1. Ana Sayfa
  2. DİĞER KREDİLER
  3. N Kolay Kredi

N Kolay Kredi

N Kolay Kredi

N Kolay Kredi

İnsanların son yıllarda giderlerinin artması, önceden olmayan ihtiyaçların ortaya çıkması ve yatırım taleplerinin çoğalmasından dolayı paraya gereksinim duymalarından kaynaklı bankalardan talep ettikleri kredi sayıları ile kredi miktarları da artmış oldu. Bu talepleri çeşitli faiz oranları ve farklı vadelerde tüketicilere sunan bankalar müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışırken aynı tüketiciler N kolay kredi nasıl ulaşacağının sorgulamasını yapmaya başladılar.
Bankalar müşterilerin N kolay kredi ulaşma çabalarına en hızlı ve pratik yoldan çözüm bulma çabasına mobil uygulaması ile imza atmış bulunuyorlar.

N Kolay Kredi

N Kolay Kredi Mobil Uygulaması

Teknolojinin en büyük kolaylığı olan çabuk erişilebilirliğinden yararlanmak isteyen banka sektörü N kolay kredi başvurularını da aynı zamanda tüketiciler için mobil uygulamasında izin veriyor. Mobil uygulaması ile N kolay kredi talebinde bulunmak isteyen tüketiciler bunu 2 farklı şekilde yapabiliyor. Birincisi, bankanızın mobil uygulamasını indirdikten sonra internet bankacılığı hesabınıza giriyorsunuz. Daha sonra bankanıza ait kredi menüsünden N kolay kredi başvurusunu gerçekleştiriyorsunuz. Bankadan gelecek yanıta göre en yakın şubeye giderek kredinizi nasıl olarak alabilirsiniz.

N Kolay Kredi
İkinci yöntem ise, bankalar sms yoluyla da N kolay kredi başvurularına karşılık verebiliyor. Örneğin, telefonunuzun sms sistemine girerek kredi başvurusunda yapmak istediğiniz bankanın 4 haneli numarasını yazarak bazı kimlik bilgilerini de ekleyerek N kolay kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sms aracılığıyla banka tarafından genellikle 11 haneli kimlik numaranız, adınız ve soyadınızla beraber bazen anne kızlık soyadınız gibi kişisel bilgiler istenebiliyor. N kolay kredi başvurusunu mobil aracılığıyla yaptıktan sonra bazı bilgilerin teyit edilmesi amacıyla en kısa yoldan banka şubenize uğramanız gerekebiliyor. Bu bilgilerin banka tarafından kesin onayı yapıldıktan sonra resmi olarak N kolay kredi başvurusunu tamamlamış oluyorsunuz.

N Kolay Kredi

Kredi Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekiyor?

Mobil aracılığı ile yaptığınız N kolay kredi başvurunuz bazen hemen onaylanıp banka hesabınıza yatırılırken bazen de özellikle banka hesabınızın olmadığı bankalar için bazı resmi evrakları imzalamak adına bankaya çağrılabilirsiniz. Böyle bir durumda müşterisi olmadığınız banka sizden aylık gelirinizi beyan eden onaylı bir maaş bordrosu, bir iş yerinden kesintisiz çalıştığınızın en önemli ispatı olan sigortalılık hizmet süresi ve kişisel bilgilerinizin olduğu nüfus hüviyetinin fotokopisi isteyebilir.

Banka bu evrakların birer fotokopisini alarak sistemde tarar. Daha sonra bu evraklar bankanın merkez diye adlandırılan şubesine gönderilerek kredi uzmanları tarafından incelenir. Eğer talep ettiğiniz krediyi, kredi vadesi ve kredi taksitleri uygun olacak şekilde kabul görürse N kolay kredi çekmiş oluyorsunuz. N kolay kredi talebinizin olumlu sonuçlanması için en önemli kriter ise sizin sahip olduğunuz kredi notudur. Peki, bankalar tarafından bir değerlendirme notu olarak gözüken kredi notunun detayları nelerdir?

N Kolay Kredi

Kredi Notu

Kredi notu, Türkiye’nin en büyük bankalarının temsilcilerinden oluşan bir grubun bir araya gelerek bankalarla ekonomik işlemler yapan her türlü şahıs ya da kuruma verdikleri bir ekonomik değerlendirme notudur. Kredi notunuzun yüksek ya da düşük olması talep ettiğiniz N kolay kredi çıkmasının en önemli etmenlerinin başında yer alıyor. Bu sebeple ekonomik işlevde kredi notu çok önem arz ediyor.

N Kolay Kredi

Kredi Notu Nasıl Öğrenebilir?

N kolay kredi başvurusunda bulunacak tüketicilerin en fala meraka düştüğü konuların başında sahip oldukları kredi notu geliyor. Kredi notunu öğrenmek için belirli yollarla kredi notu raporu alarak ayrıntılı bir şekilde ekonomik geçmişinizi sorgulayabilir güncel olarak kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz. Kredi notu raporu, kredi notunu oluşturan findex adlı firmanın resmi sitesine girerek alınabiliyor.

