1. Ana Sayfa
  2. BAYİLİK VEREN FİRMALAR
  3. Pizza Bayilik Veren Firmalar

Pizza Bayilik Veren Firmalar

Pizza Bayilik Veren Firmalar

Pizza Bayilik Veren Firmalar

 

Franchise verilerine göre ülkemizde her 1 saniyede yaklaşık 120 dilim pizza yenildiği belirtiliyor. Türklerin %26’sı ayda en az bir defa pizza tüketiyor ve ülkemizde akşam yemeği tercihlerinde pizza, ilk 5. Sırada yer alıyor. Böyle kitle karşısında pizza sektörünün milyar dolarlık sektör oluşturmasına şaşırılmamalıdır. Ülkemiz pizza ile ilk defa 1990 yılında yıllarda Pizza Hut’un gelmesiyle tanımıştır.

 

Hızlı Yükseliş

İlk başlarda pizza çok lüks bir yiyecek olarak algılanıyordu. Bu yüzden pizza şirketleri bu algıyı ortadan kaldırmak için çeşitli promosyonlar yaptılar. İnternet siteleri ve sosyal medya platformlarında planlamalarını değiştirdiler. Mesela Pizza Hut, müşterilerinin dilediği malzeme ve kenar seçimi yapmalarına olanak tanıdı ve bunun için kampanyalar başlattılar. Böyle yenilikçi yöntemler ile pizza sektörü, hızla çoğaldı ve sektör %20 oranında büyümeler gösterdi.

İnsanlar son dönemlerde eve sipariş, hızlı teslimat ve paket servis olanakları ile herkesin ilgi odağı oldu. Hızlı servis pizza konsepti, insanlara bahşiş, içecek ve diğer masrafları da hesaptan düşerek kar etmelerini yardımcı oluyor. Ayrıca tüketici, tercihlerine uygun olarak seçeneklerin çok çeşitli olması ve isteğe göre değiştirilebilme avantajı sunuyor.

Pizza firmaları arasında franchise veren ‘büyük dörtlü’ olarak tanıdığımız Domino’s Pizza Pizza, Little Ceasars, Pizza Hut endüstriyi yönlendiriyor. Yapılan araştırmalara göre satışların neredeyse %60’ı bu 4 büyük firma tarafından yapılıyor.

Yenilik

Pizza firmaları franchise vermeleri ile normal pizza anlayışına getirmiş oldukları yenilikler ile gıda sektöründe güncel eğilimleri takip ediyor ve işletmelerini daima aktif olmasını sağlıyorlar. Pizza bayiliği veren şirketler, pazarlama yöntemlerinde sosyal medyanın katkısı çok fazladır. Tüketiciler ürünü satın almadan önce internet üzerinden araştırma yapıyorlar. Ayrıca online sipariş ve anlık mesaj yoluyla sipariş sisteminin gelişmesiyle artık daha kolay hale geldi. Ülkemizde insanların %12’sinin internet üzerinden pizza siparişi verdiği düşünülüyor.

Pizza franchise firmaları karlılıklarını uzun süre ile devam ettirmek için iş geliştirme teknikleri kullanıyorlar.  Franchise veren pizza firmaları, yerel bölgelerde de çok hızlı bir şekilde büyüme gösteriyorlar. Pizza bayiliği veren popüler firmalar;

  • Dominos Pizza
  • Pizza Hut
  • Pizza Pizza
  • Little Ceasers
  • Panino Pizza

 


Yorum Yap

Yorum Yap