1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD / DD) Nasıl Yorumlanır?

Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD / DD) Nasıl Yorumlanır?

Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD / DD) Nasıl Yorumlanır?

Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD / DD) Nasıl Yorumlanır?

Bir hisse senedini satın almak için dikkat edilen temel analiz değerlerinden biri de Piyasa Değeri / Defter Değeri oranıdır. PD / DD bir hissenin ucuz mu pahalı mı olduğuna dair yatırımcılara fikir verir.
Düşük PD / DD oranı o hisse senedinin piyasada olması gerektiği değerden düşük olduğuna dair bilgi vermektedir. PD / DD düşük olan hisse senedine yatırım yapan yatırımcılar genel olarak yüksek kar bekleyebilirler fakat bu değerin düşük olması aynı zamanda şirketin ucuz olmasına sebep olabilecek bir sorunu olduğuna dair de ipucu vermektedir.

Piyasa Değeri Defter Değeri (PD DD) Nasıl Yorumlanır
Normal şartlar altında PD / DD oranının 1 olması gerektiği düşünülür ve bu değerden düşük olan hisseler ucuz, üstünde olan hisseler ise pahalı olarak değerlendirilmektedir. Bir hisse senedinin PD / DD oranının 1 altında olması, şirket bütün borçlarını ödedikten sonra kalan net maddi varlıklarından bile daha düşük olarak değerlendirildiğini vermektedir. Aslında böyle bir durum normal değildir. Bunun sebepleri arasında yatırımcılar arasında artık göz ardı edilen bir hisse senedi olması yada temel analiz bakımından, bilanço, gelir, karlılık gibi durumlardan dolayı bir probleminin var olmasıdır. Eğer şirketin gerçekten böyle bir sorunu yoksa yada var olan bir sorun çözülmüş ise yatırımcılar açısından kazanç patlaması yapabilecek potansiyel bir hisse senedi durumundadır.
PD / DD değeri 1’in üstünde hatta çok üstünde hisse senetleri mevcuttur. Bu hisse senetlerinin normalde olması gereken değerden yüksek olduğu bu hisselere yatırım yapmanın riskli olduğunu gösterir.

Piyasa Değeri Defter Değeri (PD DD) Nasıl Yorumlanır
PD / DD değerlerine bakan bir yatırımcının şirketin iş yaptığı sektöre göre değerlendirme yapması daha doğru olacaktır. Sektördeki diğer şirketlerin PD / DD değerleri nedir, diğer şirketler ile incelediğimiz şirketin karlılık, ciro, kazanç gibi değerleri nasıl, incelediğimiz şirketin lehine mi aleyhine mi? Şirket sektörde atılım, büyüme mi yapıyor, küçülüyor mu gibi etkenleri araştırıp PD / DD değerinin gerçekten düşük mü yüksek mi diye tekrar bakmak daha doğru olacaktır. Olası yada gerçeklemiş bedelli / bedelsiz sermaye artırımları gibi durumlar PD / DD oranı ciddi oranda değiştirebilir.
PD / DD yorumlanırken dikkat edilmesi gereken bir husus da, bu değer hizmet sektöründe doğru sonuç vermeyecektir. Maddi olmayan duran varlıklar ile muhasebe kayıtları arasında farklar olabilir. Bu konuya da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 5 ay önce

    credit loans guaranteed approval payday loans in kansas city mo

  2. 5 ay önce

    bad credit loans direct lenders