1. Ana Sayfa
  2. YATIRIM
  3. Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

Birikim yapmaya başlamanın zamanının geldiğini düşünüyorsanız o zaman vakit kaybetmeden başlamalısınız. Para biriktirmeye karar verdiğiniz anda adım atmanız her zaman önemlidir. Kolayca para biriktirmeniz için önünüzdeki 3 engeli de kaldırmanız gerekir. Para biriktirmenin önündeki 3 engel ne bunu size açıklamaya çalışalım.

Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

1. Lüks Yaşamayı Bırakın

Yaşam kalitenizin pahalı şeylere sahip olduğunuzda artacağını düşünüyorsanız bunu unutun. Gelirinizi pahalı şeyleri almak için harcamanız her zaman borçlu olmanıza neden olacaktır. Arkadaş çevrenize, akrabalarınıza veya komşularınıza özenerek onlar gibi en iyisini almak için çaba göstermeyin. Bunun yerine kendi hayatınızı en iyi şekilde yaşamaya odaklanın. Elinize yüklü bir para geçtiği zaman onu hemen gidip alışverişlerde harcamayın. Bu parayı kenara ayırarak gelecekte daha iyi bir amaç için kullanın. Bu sayede yavaş yavaş para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

2. Maaşınızı Alınca Para Ayırmayı Ertelemeyin

Maaşınızı aldığınız zaman öncelikle bir miktar parayı biriktirmek için ayırın. Daha sonra ödemelerinizi ve faturalarınızı ödeyerek ortadan kaldırın. Aylık bütçenizi doğru bir şekilde yaparsanız zaten birikim yapmak için paranız kalacaktır. Ama ay başında paranızı harcarsanız ay sonuna kadar elinizde birikim yapacak kadar paranız kalmaz. Böyle olunca de her ay birikim yapmak için para ayıracağınızı hayal edersiniz ama bir türlü gerçekleştiremezsiniz. Ay başı gelmeden kendinize bir hedef koyun ve bu parayı maaşınızı alır almaz kenara koyun ve kalan para ile ihtiyaçlarınızı gidermeye çalışın. Bu şekilde tasarruflu olmayı da öğreneceksiniz. Kendiniz para ayırmakta zorlanıyorsanız o zaman bankanıza otomatik biriktirme talimatı vererek paranızı daha kolay biriktirebilirsiniz. Maaşınız yattığı anda daha siz maaşınıza dokunmadan para sizden kesilecek ve birikim hesabına geçecektir.

Para Biriktirmenizin Önündeki 3 Engel

3. Birikim Yapmak Saçma Değildir

Birikim yapmayı beceremeyen kişiler para biriktirmeyi saçma bulduklarını ve anı yaşamanın daha değerli olduğunu savunurlar. Ama sürekli biten para ile anı yaşamak mümkün değildir. Biranda her şeyden sıkıldınız ve tatile gitmek istiyorsunuz ama maaşınızı almanıza daha çok varsa o zaman o an tatile gidemezsiniz. Kenarda birikmiş bir paranız olsaydı o zaman bu parayı kullanarak istediğiniz tatile gidebilirdiniz. Anlık zevklere odaklanmak yerine gerçekten ne istediğinizi oturup düşünün. Hayalinizi gerçekleştirmek için ne yapmanız gerek ne kadar para biriktirmeniz gerek buna karar verin. Bu hayalinize kavuşmak için para biriktirmek sizin için motive edici olacaktır. Bu sayede daha istekli bir şekilde paranızı biriktireceksiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 3 ay önce

    Thank you for some other great article. Where else may just anybody get that type of info in such a perfect method of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the search for such information.

  2. Para birikimi yapmak için öncelikle iradeli olmalısınız. Her gördüğünüz olmasa da olur diyebiliceğiniz ürünleri tercih etmemelisiniz. Zamanın ne getireceğini bilemiyoruz ve birikim yapmak her zaman mantıklıdır.