Öğrenim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Öğrenim Kredileri

Üniversiteyi kazanamamış ve yoluna özel üniversiteye giderek devam etmek isteyen milyonlarca genç, kendilerini bu aşamada finanse edecek krediler arıyor. Özellikle özel üniversitelerin yüklü kayıt masrafları söz konusu olduğunda binlerce genç mağdur oluyor. Bu mağduriyetin önüne geçmeyi önlemek ve daha fazla üniversite mezunu nüfus yaratmak adına yapılan çalışmalarda öğrenim kredileri ortaya çıkarıldı. Yani öğrencilerin okul masraflarını karşılayabileceği bu krediler, okul ve anlaşmalı banka arasındaki kampanya şeklinde ortaya çıkıyor. Özellikle Bilkent ve Doğuş üniversiteleri bu kampanyalar doğrultusunda binlerce yeni öğrenci edinebildi. Öğrenim kredisi olarak en sık destek veren bankalar arasında ise Yapı Kredi, TEB, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası yer alıyor.

Öğrenim Kredisi Nedir Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Öğrenim Kredisi Şartları Nelerdir?

Öncelikle bu kredilerin devlet KYK kredileri ile karıştırılmaması gerekiyor. Bu krediler tamamen özel üniversiteler ile bankaların yaptıkları çalışmalar doğrultusunda ortaya çıkarılan desteklerdir. Aynı zamanda standart bir kredi gibi de faizleri bulunur. Ancak bu kredilerin faizleri çok düşük olmakla birlikte, çoğunlukla dosya masrafı ve işlem ücretinden de muaftır. Öğrenim kredileri için bazı bankalar öğrencinin çalışan ya da emekli ebeveynlerinden birinin onayını almaktadır. Bu sayede banka alacağını garanti altına almış olur. Yani öğrenciden tahsil edilemeyen kredi, veliden alınır. Aynı zamanda bu kredilerin geri ödemeleri de bazı bankalar da 4 yılın sonundadır. Bunun yanında kaynak hesap şeklinde tanımlanan krediler de bulunmaktadır. Bu durumda öğrenciler her ay kredileri için ödeme yapmak durumunda kalırlar.

Öğrenim Kredisi Nedir Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Amaç Nedir?

Aslında bu uygulamadaki amaç, öğrencilerin okul ödemelerini geciktirmemeleridir. Yani öğrenciler ya da veliler bazı olumsuz nedenlerden dolayı okul ödemelerini geciktirdikleri vakit, okul yönetimi öğrenciye tanımlanan limit içerisinden kendi ödemesini alır. Yani banka, öğrenci yerine okul ödemesini yapar. Öğrenci aynı ay içerisinde daha sonraki bir gün bankanın bu borcunu geri öder. Bunun yanı sıra normal bir ihtiyaç kredisi gibi de kullandırılan ve okul kayıt masraflarını karşılayan krediler de bulunmaktadır. Öğrenciler ya da veliler bu kredilerin taksitlerini standart krediler gibi her ay ödemekle yükümlüdür. Diğer kredilerden ayrılan farkı ise çok düşük faizlerinin olmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.