1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Oto Kurtarıcı – Çekici İşi Yapmak

Oto Kurtarıcı – Çekici İşi Yapmak

Oto Kurtarıcı – Çekici İşi Yapmak

Oto Kurtarıcı – Çekici İşi Yapmak

Son zamanlarda ülkemizdeki araç sayısı düşünüldüğünde oto kurtarıcı çekici işi yeni iş fikirleri arasında yerini alarak, para kazandırmayı sağlayıcı işler arasında değerlendirilebilir.

Oto kurtarıcı işi için orta düzey bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Oto çekici ve oto kurma işi için B sınıfı ehliyet yeterli, çünkü kanunlarda 3,5 tondan düşük araçlar için B sınıfı ehliyet gerektiği belirtiliyor. Daha profesyonel araçları tercih edecekseniz, ek ehliyetlere ihtiyacınız olacak. Ancak son zamanlarda B sınıfı ehliyetin kullanılabildiği araçlar ile de oto kurtarıcı ve çekici işini yaparak karlı ve pratik sonuçlar elde ediliyor. Küçük araçlar her yere daha kolay girdiği için bu işte daha çok tercih ediliyor.

Oto kurtarıcı çekici işini, hem profesyonel bir iş olarak yapılabilir hem de amatör bir iş olarak değerlendirilerek ek gelir sağlanabilir.

Oto Kurtarıcı - Çekici İşi Yapmak

Oto Kurtarıcı ve Çekici İşi Nasıl Yapılır?

Oto kurtarıcı işini yapmak için öncelikle oto çekiciye ihtiyacınız olacak ve yaklaşıl 80 bin ile 100 TL arasında satılan bu araçlar ile oto kurtarıcı ve çekici işine girebiliyorsunuz. Daha profesyonel araçları tercih etmeniz durumunda K belgesine ihtiyacınız olacağı için aynı zamanda bu belgenin de 5-6 bin TL masrafı oluyor. Aynı zamanda K belgesi ile kullanılan araçların fiyatları 150 bin TL aşıyor ve yıllık sigorta bedelleri de 8 bin TL aşmış durumda olduğu için ekstra masraf anlamına geliyor.

Oto Kurtarıcı - Çekici İşi Yapmak

Oto Çekici ve Kurtarıcı İşi Kimlerle Yapılır?

Oto çekici ve kurtarıcı işi yapacaksanız süreç asıl aracı aldıktan sonra başlıyor. Çünkü ne yazık ki her oto çekici araca sahip olan kişi para kazanamıyor. Bunun için herhangi bir sigorta şirketi ile anlaşma yapmanız ya da çok çok geniş bir çevreye sahip olmanız gerekiyor.  Eğer hem çevrenizi kullanır hem de sigorta şirketi ile anlaşırsanız aylık 10-15 bin TL para kazanma şansınız oluyor. Sigorta şirketleri bu anlamda genellikle sürekli çalışabilecekleri bir oto çekiciye ihtiyaç duyuyor ama bazı bölgelerde yeni ihtiyaçlara yer olmayabilir. Bu nedenle sigorta şirketleri ile görüşmeden araç almanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak ilinizde bulunan sanayi bölgesindeki dükkan sahipleri ile anlaşabilirsiniz ki burada bulunan dükkan sahiplerine gün içerisinde bir sürü yolda kalan araç için telefon geliyor ve oto kurtarıcı isteniyor. Bunlarla anlaşabilirseniz, siz de pay alır ve dükkan sahibine komisyon ödeyebilirsiniz.

Son olarak eğer bir oto çekici ve kurtarıcınız varsa büyük araba kiralama firmalarına gitmeyi ve onlara da iletişim bilgilerinizi vermeyi ihmal etmeyin. Telefonunuz sürekli açık kalsın ve her araç şirketine mutlaka bilgilerinizi verin. Günde 5-6 kişi bile arasa günlük karınız 800 TL’yi aşıyor. Tabi ki sürekli ulaşılabilir olmayı da ihmal etmeyin.

Oto Kurtarıcı - Çekici İşi Yapmak

Oto Çekici ve Kurtarıcı İşinde Olması Gerekenler

Eğer şehir içi çalışacak iseniz, K belgenizin özel amaçlı olanından yani şehir içi olanında almanız gerekir ki ortalama fiyatı 5 bin ile 5 bin 500 TL arasında değişkenlik gösterir. Hem şehir içi hem de şehir dışı çalışmak istiyorsanız, K belgesi almak istediğinizde fiyatı 20 bin TL’yi bulmaktadır. Bu fiyatları operatörlük ya da ehliyet kurslarından detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu K belgesi olmayan bu işe asla girmesin çünkü bazı bölgelerde kantarlar olup, o bölgeden kantarları aracınıza sokmak zorunda kalabilirsiniz ki K belgeniz yoksa o aracı aldığınız ciddi cezalar ödeyebilirsiniz.

İş fikirlerinden oto kurtarıcı ve çekici işi için aracınızda mutlaka trafik sigortası olması gerekiyor. Trafik sigortasında özel amaçlı oto kurtarıcı ve çekici diye belirttiğinizde 8 bin TL gibi yıllık ücret ödüyorsunuz. Ama aracınızı kamyonet statüsünde de trafik sigortası yaptırabilirsiniz. Ama bu durumda aracınız kaza yaparsa ya da çekici durumda bir problem yaşarsa sigortanız kamyonet sigortası olduğu için tüm masraflar size de kalabilir. Özel amaçlı kullanımda olduğu zaman trafik sigortası masrafları tümüyle ödemektedir. Bu iki farklı kararda risk almak size kalmış.

Oto kurtarıcı ve çekici olarak almanız gereken bir diğer belge de ‘’Yetki Belgesi’’dir. Bu belge olmadan cezalarla muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz.

Oto Kurtarıcı - Çekici İşi Yapmak

Oto Kurtarıcı ve Çekici İşi Karlı mıdır?

En karlı iş fikirlerinden olan oto kurtarıcı ve çekici fiyatları konusunda bilgilendirme isterseniz, her ilde farklı olduğunu belirtmek isteriz. Ortalama İstanbul için değerlendirirsek en düşük kontak parası 100 TL olmakla birlikte km başı 2 TL’den hesaplanmaktadır.

10 km uzaklıkta bir iş aldığınız düşünürsek; işe gidip gelmek 40 km eder kontak parası 100 TL, 40 km’de 80 TL, toplam 180 TL para alırsınız. Bundan pazarlıkla inip inmemek size kalmıştır. 20 TL yakıta gitti desek iş başına 160 TL para alırsınız.

Belirtilen tüm kriterlerin yerine getirilmesi sonucu bu iş fikirlerinden ciddi paralar da kazanabilirsiniz. İstanbul ve Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde oto kurtarıcı ve çekici işinden ciddi gelir elde edilmektedir. Küçük şehirlerde de sanayi sitelerine giderek gelen çağrılara cevap verilerek iyi paralar kazanılabilir.

Oto Kurtarıcı - Çekici İşi Yapmak

Oto kurtarıcı ve çekici işi karlı bir iş olup, hesapladığımız gibi 20 TL bir yakıt harcayarak 160 TL bir para kazanabilirsiniz. Ve en fazla işinizde 1 saat gibi bir sürede biter. Tabi trafik gibi bir sorunla karşılaşmazsanız.

Oto kurtarıcı işine girmeyi planlıyorsanız, illa ki sıfır araç almak zorunda değilsiniz. Çeşitli ikinci el oto alım satım siteleri üzerinden ya da şehrinizde bulunan oto galerilerinden ikinci el oto kurtarıcı ve çekici bulabilirsiniz. Böylelikle başlangıçta kullanacağınız sermayenizi düşürebilirsiniz. Hatta sektöre yeni girecekseniz, işler tam rayına oturmadığı için mutlaka ikinci el oto kurtarıcı ve çekici almanızı tavsiye ederiz. Eğer 1 yıl sonunda aylık 100 iş yapmayı başarırsanız, bu işte tabi ki filo kurmanız gerekir ve böyle bir durumda ilk arana kişi olarak; daha fazla gelir elde edersiniz. Böylelikle masraflarınız harici ek gelir dahi elde etmeye başlarsınız.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. başarılı bir yazı olmuş. teşekkürler