1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Açmak

Annelerin iş hayatına çok daha fazla katılması üzerine çocukların vakit geçirebileceği yerlere ihtiyacın artmasından dolayı yeni iş fikirleri arasında yer alan özel kreş açmak yer almaktadır. Yalnız özel kreş açmak için öncelikle çocukları çok seviyor olmanız ve yeterli miktarda sermayenizin olması gerekmektedir.

Kreş açmak özel bir sorumluluk gerektirdiği için, açtığınız kreşte çalışan tüm kişilerin bu işten keyif alan kişiler olması gerektiğini unutmayın. Daha işin başında ciddi bir emek sarf etmeniz gerekirken, en başta istihdam ve kaynak açısında ciddi bir efor sarf etmeniz gerecektir. Bütün bu çabalarınızın karşılığında sonuç olarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ama bunun için doğru kaynaklara ve iyi personele ihtiyacınız vardır.

Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Nasıl Açılır?

Öncelikle özel kreş açmak için yeterli bilgiyi toplayın. Peki bilgi sahibi olmanız gereken konular nelerdir biliyor musunuz?

 • Özel kreş açarken ilk önce yangın güvenliği ile birlikte sağlık konuları hakkında bilgi toplamalısınız. Bunun için ilgili kurumlarla görüşerek, gerekli bilgileri toplayabilirsiniz. Okul Öncesi Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönetmeliği çerçevesinde belirtilen şartları sağlamanız gerektiğini unutmayın.
 • Müfredat programı hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmalısınız.
 • Mütevelli heyetini kurarak, ortak amaçlar belirleyin. Yalnız bu heyete katılacak kişiler okuldan para kazanmamalıdır. Ortak bir karar vererek misyon ve vizyonunuzu belirleyin.
 • Kreşiniz için amaçlar listesi hazırlayarak, işe alma süreçleri ile birlikte öğretmen nitelikleri, kayıtlar, odaklanılacak müfredat programı ile müfredat programına yönelik zaman çizelgeleri ve açılış günü gibi detayları belirleyin.
 • Başlangıç sermayesini toplamak adına bir bağış günü organize edebilirsiniz. Misafirlerinizi davet ederek, yerel basına basın bültenleri göndererek duyuru yapın.
 • Çocukların kayıt işlemlerine yönelik planlama çalışmalarına başlayın. Bu görevi de kesinlikle mütevelli heyetinizle birlikte yürüterek, ne tür bir kayıt sistemi kurmak istediğinize karar verin.
 • Vergi işlemleri ve yasal konulara yönelik destek almak için avukat ve muhasebeci ile görüşün.
 • Mütevelli heyetini dahil ederek iş planı hazırlayın.
 • Özel kreşiniz için bir yer bularak, tahmini çocuk sayınıza kullanarak, ihtiyacınız olan alanı hesaplayın. Eleman için ilan hazırlayın ve ilanı yayınlayın.
 • Öğrenci alımına başlayın. Aile grupları başta olmak üzere okullara ve Halk Eğitim Merkezleri için sunumlar hazırlayın. İnternet sitesini kurarak, hedef tanımlarınızı ve müfredat programını, yerini ve personelinizi sitenize koyun.
 • İlk yıl için senelik öğrenci kayıt işlemlerini yapmaya başlayın.
 • Özel kreşinizin kapılarını öğrenci ve velilerinize açmadan önce bir ay kala personel eksikliğinizi tamamlayın.

Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Açma Şartları

Sermayeli iş fikirleri içerisinde olan özel kreş açmak için belli şartların sağlanmış olması gerekmektedir.

 • Kreş için belirlenecek yerin 200 metrekare ve üzeri olmasına dikkat edin.
 • Bir bahçesi olması gerektiğini unutmayın. Bahçe büyüklüğü her çocuk için en az 1,5 metrekare olacak şekilde olmalı ama bu sayıya 0-2 yaş arası çocuklar dahil edilmemelidir.
 • Öğrenci sayısı 18’den fazla olmayacak şekilde sınıflar 40 metrekare büyüklüğünde olmalıdır.
 • Sınıflarda öğretmenlere yardımcı olmak adına yardımcı öğretmen bulundurulmalıdır.
 • Bunun dışında pedagog ve aşçı ile birlikte temizlik personeli de istihdam edilmelidir.
 • Özel bir kreş kurmak adına öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) gerekli onay alınmalıdır.
 • Her 10 çocuk adına bir tuvalet ve lavabo bulunmalı, aynı zamanda bunlar çocukların rahat yetişebileceği büyüklükte olmalı ve lavabolar düşmeyecek şekilde sabitlenmelidir.
 • Kreş için çok katlı bir binanın kullanılması durumunda binada ya da bitişiğinde çocuklara tehlike yaratacak fırın ya da patlayıcı madde satan işyerinin olmaması gerekmektedir.
 • Kreşlerde tehlike anında binadan kolay ayrılmaları adına binada çıkış kapısı, yangın merdiveni bulunmalıdır.
 • Kreş ile meyhane, bar, kahvehane ve kıraathane, elektronik oyun merkezleri, alkollü içki satılan yerler ile bahçe kapıları ya da bina kapıları arasında en az 100 metre mesafe bulunmak zorundadır.

Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Açmak İçin Gerekli Belgeler

İş fikirleri içerisinde değerlendirilen özel kreşleri açmak içinde gerekli belgeler bulunmaktadır.

Başvuru ve İstenecek Belgeler

Madde 5- Kreş açmak isteyen kurucular, dilekçe aracılığıyla İl Müdürlüğüne başvururlar. Kurucudan istenen belgeler;

 1. Nüfus cüzdanı örneği,
 2. Adli Sicil Sabıka Kaydı,
 3. Kuruluşa ait binanın adresi,
 4. İkametgah belgesi,
 5. Sağlık Kurulu Raporu olarak belirtilebilir.

Özel Kreş Açmak

Kurucularda, Sorumlu Müdürde Aranacak Şartlar

Madde 6- Kreş açacak ya da açılmış kreşi devir alacak kişide, sorumlu müdür ile grup sorumlularında aranan şartlar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
 3. Taksirli suçlar harici, ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmalıdır. (Rüşvet, zimmet, sahtecilik, dolandırıcılık, irtikap, ihtilas, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas ya da şeref ve haysiyet kırıcı suçlar)

Özel hukuk tüzel kişileri, bir temsil göstererek kreş açar ya da kreşi devir alır. Tüzel kişiler için kuruluş binasına yönelik hazırlanacak belgeler ile birlikte temsilcisinden de yukarıdaki belgelerin hepsi istenir.

Özel Kreş Açmak

Yetki Belgesi

Madde 7- Kuruluş açmak isteyen kişi 6.maddede belirtilen şartları taşıyorsa, tefriş ve donanım çalışmalarına başlamak adına İl Müdürlüğünce ‘’Kuruluş Açma Yetki Belgesi’’ verilir. Bu belge sayesinde kuruluşun işletmeye açılabilmesi adına gerekli izin anlamında değildir sadece kişinin kuruluş açabilmek adına gerekli şartları taşıdığını belirtir.

Açılış İzni İçin Gerekli Belgeler

Madde 8- Kuruluş açacak ya da devir alacak şahıs aşağıda belirtilmiş belgelerden ikişer nüsha hazırlamalıdır.

 • Sorumlu Müdür için gerekli olan belgeler;

1) Nüfus Cüzdanı Örneği,

2) İkametgah belgesi,

3) Noterden tasdikli edilmiş öğrenim belgesi,

4) Adli Sicil Sabıka Kaydı,

5) Sağlık Kurulu Raporu,

 • b) Kuruluşun açılacağı bina için gerekli olan belgeler

1) Kuruluş binasının iskanı ile ilgili Belediye İmar Müdürlüğü’nden alınmış olan iskan raporu örneği,

2)Binanın bütün bölümlerini gösteren Bayındırlık Müdürlüğü’nden alınmış olan tasdikli plan ile uygunluğunu gösterir rapor,

3) Binanın bölümlerini gösteren (müdür odası, oyun ve yatak odası, mutfak gibi hizmet bölümleri ile beraber iç tefrişatını, klozet ile lavabolarını, oyun bahçesi ile beraber gereçlerini gösteren) iki adet fotoğraf,

4) Binanın tapu senedi ya da kira kontratı,

5) Kuruluşun apartman katında ya da toplu konut alanlarında bulunan müstakil bir binada hizmete için açılması durumunda diğer maliklerin alacağı oybirliği sonucu verecekleri ve apartman ya da toplu konut yöneticileri tarafından verilen onaylı izin belgesi,

6) Yangın güvenliği açısından İtfaiye Müdürlüğü’nden alınacak rapor,

7) Kuruluş için Emniyet ve Trafik Müdürlüğü’nden her birinden ayrı alınacak raporlar,

8) Binanın fiziki şartları ile beraber bulunması gereken araç – gereçlerin kuruluşa uygun olduğunu gösterir İl Müdürlüğü’nce hazırlanacak inceleme raporu olarak sıralanabilir.

Özel Kreş Açmak

Özel Kreş Açma Maliyeti

Yeni iş fikirleri olarak değerlendirilen kreşlerin maliyeti, kreşin büyüklüğü ile beraber lokasyonuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle net bir fiyat belirlemek zor olsa da 100 bin ile 300 bin arasında bir sermaye kreş açmak için gerekir. Bu yüzden sermayesiz iş fikirleri düşüncesinde olanlar için önermeyeceğimiz iş kolları arasındadır.


Yorum Yap

Yorum Yap