1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. NEM (XEM) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

NEM (XEM) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

NEM (XEM) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

NEM (XEM) Coin Nedir? Özellikleri Nelerdir?

NEM, 2015 senesinde piyasaya çıkan merkezi olmayan eşler arası dijital para birimi ve blockchain platformu olmaktadır. Şimdiye kadar 3,7 milyar USD’nin üstünde (2017 aralık itibariyle) Pazar payı bulunuyor. Para dolaşımında toplam olarak 9 milyar NEM Coin var ve çoğu dijital para birimleri gibi o da karşılaşılan bazı problemleri yok edebilmek için yapıldı. Mesela hız, ölçeklenebilirlik ve kullanım kolaylığı gibi…

NEM (XEM) Coin Nedir Özellikleri Nelerdir

NEM’in 3 Büyük Özelliği

 

Hasat

Madenciliğin yerine NEM’in hasat adı verilen özelliği bulunur. Farklı bir donanıma ihtiyacı yoktur ve yalnızca hasat yapmaya başlayabilmek için en az 1.000 tane XEM Coin’e sahip olmak gerekiyor. Ayrıca Süpernod çalıştıran transaction’ları işlemekte olan bütün kişiler, ağdaki ödemelerden faydalanır.

Hasadın faydalarından biri de madencilikten daha az elektrik kullanıyor olmasıdır. Tabi ki bu da çok daha az işlem ücreti demektir. Bu yüzden NEM, Bitcoin’den daha fazla enerji tasarrufu yapar.

NEM (XEM) Coin Nedir Özellikleri Nelerdir

Proof of Importance Algoritması

NEM, blockchain teknolojisine Proof of Importance adı verilen yeni bir özellik ile buluşturdu. Az da olsa Proof of Stake’e benzerliği bulunsa da daha çok değişkenleri bulunuyor. Ayrıca NEM’in Proof of Importance’si ile kullanıcıların Coin’i ve yapmış oldukları işlem sayısı çoğaldıkça önemi de yükselir. Dolayısıyla Coin’leri tutmak yerine aktif olarak kullanmaya destek sağlar.

Süpernode Programı

Aktif nodlar çalıştıran insanlara Süpernode programı ödül verilmesini sağlar. Performansı yüksek nodlar, ağ için gerekli güvenliği oluşturur. Ayrıca zincir yüksekliği, bant genişliği ve yanıt gereksinimlerini karşılayan kişilere gelişi güzel ödüller dağıtılır. Fakat Süpernode programına katılmanız için en az 30 milyon XEM’iniz olması gerekir.

Nem Coin Satın Alma Rehberi

 NEM (XEM) Coin Nedir Özellikleri Nelerdir

Cüzdan Seçme

Sizin için doğru bir yatırım olduğunu düşündüğünüz NEM için, XEM Coinlerini güvenli olmasını sağlamak için mutlaka NEM cüzdanınızın olması gerekir. Farklı bir seçenek olarak da Coin’lerinizi borsalar da saklayabilirsiniz. Eğer ki günlük ticaret yapmayı düşünmüyorsanız, güvenlik sebebi ile paranızı borsada saklamamanızı öneririz.

Maalesef NEM cüzdanları mevzu bahis olduğu zaman pek fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Bir tek gerçek seçenek Mac, Linux ve Windows uyumlu olan masaüstü cüzdan olan ‘’NEM Nano Cüzdan’’dır. Diğer taraftan İphone ve Android ile indirilmesi mümkün olan ‘’Nem Mobil Cüzdan’’ da mevcuttur.

Masaüstü cüzdan genelde daha iyi bir tercih olarak görülüyor. Çünkü NEM Mobil Cüzdan’ın fazla çöküş yaşadığına dair olumsuz yorumlar bulunmaktadır.

NEM (XEM) Coin Nedir Özellikleri Nelerdir

NEM Nano Cüzdan İndirme Yöntemi

 • NEM download adresine gidin ve size uygun olan sürümü seçmelisiniz. Mac, Windows ve Linux gibi.
 • Cüzdanı indirin ve daha sonra açın. Daha sonra karşınıza arayüzü çıkacak ve ‘’Kaydol’a tuşlayın.
 • Ekranda 3 farklı cüzdan seçeneği göreceksiniz. Bunlar Brain Wallet, Private Key Wallet ve Simple Wallet’dır. Basit cüzdanı (Simple Wallet) seçmenizi tavsiye ederiz.
 • Cüzdanınıza bir ad girin ve ‘’bir ağ seçin’’ alanında bulunan seçeneği ‘’Ana Bilgisayar’’ şeklinde kayıt yapın. Sonra güvenli bir şifre oluşturun.
 • Basit Cüzdan Oluştur’u tuşlayın ve cüzdanınız özel anahtarınızı içeren. wlt dosyası olarak kaydı yapılır.
 • .wlt dosyası indikten sonra Hesap Güvenliği Uyarısı sayfasına gideceksiniz. Metni okuyun ve cüzdan dosyanızın, anahtarınızın, şifrenizin indirildiğinden emin olmak için kontrolleri yapın. Özel anahtarınızı offline olarak saklamanızı tavsiye ederiz. Daha sonra Kabul Ediyorum’u tuşlayın.
 • Artık login sayfasındasınız ve yeni cüzdanı seçerek, şifre oluşturun. ‘’Oturum Aç’’ tuşuna basarak, hazır duruma gelmiş olursunuz.

NEM (XEM) Coin Nedir Özellikleri Nelerdir

NEM Coin Satın Alma

 • Changelly üzerinden NEM satın alma: herhangi bir borsada BTC alıp, sonra Changelly üstünden NEM ile takas edilebilir. Borsa burada kendine özgüdür ve hiçbir şekilde doğrulama istemez. Yapmanız gereken kayıt olmak ve 30 dakika içinde BTC karılığında NEM satın almaktır.
 • BTC satın alıp XEM ile takas etme: büyük borsalarda HitBTC, Bittrex, Poloniex gibi bu yöntemi kolaylıkla kullanmanız mümkün. Dahası Bittrex’de Ethereum karşılığında XEM alıp satışını yapabilirsiniz. Şimdilik en iyi alternatiftir.
 • Borsada fiat karşılığında satın alma: bu işlem Binance gibi büyük ölçekli bazı borsalarda gerçekleşir.

NEM, şeffaf ve izlenilebilir bir dijital para birimidir. Fakat Bitcoin gibi gizlilik anlamında fazla bir şey sunmaz. NEM işlevsel bir kripto para birimidir ve en iyi 10 kripto para asındadır. (Aralık 2017 itibari ile).  Fazla NEM cüzdanı olmasa da NEM Nano Cüzdan iyi bir şekilde çalışıyor. Satın alma işlemi çok kolaydır ve Bittrex gibi borsalar üstünden NEM Coin satın alabilirsiniz.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap