1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Kendi işini kurmak isteyenlerin yapmak istediği oto yıkama dükkanı açmak işi ile ilgili bizden uzun süredir istediğiniz bilgilerin detayını yazımızda açıklayacağız. Oto yıkama işi ticaret ile uğraşmayı sevenler için son yıllarda oldukça tercih edilen mesleklerin başında gelmektedir. Araba yıkayarak para kazanmak isteyenler ve ticaretten hoşlananlar için araba yıkamak zevk alınan bir iş haline gelecektir.

Bu iş aynı zamanda ilgi çekici ve son derece de kazançlı bir iştir. Eğer dükkanı açacağınız yeri düzgün seçer iseniz, iyi bir reklam yaparsanız ve vereceğiniz hizmette kaliteye önem verirseniz kısa sürede piyasadaki yerinizi alacaksınız. Yıkadığınız arabalarda kullandığınız malzemeleri de dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Ayrıca uygulayacağınız fiyat politikasının da piyasa koşullarından yüksek olmaması hatta piyasanın da altında olması müşterileri size çekecektir. Bu işi yapmak için çok fazla bilgi birikimine de sahip olmanız gerekmez. Ancak yine de her meslekte olduğu gibi bu meslekte de dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Oto Yıkama Dükkanı Maliyeti

Oto yıkama dükkanı açmak isteyen herkes öncelikle sermaye bulmalıdır. Ayrıca sermayenin bulunmasının ardından dükkanın oto yıkamaya uygun hale getirilmesi ve işe alınacak olan personelin de doğru seçilmesi gerekmektedir. Bu işi yapmak istediğiniz çalışma alanınızı da belirlemelisiniz. Her türlü arabayı yıkayabileceğiniz gibi sadece üst kesime yani zengin kesime yönelik olarak da bir araba yıkama işi kurabilirsiniz.

Bu şekilde yalnızca lüks arabaları yıkayabilir ve belirli müşterilere hizmet vererek nitekim daha sabit bir gelir sahibi olabilirsiniz. Ya da hizmet vereceğiniz kesimi kamyon veya tır gibi ağır yük araçlarını yıkama üzerine de seçebilirsiniz. Bu şekilde çalışmak ister iseniz seçeceğiniz dükkanın ve ekipmanların da daha fazla maliyet gerektirecek büyüklükte olacağını unutmamalısınız. Yani açacağınız dükkanın maliyeti sizin seçeceğiniz oto yıkama çeşidine göre değişecektir.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Mekan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oto yıkama dükkanı açmak istiyorsanız büyük bir dükkan seçmelisiniz. Araçların aynı anda gelebileceğini de göz önünde bulundurarak dükkanınızı en az 500 metrekare olarak seçmelisiniz. Bu büyüklük sadece ortalama bir büyüklüktür. Eğer arabaları yıkar iken arabaların içini de yıkayacak iseniz yani iç- dış yıkamayı aynı anda yapacaksanız dükkanınızın büyüklüğü daha da fazla olmalıdır. Ayrıca seçtiğiniz dükkanda müşterilerinizin arabaları yıkar iken bekleyebilecekleri bir ofis ya da kafeterya gibi alan da yaratmalısınız. Özellikle kış aylarında müşterilerinizin dükkanınızın önünde arabalarının yıkanmasını bekleyemeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir kafeterya hazırlamanız müşterilerin dükkanınıza daha fazla gelmesini sağlayacaktır.

Kaç Personel Çalıştırılmalı?

Dükkanınızda en çok dikkat etmeniz gerekense çalıştıracağınız kişilerin niteliğidir. Çalıştıracağınız insanların daha önce bu işi yapmış olması sizin yararınıza olacak bir noktadır. Oto yıkama dükkanı açmak için az iki veya üç personel çalıştırmalısınız. Ayrıca çalıştıracağınız her personel için sigorta gibi ücretler ödeyeceğiniz için maliyetiniz de buna bağlı olarak artacaktır.

Oto Yıkama Dükkanı İçin Gerekli Malzemeler

Oto yıkama dükkanı açmak isteyenlerin belli başlı malzemelere sahip olması gerekmektedir. Bunların başında çeşitli deterjanlar ile özel solüsyonlar gelmektedir. Bu solüsyon ve deterjanları seçer iken ucuz olan ürünü almak yerine kaliteli ürün tercihi yapmalısınız. Araba fiyatları göz önüne alındığında müşterilerin arabalarını koruyan oto yıkamaları seçeceği aşikardır. Kaliteli olmayan malzemeler araçlara zarar verebilmektedir.

Araba yıkamada kullanılacak olan ve temin edilmesi gereken diğer malzemeler ise hortum, kurutucu, basınçla hava üfleyen makinalar, aracın içini süpürmek için süpürge, yıkama için su depoları, sulama sistemleri, fırçalar ve kovalardır. Ayrıca herkes nakit para kullanmadığı için müşterilerinizden ödeme alabilmeniz için bankalar ile anlaşmalı ve bir pos cihazı almalısınız. Kafeterya için ise kahve, çay çeşitleri, tost makinası, pet bardaklar ve benzeri malzemeler edinmelisiniz. Dükkanınıza internet bağlatmanız, şarj cihazları koymanız ve bir televizyon yerleştirmeniz de yararınıza olacaktır.

Oto Yıkama Açmak İçin Belirlenen Şartlar

Oto yıkama işi için devlet tarafından belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır ve bu şartlara uymak zorunludur. Öncelikle arabaları yıkayacağınız alanın en az 400 metrekare büyüklükte olması gerekmektedir. Oto yıkama dükkanı açmak istiyorum diyenlerin bu şartı göz önünde bulundurması gerekiyor. Aksi takdirde belediyeden dükkan açma ruhsatı alınamayacaktır. Oto yıkamanın yapılacağı yerde araçların yıkanmadan önce ve işlem bittikten sonra park edebileceği bir otopark olmalıdır.

Ayrıca dükkan içerisinde bir bekleme yeri de bulunmalıdır. Yıkamada kullanılan su çevreye salınmamalı ve sokaktaki ızgara ve mazgallara doğru akıtılmalıdır. Ayrıca dükkanın şehir içinde olması durumunda çevrede yaşayanların gürültüden rahatsız olmamaları için dükkanda ses yalıtımı bulunmalı yoksa dükkana ses yalıtımı döşenmelidir. Oto yıkama yapılan dükkanların araçların yağını değiştirmesi, bakımını ve tamirini yapması ve araçların ihtiyacı olan yedek parçaları satması yasaklanmıştır. Son olarak dükkanı tutmadan önce dükkanın yapı ruhsatının olması ve bu ruhsatın dükkanı otopark olarak nitelendirmesi gerekmektedir.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Açmak İçin Belirlenen Belgeler

Oto yıkama işini yapmak istiyor iseniz önce belediyeye bir dilekçe yazmalısınız. Ardından dilekçe ile beraber dükkanın tapusunu ve dükkan sahibi ile yapmış olduğunuz kira sözleşmesini de belediyeye vermelisiniz. Bunlarla birlikte Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı başvuru formunu da doldurmalısınız. Ayrıca itfaiyeden dükkan ile ilgili rapor almalı, fen işlerinden kanalizasyon bağlantısı izni almalısınız. Son olarak bu belgelere nüfus cüzdanınızın suretini ve iki adet de fotoğrafı ekleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı Dekorasyonu

Oto yıkama dükkanı dekorasyonu da önem verilen konulardandır. Müşteriler arabalarını yıkattıkları yerde dekorasyonun güzel olmasını isterler. Araçları yıkadığınız ekipmanları düzenli yerleştirmeniz, müşterilerin bekleme yerinde oturma yerlerinin temiz ve rahat olması, su giderlerinin müşterilerin bekleme yerlerinden uzakta olması müşterilerinizin ekstra rahatlamasını sağlayacaktır.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak Karlı Mıdır?

Oto yıkama dükkanları, malzeme kullanımı ve karşılığında alınan ücrete bakıldığında kârlı bir iştir. Eğer dükkanınızda düzenli bir şekilde hizmet verirseniz kazanacağınız miktar da yüksek olacaktır. Oto yıkama dükkanı açma maliyeti ise vermeyi planlayacağınız hizmetin türü ve kalitesi gibi kriterlere göre oldukça değişmektedir. Ancak her halükarda bu iş için bir sermaye ayırmak zorundasınız. Maliyeti belirleyen en önemli etken bu işi sıfırdan kurmak ya da birinden devralmaya göre değişmektedir. Eğer işi daha önce oto yıkama işi yapan birinden devralır iseniz işe harcayacağınız maliyet düşecektir. Ancak sıfırdan kuracağınız bir oto yıkama dükkanı için maliyeti artırmak zorunda kalırsınız.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto Yıkama Dükkanınızın Reklamını Yapın

Dükkanınızın reklamını sosyal medya hesaplarınızdan ya da reklam kağıdı dağıtarak yapabilirsiniz. Eğer yeni dükkan açtıysanız bu reklamlar sizi denemek isteyen müşterilerin dükkanınıza gelmesini sağlayacaktır.

Özel Günlerde İndirim

Dükkanınızda sevgililer günü ya da bayramlarda indirim yapmanız durumunda daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Ayrıca özel gün indirimleri dükkanınızın isminin de daha çabuk duyulmasını sağlayacaktır. Eğer oto yıkama işi yapmak istiyor iseniz aşağıdaki yorum yazılan bölüme iletişim için bilgilerinizi yazabilirsiniz. Bu alanda bilgili olan çalışma arkadaşlarımız en kısa sürede size ulaşıp bilgilendirmede bulunacaktır. Merak ettiğiniz tüm soruları yorumlara yazarak tarafımıza sorabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Oto Yıkama Dükkanı biraz zahmetli iş olsada iyi bir sistem kurularak ve güvendiğin kişiler ile çalışılarak yapılabilecek bir iştir. Yüksek miktarda kazançları mevcuttur.

  2. Zengin olacağım hayalleriniz var ise; oto yıkama mesleğinden uzak durmanız gerekiyor. Ama günümüz koşullarında iyinin üstü bir gelir elde edeyim, orta halde bir yaşamım olsun diyorsanız ideal bir meslek. Çok fazla getirisi olmuyor. Getirisi kadar, su masrafı, çalışanların yemeği, SGK’sı vs derken elde çok fazla bir para kalmıyor.