Siteye üye olarak giriş yaptıktan sonra belirli bir meblağ karşılığında kredi notu raporunuzu tedarik edebilirsiniz. Ayrıca bu raporu isterseniz yine bir ücret karşılığından aylık olarak da e mail adresinize yollanmasını talep edebilirsiniz. Bunun dışında bazı bankalar kendi müşterilerine internet bankacılığı aracılığıyla bu raporu talep ettikleri takdir de mail adreslerine yolluyor. Bunun dışında bazı bankalar ise müşterisi olsun ya da olmasın yine belirli bir ücret karşılığında talep edilmesi halinde detaylı bir kredi notu raporunu tüketiciye gönderiyor. N kolay kredi çekmek isteyen tüketiciler ayrıntılı bir şekilde raporu inceleyebiliyorlar.

N Kolay Kredi

Kredi Notu Raporunda Ne Var?

Kredi notu raporu, talep ettiğiniz ana kadar bankalarla yaptığınız tüm ekonomik işlemlerin yazılı olduğu çok ayrıntılı bir rapordur. Raporda bankalardan çekmiş olduğunuz bireysel krediler, konut kredileri, kredi kartları, kefil olunan krediler ve ayrıca çek senet işlemleriniz de bulunuyor. Raporda kapanan ya da hala açık olan tüm ekonomik işlemler bulunuyor. Örneğin, kredi kapandıysa ne zaman kapandığı, kredi vade tarihlerinin ne olduğu, kredi taksitlerinin ne kadar olduğu, toplam kalan borç ya da toplam çekilen kredi gibi her türlü detay kredi notu raporunda mevcuttur. Kredi notu raporunda tüm bankalar alfabenin birer harfiyle eşleştirilmiş şekildedir. Banka isimleri kesinlikle yazmaz. Tüketici harflerden ekonomik işlemin hangi banka ile yapıldığı çok rahat bir şekilde anlayabiliyor. Tüketiciler N kolay kredi için bu raporda çekmiş oldukları kredileri de inceleyebiliyorlar.

N Kolay Kredi

En Uygun Kredi Hangisidir?

Tüketiciler N kolay kredi nasıl çekilir diye düşünürken aynı zamanda en uygun olan krediyi de ararlar. Tüketiciler için en uygun kredi ihtiyaçlarını en doğru karşılayan, faiz oranı en düşük olmakla beraber kredi sözleşmesinde yapılması gereken yasal kesintilerinde miktarının en az olduğu kredilerdir. Hızlı ve pratik bir şekilde N kolay kredi çekmek isteyen tüketiciler özellikle krediyi aldıktan sonra ödeyecekleri borçları da bankalar arasında karşılaştırarak en uygun olanına karar vermeliler.

N Kolay Kredi

Kredimi Ödeyemediğim Takdir de Ne Olur?

N kolay kredi diye çektiğiniz kredi belirli sebeplerden dolayı ödeyemediğiniz kredi olarak sizi zor durumda bırakabilir. Böyle bir durumda kredi notunuzun kötü etkilenmemesi için bankanızla iletişime geçmelisiniz. Bankanız size daha uygun kredi vadelerinde daha uygun kredi taksitleri belirleyerek tekrardan N kolay kredi yapılandırmasına izin veriyor. Burada dikkate alınması gereken husus yapılandırılan kredinin zamanında ödenmesidir. Aksi halde sonucuna katlanılamayacak kötü durumlar tüketici için ortaya çıkabiliyor.

N Kolay Kredi

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kredi çeken tüketicilerin bundan sonra önem vermesi gereke durum taksitlerin zamanında ödenmesidir. Yoksa kredi çekebilme gücünüzü gösteren kredi notunuz kötü etkilenebiliyor ve sonraki süreçte ekonomik işlemlerde bankalarla sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için N kolay kredi dahil, kredi kartları, kefil olunan krediler ve çek senet işlemlerinin zamanında yapılması gerekiyor. Aksi halde kredi notu tabana doğru düşüyor.

Kredi İçin Kesilen Dosya Masrafını Alabilir miyim?

Kredi çeken tüketicilerin en fazla merak ettiği hususların başında dosya masrafı geliyor. Önceden kredi sözleşmeleri matbu olduğu için hakem heyetine başvuran tüketici dosya masrafını geri alıyordu. Fakat artık bankalar dosya masrafı ile ilgili geri ödemeyi tüketiciye yapmamak için kredinin sözleşmesindeki belirli bir alana tüketiciye el yazısı ile ”Kabul ettim.” ibaresini yazdırıyorlar. Böyle bir önlem alan bankalara karşı tüketiciler hakem heyetlerine başvursalar bile bunu el yazısı ile beyan ettiklerinden dolayı hak talep edemiyorlar.


Yorum Yap

Yorum Yap