kadar Kazanabilirim?

En karlı iş fikirlerinden olan mobilya mağazalarının kar marjı yüksek olmakla birlikte, siftah bile yapsa üzülmez; çünkü kar marjından dolayı mutlu olacaktır. Mobilya mağazalarında kar marjı gerçekten çok yüksektir. Orta halli diyebileceğimiz bir mobilya mağazasında bulunan tüm ürünlerinin ortalama kar marjı %40 düzeyinde olmakla birlikte, rekabetin yüksek olduğu sıradan denilen bazı ürünlerde ise kar marjı % 20 seviyelerine düşmektedir. O yüzden bir ay içerisinde ne kadar satış yaparsanız yapın mutlaka kar edersiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap