1. Ana Sayfa
  2. NÜFUS CÜZDANI
  3. Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nüfus Cüzdanı Nedir?

Kişilerin, bir ülkenin vatandaşı olduğu ve o ülkeye ait olduğunun kanıtı olan ve önemli bazı bilgilerinin bulunduğu bir kart olarak nitelendirilebilir. Kişiler, bu nüfus cüzdanı ile ülkedeki bazı avantajlardan faydalanabilmektedir ve resmî kuruluşlarda olan işlemlerini bu belgeler sayesinde hal edebilmektedir. Nüfus cüzdanı kişilerin sürekli olarak üzerinde bulundurması gerekli olan ve sahip olan kişi ile bütünleşen bir nesne olmaktadır.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Nüfus Cüzdanı Taşıma Zorunluluğu

Kişilerin mutlaka üzerinde nüfus cüzdanını taşıma mecburiyeti vardır. Görevliler tarafından sorulması halinde direkt olarak çıkarılıp gösterilmesi zorunludur. Bir polis kontrolünde veya bir şahısın arama esnasında her an her yerde memurlar ve yetkili kişiler, nüfus cüzdanı bilgilerinize ihtiyaç diyebilmektedir. Bu açıdan dolayı ülkemizde taşıma zorunluluğu vardır. Normal şartlar altında nüfus cüzdanı sorulduğunda çıkartıp gösteremeyen ve üzerinde taşımayan kişilere bazı adli işlemler uygulanmaktadır. Bu durum genelde para cezası olarak veya ilk etapta uyarma cezası olarak karşınıza çıkabilir. Bu denli önemli bir belgenin de kaybedilmesi halinde acil olarak tedarik edilmesi ve bu aşama için gerekli olan yerlere başvurulması gereklidir. Nüfus cüzdanı kayıp olması kişileri bazı zararlara sokacaktır. Bu durumda ilk başvuru yapılacak yer ise nüfus müdürlükleri olmaktadır.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaybolan Nüfus Cüzdanı Başvurusu

Nüfus cüzdanı kayıp olduğu anda fark edilince hemen gerekli mercilere başvurulmalıdır. Yeni kimlik kartları meydana çıkmadan önce kişileri daha fazla bir işlem beklemekte idi. Yerel bir gazetede nüfus cüzdanı kayıp ilanı verilmesi gerekliydi. Ancak artık çipli kimlik kartına geçildikten beri bu işleme gerek kalmamaktadır. Buda kişilerin gerekli zaman ve maddi külfetlerden uzaklaşmasını sağlamaktadır. Kişilerin kaybolan nüfus cüzdanları için sadece kendi şahısları ile yapacakları kayıp başvurusu yeterli olacaktır. Bu aşama ile nüfus müdürlüklerinde beklemeye veya uzun evrak işlemleri ile uğraşmaya ve vakit kaybetmeye önlem olmuştur.

Nüfus cüzdanı kayıp işlemleri nasıl ilerlemektedir? Kişilerin nüfus cüzdanı kayıp olduğu durumda ilk iş olarak nüfus müdürlüklerine gerekli başvuruyu yapmaları gerekmektedir. Bu aşamada müdürlükler kişileri maliyeye yönlendirecektir. Maliyede nüfus cüzdanının bedeli olan 28 TL yani değerli işlemler kağıdı bedeli yerine yarısı olan 14 TL’lik bir yeni kimlik masrafı ödenir. Bu evrak ile müdürlük tarafından nüfus cüzdanı kayıp başvurusu yapılmaktadır. Genel müdürlüğe gönderilen bu bilgi doğrultusunda eski nüfus cüzdanı pasif hale getirilecek ve herhangi bir hükmü kalmayacaktır. Yeni nüfus cüzdanı ise en kısa süre içerisinde kişilerin belirtmiş olduğu bilgiler dahilinde iletilecektir.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Nüfus Cüzdanı Kayıp Olmasının Kişilere Getireceği Sorunlar Nedir?

Kişilerin nüfus cüzdanı kayıp olmasının birçok zararı olmaktadır. Bunları kısa bir şekilde sıralamak gerekirse:

Kayıp olması durumunda kimlik kartınızı eline geçiren kişi sizin adınıza bir hırsızlık yaparak olay yerinde kimlik kartınızı bırakıp şüpheleri üzerinize çekmenize neden olabilir.

Nüfus cüzdanı kayıp olması halinde gerekli sorgulama esnasında gösteremeyeceği için kişilerin bazı maddi yükümlülükler altına girmesine neden olabilir.

Kimlik kartınızı eline geçiren kişi sizin üçüncü kimseler ile paylaşılmaması gereken bazı önemli bilgilerinize kolay bir şekilde ulaşım sağlamaktadır. Bu açıdan dolayı o kimse kolay bir şekilde resmî dairedeki işlemlerinize müdahale edebilir ve sizin bundan olumsuz etkilenmemiş neden olabilir.

Nüfus cüzdanı kayıp olan kimse hastane, banka ve bazı resmî kurumlarda işlemlerini yapma olanakları kısıtlanmaktadır.

Vergi dairesinden kişiler mükellefiyet kaydı yapabilmekte

Nüfus cüzdanınızı eline geçiren kişi sizin adınıza evlilik bile yapabilir.

Sizin adınıza kredi çekebilir ve size yüklü bir miktar borç da yapabilir.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Kayıp Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nedir?

Nüfus cüzdanı kayıp olması halinde kişilerin başvuru aşamasında yanında bazı belgeleri bulundurması gereklidir. Gerekli ücreti maliyeden yatırımlarında verirmiş olan makbuz gereklidir. Bu makbuz sizin gerekli olan kağıt masraflarını karşılaştığınızı göstermektedir. Nüfus müdürlüklerinde dolduracağına nüfus cüzdanı kayıt başvuru formu ve son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet bir biyometrik fotoğraf bulundurmanız gereklidir. Bu belgeler doğrultusunda işlemler yapılmakta ve kayıp başvurusu alınmış olmaktadır. Bu aşamadan sonra memur kaybeden kişiye geçici olarak nüfus cüzdanı yerine geçebilecek bir belge takdim etmektedir. Yeni kimlik kartının gelmesi ile bu kağıt işlevini yitirecektir.

Yeni Kimlik Kartı Gelmesi Durumu

Kişilerin nüfus cüzdanı kayıt başvurusu yaptıktan bir hafta gibi kısa bir zaman sonrasında yeni nüfus cüzdanı belirtmiş oldukları adrese teslim edilecektir. Yeni kimlik kartında kullanılan çip sisteminden dolayı kişilerin bazı içerikleri de değişecektir. Kayıt olan nüfus cüzdanına ait olan bilgiler değiştirilmiş olacaktır. Bu bilgilerin en başlısı işe şifrelerinin değişeceği konusudur. Kişilerin herhangi bir adres belirtmemeleri halinde nüfus cüzdanı ikametgah adreslerine verilecektir. Belirtilen adreste ise bir kişi belirlemeleri mecburidir. Bu kişinin de adreste bulunmaması halinde üçüncü belirtilmeyen bir kişiye verilmeyecektir. Getiren kargo şirketi ile şubeye gönderilecek ve kişinin şahsi olarak gelip kendisinin alması gerekli olacaktır.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Yurt Dışında Nüfus Cüzdanının Kaybolması

Nadir olarak karşılaşılsa da kayıp durumlarından birisi de Türkiye vatandaşı olan birisinin yurt dışında nüfus cüzdanı kayıt etmesi halidir. Bu durumda ise kişilerin hemen diş temsilcilikler başvurması gereklidir. Dış temsilciliklerde doldurulan nüfus cüzdanı kayıt formu doldurmaları ve bu kurumun formu onaylaması ile buralara başvuran kişilere yeni nüfus cüzdanı verilecektir. Kastedilen diş temsilcilikler ise diplomatik temsilcilikler ve konsolosluklar olmaktadır. Kişiler gerekli olan işlemlerini Türkiye de gibi buralardan sağlayabilirler.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Emniyet Güçlerine Bildirim Yapılması Gerekli Midir?

Kişilerin nüfus cüzdanı kayıt etmeleri durumunda başvuru yapabilecekleri bir başka merci ise emniyet müdürlüğü olmaktadır. Eğer nüfus cüzdanının kaybolduğunu çok geç fark eder veya birisinin çaldığını düşünüyor iseniz hemen emniyet güçlerini de bilgilendirmeniz de fayda vardır. Bu durumda üzerinizde bulunan ve ileri ki süreçlerde yapılan olan suçlamalardan şimdiden feragat etmiş olmamız sağlanacaktır. Bir durum olması halinde emniyette vermiş olduğunuz başvuru sayesinde hak iddia etmenizin yolu da açılacaktır.

Nüfus Cüzdanı Kayıp Başvurusu Nasıl Yapılır

Alo 199 Çağrı Merkezi

Kişilerin nüfus cüzdanı kayıp ettiklerini anlamaları halinde bir başkası bazı işlemleri yapmadan önce önlem alabilmek adına 7/24 ulaşıma açık olan 199 nüfus hizmetleri için tahsis edilen çağrı merkezini arayabilirler. Bu işlem ile gerekli bilgileri karşı tarafa yanlışsız bir şekilde iletmeniz halinde kimlik kartınız iptal edilecektir. Bu sistem ile nüfus cüzdanı kayıp olması durumunda oluşabilecek olan tehlikelere karşı önceden bir önlem alınmaya çalışılmaktadır. Nüfus cüzdanı kayıp olmasında bu cüzdanın yerine evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet de kullanabilecektir. Ancak kişilerin bu kayıp halini ciddiye almalarında yarar bulunmaktadır.

Eskiden nüfus cüzdanı kayıt etmenin maddi bir cezası bulunmaktadır ancak 2017 yılında çıkarılan bir yasa ile artık kaybeden kişilere herhangi bir yaptırım da uygulanmamaktadır. Vatandaşların nüfus cüzdanı kayıt etmeleri halinde kayıp başvurusu yapabilecekleri bir başka yol ise e devlet olmaktadır. Kişiler e devlet sistemi üzerinden arama butonundan gerekli bilgiler doğrultusunda nüfus cüzdanlarını kaybettiklerini bildirebilirler. Bu aşamadan sonra bildiriyi alan kişiler cüzdanı pasif hale getirerek kullanıma elverişsiz hale getirmektedir. Bu durumda oldukça önemli bir gelişmedir. Kaybeden kişilerin hemen fark ederek gerekli yerlere başvurması için birçok yol bulunmaktadır.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap