1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. Monero Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Monero Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Monero Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Monero Nedir?

Monero, özel, güvenli ve izlenemeyen dijital para birimidir. Bütün işlemlerin %100 bağlantısız, izlenemeyen olabilmesi bakımından özel bir şifre sistemi oluşturur.

Monero Nedir Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Monero’nun Kökenleri

2012 senesinde CryptoNote’un ilk uygulaması olan Bytecoin, pazara çıktı. Merkezi olmayan birçok para birimlerini destekleyen uygulama katmanı protokolüne ‘’CrytoNote’’ denir. Bazı yönlerden Bitcoin’ çalıştıran uygulamaya benzemiş olsa bile, çoğu alanlar birbirinden çok farklıdır. İnsanlar Bytecoin’in gelecek vaat ettiğini bilse bile, kuşkulu şeylerin olduğunu ve coinlerin %80’inin yayınlanmış olduğunu anladı.

Bu yüzden Bytecoin’in çatallanıp yeni zincir ve coinlerin Bitmonere olarak adlandırılmasına sebep oldu. Monero’ya toplam 7 geliştiriciden meydana gelen grup başkanlık yapıyor. Bunların 5 tanesi anonim kalırken, diğer ikisi kamuoyuna gerçek kimliklerini paylaştılar. Bu isimler Riccardo Spagni ve David Latapie’dir. Açık kaynak ve kitlesel fon ile projeleri fonlandı.

Monero Nedir Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Monero’nun Özellikleri

 1. Paranın Yönetimi Sizdedir

Yapacağınız işlemlerde bütün kontrol sizde olur. Yani paranızın sorumluluğu sizdedir. Ayrıca kimliğinizin özel olması sebebi ile sizden başka hiç kimse paranızı harcayıp harcamadığınızı görmesi mümkün değildir.

 1. Takas Edilebilir

Bir diğer özellik de değiştirilebilir veya takas edilebilir ayrıcalığının bulunmasıdır. Investopedia, değiştirile bilirliği şu şekilde açıklıyor;

‘’Bir malın ya da varlığın başka bireysel mallar ile veya aynı gruptaki varlıklarla karşılıklı olarak değiştirile bilirliğidir. ‘’ neler takas edilebilir ve neler takas edilemez?

Mesela bir dostunuzdan 10 TL borç para aldınız. Dostunuza bu borcunuzu yine 10 TL olarak geri verebilirsiniz. İsterseniz 2 tane 5 TL olarak da verebilirsiniz, TL’nin ve bazı para birimlerinin değiştirilebilir özelliği bulunur. Farklı bir örnek verecek olursak, bir arkadaşınızdan ödünç olarak Ferrari’siniz alıp daha sonra Renault olarak vermeniz mümkün olabilir mi? Dahası arkadaşınızdan Ferrari ödünç aldınız ve başka bir model Ferrari verseniz bile kabul etmez. Bu da değiştirilemez varlığı gösterir.

Monero Nedir Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Kripto Paralarda Değiştirilebilirlik

Mesela Bitcoin, açık defter olması nedeni ile mutlu fakat, herkesin içinde bulunan işlemleri görmesi ve işlemlerin izlerini görebilir. Örneğin geçmiş zamanda yasadışı işlemlerde kullanılan bitcoin aldığınızı düşünelim. Yasadışı işlem geçmişi nedeni ile sahip olduğunuz bitcoin’in üstünde sonsuza dek o izi taşır. Bu yüzden bitcoin borsalarında kirletilmiş paralar kesinlikle temiz paralar kadar önemli olmaz. Bu konuda Monero ortaya çıkmakta ve daha önce gerçekleştirilen işlemleri kimse bilmez.

Dolayısıyla kirletilmiş ya da temiz Monero diye bir şey yoktur ve değiştirilebilir.

 1. Dinamik ölçeklenebilirlik

Bitcoin orijinal olarak 1 MB’lık blok boyutu limiti ile icat edildi ve başlarda bitcoin’in blok boyutu sınırı bulunmuyordu. Fakat spam işlemlerini önleyebilmek sebebi ile boyut sınırı geldi. Monero, daha önceden belirlenmiş boyut sınırı yoktu ancak kötü niyetli kişilerin sistemi tıkadığı için oluştu. Bunu önleyebilmek için blok cezası gerçekleştirilir.

 1. ASIC Dirençliği

Aslında Monero, ASIC’e dirençli değildir fakat buna uygun ASIC’lerin ücreti yüksek olduğundan dolayı bunu yapmaya gerek de yoktur. cryptoNote sistemlerde kullanılan hashing algoritmasına Cryptonight adı verilir. Daha adil bir piyasa sistemi kurulması için yapıldı ve Cryptonight kripto para birimlerinin madenciliği yapılması mümkün değildir.

 1. Çoklu Anahtarlar

Monero’nun, birden fazla anahtarı bulunur ve Ethereum, Bitcoin de tek bir genel anahtarınız ile özel bir anahtarınız bulunur. Ayrıca Monero gibi sistemde durum bu kadar kolay olmaz.

Monero Nedir Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Monero Nasıl Saklanır

Moneroyu depolamak için en kolay yol, mymonero.com üstünden gerçekleştirmektir. Bunun için,

 • Yeni hesap oluştur’u tuşlayın
 • Özel login anahtarlarınızı bir yere kaydedin
 • Özel anahtarınızı girin ve public adresini bulun.

Yalnız özel anahtarınızı hiç kimse ile paylaşmayın ve eğer anahtarınızı unutursanız, Account’a tuşlayın daha sonra Review login key tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Monero Nedir Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

Bitcoin vs Monero

Bitcoin, şeffaf ve açık olması ile bilinir ancak Blockhain, bütün kişilerin blok zincire ulaşabildiği ve geçmişteki bütün işlemleri görebileceği açık bir defter olmaktadır. Monero, eksiksiz olarak gizlilik için üretilmiş ve bütün işlemler gizli yapılır. Yeni başlayan kişiler için Monero, biraz karışık görünebilir.

Monero’nun Artıları

 • Kripto paralar arasında en iyi gizliliğe sahip olmaktadır
 • İşlemler bağlantısızdır
 • İşlemler izlenemez
 • Blok zincirin bir blok sınırı bulunmaz ve dinamik olarak ölçeklenir
 • Mali bakımdan büyük bir büyüme kaydetti
 • Projeleri yönlendiren güçlü bir ekibi vardır
 • Herkes işlemlerini seçtikleri kişiye görünür hale getirebilir

Monero’nun Eksileri

 • Bitcoin tabanlı coin olmamasından dolayı sıkıntılar yaşar
 • Monero hash gücünün yaklaşık %43’ü, 3 madencilik havuzunundur
 • Monero işlemleri, şifreleme meblağının fazla olması sebebiyle bitcoin gibi diğer paralara göre daha çoktur.
 • Monero için uygun fazla cüzdan bulunmaz. Esasen Monero ile uyumlu donanım cüzdanı da yoktur.
 • Yeni başlayan kişiler için zordur ve geniş bir şekilde kabul görmüş ve kabul edilmemiştir.


Yorum Yap

Yorum Yap